Nové číslo Rádiožurnálu

30.11.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 11/2019. Z jeho obsahu: Ochrana rádioamatérskych zariadení pred atmosférickým prepätím z antén, Recenzia SMORF – vektorový merač výkonu signálu, Štatistiky OK-OM DX Contestu, DX story: česká DX expedícia na San Andrés – 5K0K, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Predvianočné stretnutie v Bratislave

26.11.2019  |  Jaro OM1II

Pozývame rádioamatérov z Bratislavy a širokého okolia na 11. stretnutie rádioamatérov v Petržalke. Stretnutie sa bude konať v utorok 17. decembra 2019 o 15,30 hod. v kaviarni Maxoo v budove pôvodného sídla SZR v Bratislave na Wolkrovej 4. Program stretnutia je už tradičný - rozhovory s priateľmi a tombola. V ponuke bude guláš a občerstvenie podľa výberu a chuti.

Dovoz QSL lístkov na stretnutie je potrebné dohodnúť so Števom OM3JW najneskôr do 16. decembra na stránke QSL služby na www.hamradio.sk alebo emailom na qsl@szr.sk. Na stretnutí bude možnosť zaplatiť členské do SZR a predplatné na Rádiožurnál. K dispozícii budú aj čisté evidenčné listy pre OM CallBook, ktoré budú po vyplnení odovzdané Dušanovi OM2ADP na ďalšie spracovanie.

Pokiaľ máte doma nejaký nadbytočný užitočný rádioamatérsky materiál, vhodné a funkčné rádioamatérske prístroje a zariadenia, prosíme o venovanie do tomboly. Kontakt: om3cvv@omradio.sk.


Silent key

18.11.2019

V piatok 15. novembra 2019 nás opustil náš milovaný otec, dedko, radioamatér Tibor Ledvényi, OM3LO. Opustil nás tíško v pokoji a v kľude. Určite si ho všetci pamätáte ako veľmi spoločenského, kamarátskeho človeka, ktorý so zanietením rozpráva o témach jemu blízkych. Amatérčina bola jeho koníčkom, ktorý ho sprevádzal celým životom. Pamätajme si ho takto, ako aj naďalej sedí pri jeho rádiostanici a nadväzuje ďalšie spojenia s každým z nás. Každým ťuknutím do telegrafného kľúča nám posiela správu na rozlúčku: "Ahojte priatelia moji blízki..." A my so smútkom v duši spomíname.

Pohreb bude dňa 21.11.2019 o 15,00 hod. v Trenčíne na Juhu v dome smútku.

syn Braňo
(TNX foto OM8AQ)

                                          


Denníky z OK-OM DX CW Contestu

13.11.2019  |  Pavel OK1VK a Tomáš OK1IC

Děkujeme za reprezentaci a účast všech stanic v OK-OM DX CW Contestu. Nabízíme pomoc s UPLOADEM vašich deníků. Pokud máte jakýkoliv problém s nahráním vašeho deníku ze závodu, neváhejte a obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme a poradíme. Když nám váš deník pošlete, podíváme se kde je chyba a buď vás upozorníme, nebo deník rovnou opravíme. Naše emailová adresa: okomdxcontest@gmail.com.


Stretnutie TATRY 2019

9.11.2019  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 45. ročník stretnutia rádioamatérov TATRY 2019. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 15.-17. novembra 2019 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest.

QSL služba SZR oznamuje, že na stretnutie do Popradu prinesie QSL lístky pre všetkých okresných alebo klubových manažérov a pre tých jednotlivcov, ktorí sa na stretnutie prihlásili. Okrem toho prinesie QSL lístky všetkým, ktorí o to požiadajú emailom na qsl@szr.sk, cez stránku QSL služby na www.hamradio.sk, alebo telefonicky 0903 860235 (OM3JW). Termín uzávierky je 12.11.2019. Samozrejme, členovia SZR budú môcť na stretnutí odovzdať QSL službe aj svoje QSL lístky.

