Koncový stupeň 4xGU50 na vyšších KV pásmach

Vzhľadom na vysoké hodnoty kapacity medzi elektródami GU50-tok je prispôsobenie koncového stupňa (PA) pomocou Pí-článku pri anódovom napätí okolo 1000V na vyšších KV pásmach dosť veľký problém.
V praxi sa najčastejšie používa zníženie anódového napätia na cca 600-800V, kedy klesne anódová impedancia a PA sa už dá prispôsobiť.
Potom však už PA nedá taký výkon ako pri vyššom anódovom napätí, navyše čím vyššie Ua, tým je obyčajne kvalitnejší signál (odstup IMD produktov je väčší).
Životnosť elky je vyššia ak dáva ten istý výkon pri menšom anódovom prúde a radšej vyššom anódovom napätí.
Existujú však i úpravy PA pri ktorých netreba znižovať anódové napätie.
Z elektónok stačí odstrániť "plechové čiapky", tým sa zníži anódová kapacita elektrónok a PA sa už obyčajne dá prispôsobiť i na KV pásmach 15, 12 a 10m.

gu50.jpg (10259 bytes)

Keby táto úprava nepomohla, treba skúsiť použiť anódový ladiaci kondenzátor Pí-članku s menšou počiatočnou kapacitou (ideálny je vákuový).
 
Ďaľšou možnosťou je použiť trik, keď je anódový kondenzátor Pí-članku pripojený na odbočku cievky pre pásmo 10m. Odbočku je treba nájsť experimentálne cca v 1/4 až 3/4 1. závitu cievky. (Z Pí-článku sa v pásme 10m stane článok Pí-L.)

pi_clanok.jpg (9918 bytes)


 
Veľa šťastia pri experimentovaní !
 
Rado OM6KW