Pri príležitosti stretnutia bude vydané DVD TATRY 2019. Na DVD nájdete tieto témy: Ochrana rádioamatérskych zariadení pred atmosférickým prepätím z antén (autor OM3LU), Optimalizácia anténnych sústav na VKV (OK1VUM), Prevádzka cez družicu Es'hail-2 QO-100 (OM8WG), Vývoj KV transceivrov od HDR k SDR (OK7PM), Pohľad na parametre prjímačov (OK7PM) a Diaľkové ovládanie stanice - remote prevádzka (OM5ZW). Ako je už zvykom, DVD obsahuje aj bonusovú časť, v ktorej nájdete veľké množstvo kníh, časopisov a iných publikácií o technike, anténach a rádioamatérskej prevádzke. DVD TATRY 2019 si budete môcť zakúpiť vo výstavnej sále v stánku SZR za 4,00 €.

Z dejiska stretnutia bude vysielať príležitostná stanica OM45TATRY, pripomínajúca, že ide už o 45. ročník stretnutia. Stanica bude nainštalovaná vo výstavnej sále hotela SATEL a prítomní rádioamatéri budú môcť z nej vysielať. Prvý raz sa stanica ozve vo štvrtok 14. novembra o 16,00 SEČ na 3768 kHz, keď budú odvysielané pravidelné štvrtkové správy Slovenského zväzu rádioamatérov. Po správach bude možné so stanicou nadviazať spojenie. OM45TATRY bude v činnosti do soboty 16.11. približne do 15,00. QSL lístky bude vybavovať OM2FY.

Na stretnutie prídu aj predajcovia, ktorí budú ponúkať rádioamatérsky sortiment. Zo Slovenska príde firma Anico, ktorá je známa svojimi priaznivými cenami rádioamatérskych zariadení. Ďalším predajcom bude oficiálny zástupca ICOM pre Slovensko - firma Sound Design - hamTech. Prinesie najnovšie zariadenia od firmy ICOM vrátane transceivrov IC-7300, IC-7610 a IC-9700. Aj tento rok príde z OK tradičný vystavovateľ - firma HCS, dovozca zariadení ICOM. Z Maďarska k nám opäť zavíta predajca PMR.hu, ktorý sa venuje oblasti VKV/UKV FM a CB. A tento rok, vďaka firme Bordado s.r.o., budete mať opäť možnosť kúpiť si čiapku, tričko alebo košeľu s vyšitou vašou značkou.

Samozrejme, samostatný stánok bude mať Slovenský zväz rádioamatérov, v ktorom bude fungovať QSL služba, bude možnosť zaplatiť členské na budúci rok, predplatné Rádiožurnálu, či zakúpiť DVD TATRY 2019.

Súčasťou sobotňajšieho hamfestu bude aj tradičná tombola. Ceny do tomboly zatiaľ prisľúbili: SZR, Sound Design, ANICO, pmr.hu.. Chcete venovať cenu aj vy? Máte niečo, čo nepotrebujete, no iným sa to môže hodiť? Alebo máte niečo z vlastnej produkcie? Kontakt na organizátorov: szr@szr.sk, tel. 0905 533719.

Hotel SATEL má obmedzené možnosti parkovania. Od 1.1.2019 sa hotel rozhodol situáciu riešiť spoplatnením parkovania. Cena parkovného pre ubytovaných hostí je 2 € za 24 hodín. To znamená, že od piatku do nedele to sú 4 €. Pre neubytovaných hostí sa nám pre našu akciu podarilo dohodnúť 50% zľavu na ceny parkovného. Pre návštevníkov stretnutia budú ceny parkovného nasledovné: 2 € za dobu parkovania 0-4 hod. a 3 € za 4-10 hod.

Hotel je už takmer zaplnený, zostáva už len niekoľko posledných izieb. Formulár online prihlášky a všetky potrebné informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.10.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 10/2019. Z jeho obsahu: NanoVNA – VNA pre každého, Prečo je obvykle u drôtových antén potrebný tuner, Napájacia výkonová výhybka (Bias-tee), DX story: Ostrov Jersey - MJ0ICD, ME ROB, Aktivita OL19CAMP, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Pozvánka do OK-OM DX CW Contestu

30.10.2019  |  Pavel OK1VK a Tomáš OK1IC

Zdravíme všechny OK/OM hamy. Čas velmi kvapí a nezadržitelně se blíží CW část OK/OM DX Contestu (9.-10.11.2019). Účast v contestu považujeme za reprezentaci vlastní země. Proto si dovolujeme vyzvat / pozvat / požádat vás, OK/OM amatéry, k účasti v závodě. Čím víc nás bude, tím atraktivnější bude závod pro EU a DX stanice.

V tomto roce nám jde o co největší obsazení co možná nejvíce okresů. Aktivujte prosím váš okres. Máte jen anténu na jedno pásmo? Nevadí, ukažte se v závodě, dejte možnost EU a DX stanici získat nový násobič a tím opět udělat závod atraktivnější. Spolu s propagací závodu budeme EU a DX stanicím nabízet možnost získání diplomu OK COUNTIES AWARD, což by opět mohlo přilákat více zahraničních stanic.

Co chystáme nového:

1) Samozřejmě to nejdůležitejší = pokusíme se o co nejrychlejší vyhodnocení závodu!

2) Již v tuto chvíli pracuje grafik a vytváří nový vzhled udělovaného diplomu (vítězům).

3) Budeme i nadále vytvářet statistiky s pěknými klikacími mapami, tak jako tomu bylo již letos (díky Petrovi OK1BOA).

4) PR celé akce (obesílání emailem s dostatečným předstihem před dalším ročníkem, nejlépe 2x – nejdříve měsíc a pak 14 dní před samotným závodem).

5) Před závodem oslovíme závodníky a celou OK/OM komunitu a pokusíme se zjistit odkud pojedou a ukázat, které okresy budou aktivované. Vytvoříme tzv. předzávodní mapku obsazenosti okresů. Slibujeme si od toho, že někteří vyjedou z volného okresu a pokusíme se tímto vylákat nyní nezávodící HAMy.

6) Budeme nadále vytvářet, udržovat, oživovat tabulku rekordů, jak CW, tak SSB části. Ve všech třech kategoriích OK, EU, DX.

7) Výrobu a rozesílání plaket vítězům uskutečníme hned po vyhodnocení SSB části.

Touto zprávou chceme zároveň splnit bod č. 5 a dovolujeme si vás požádat o informaci, zda se chystáte zúčastnit se závodu a jaký okres budete aktivovat. Jakmile obdržíme od vás emailovou zprávu vytvoříme/rozešleme a publikujeme před závodem tzv. předzávodní mapku obsazenosti okresů. Pište prosím na email: okomdxcontest@gmail.com.

Prosíme všechny OK/OM amatéry o pomoc a přispění ke zkvalitnění tohoto závodu. Bez vás, bez vaší účasti, bez vaší pomoci nic nezmůžeme. My uděláme maximum pro to, aby byl závod co nejdříve vyhodnocen a všechny věci kolem. Na vás je, zaplnit všechna pásma a ukázat a potvrdit to, co se o OK/OM stanicích ve světě říká: …. že jsme velmi dobří CW operátoři.

Věříme, že nám pomůžete tento reprezentativní závod oživit a předvést světu, že CW v OK a OM jen tak nevymře.


Program stretnutia TATRY 2019

22.10.2019  |  Roman OM3EI

Na webovej stránke tatry.szr.sk sme zverejnili podrobný program stretnutia. Je plný zaujímavých prednášok a prezentácií. A tu sú podrobnejšie informácie ku každej z nich:

V piatok o 17,00 h. budú mať záujemcovia o digitálne DMR prevádzače a DMR rádiostanice možnosť stretnutia v rámci DMR fóra, kde si budú môcť vymeniť informácie z oblasti nastavenia a programovania rádiostaníc. Ak si prinesiete svoju rádiostanicu, skúsenejší technici vám pomôžu s jej naprogramovaním. Fórum bude moderovať Ivan OM0AD, technickú časť povedie Rado OM8BU.

V piatok večer o 19,00 h. začne verejné zasadnutie koordinačného centra ARESu. Predseda ARES komisie Stano OM8ST bude informovať o aktivitách ARESu od posledného stretnutia.

V sobotu začína odborný program prvou prednáškou už o 9,30 h. Bude ju mať Tono OM3LU na tému Ochrana rádioamatérskych zariadení pred atmosférickým prepätím z antén. Ide o problematiku, ktorá sa týka všetkých rádioamatérov, takže si ju nenechajte ujsť.

O 10,20 h. bude nasledovať prednáška Mílu OK1VUM o optimalizácii anténnych sústav na VKV. Mílo je členom klubovej stanice OL3Z a má bohaté skúsenosti s VKV anténami a ich fázovaním.

Ako posledný pred obedňajšou prestávkou vystúpi o 11,15 h. Peter OM8WG a bude hovoriť o prevádzke cez geostacionárnu družicu Es'hail-2 (QO-100). S kolegami z rádioklubu OM3KSI sa pokúsia aj o živú ukážku prevádzky cez túto družicu.

Po obede bude o 13,00 h. prvá z dvoch prednášok Pavla OK7PM, ktorý je pravidelným účastníkom stretnutia známy aj z minulých rokov. Pavel bude najprv hovoriť o vývoji KV transceivrov od HDR k SDR a v druhej prednáške od 14,00 h. o parametroch prijímačov. Obidve prednášky prinesú odborný pohľad na parametre súčasných zariadení.

O 15,00 h. príde na rad príťažlivá prednáška na tému diaľkového ovládania stanice (remote prevádzka). Povedie ju Ľubo OM5ZW, ktorý takto vysiela počas svojich ciest po Slovensku a má s remote prevádzkou veľa skúseností.

No a potom už bude nasledovať vyvrcholenie sobotňajšieho odborného programu v podobe DX fóra s dvoma príťažlivými prezentáciami. Najprv o 16,00 vystúpi Karel OK2WM a porozpráva o len prednedávnom skončenej expedícii na ostrov Tarawa - T30GC. A po ňom príde o 17,00 h. prezentácia DX expedície, ktorá skončí len dva týždne pred stretnutím - českej expedície na ostrov San Andres - 5K0K. Prezentovať budú účastníci expedície Karel OK2ZI a Rudo OK2ZA.

Aj tohtoročný odborný program stretnutia je mimoriadne zaujímavý a veríme, že každý účastník si v ňom nájde niečo pre seba.


Stretnutie TATRY 2019

2.10.2019  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 45. ročník stretnutia rádioamatérov Tatry 2019. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 15.-17. novembra 2019 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest. O všetkom vás budeme včas informovať. Formulár online prihlášky a postupne aj ďalšie informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


Správy OM9HQ

2.10.2019  |  Roman OM3EI

Vo štvrtok 3.10. nebudú vysielané správy OM9HQ pre neprítomnosť Tona OM3LU.
Nové číslo Rádiožurnálu

30.9.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 9/19. Z jeho obsahu: SDR prijímač s Raspberry Pi4, Malý automatický tuner s PIC 18F1938, Má zmysel používať pri dipóle balun?, Recenzia interfejsu microHAM DXP, DX story: Market reef - OJ0O, YOTA 2019 v Bulharsku, ME v ROB – medaily aj záchrana života, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

30.9.2019

Dňa 29.9.2019 v ranných hodinách zomrel vo veku 87 rokov Ing. Július Voskár, OM7CG, bývalý významný pedagóg elektrotechniky a vedúci operátor kolektívnej stanice OK3KEU pri SPŠ J. Murgaša v Banskej Bystrici. Posledná rozlúčka bude v stredu 2.10.2019 o 14,00 hod. v krematóriu v Banskej Bystrici - Kremničke.

Česť jeho pamiatke.

Správu poslala manželka a doplnili Maroš OM7ACK a Stano OM8AQ


Silent key

26.9.2019

Dňa 24.9.2019 navždy zmĺkol telegrafný kľúč nášho priateľa Karola Petrulu, OM3CFF. Zomrel vo veku 79 rokov. Karol bol dlhoročným členom rádioklubu OM3KIJ. Niekoľko volebných období vykonával aj funkciu starostu obce Hybe. Bol tiež bývalým členom prezídia SZR a medzi rádioamatérmi známy DX-man. Posledná rozlúčka bude v nedeľu 29.9.2019 v evanjelickom kostole v Hybiach o 14,00 hod.

Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Za rádioklub OM3KIJ, Igor OM6CI


Rádioamatérsky kurz v rádioklube OM3KFF

23.9.2019  |  Ondro OM4DW

Rádioklub Omega OM3KFF otvára nový turnus kurzu pre začínajúcich rádioamatérov. Kurz bude prebiehať raz týždenne, vždy vo štvrtok o 18,00 hod. Rádioklub OM3KFF sa nachádza na bratislavskom vysokoškolskom internáte Mladosť, bloky B2 a jeho antény sú viditeľné zo širokého okolia. Pokiaľ máte záujem, príďte medzi nás vo štvrtok 3.10.2019 o 18,00 hod. alebo aj niektorý ďalší štvrtok, prípadne pošlite email. Ak sa nemôžete v tomto termíne zúčastniť, kludne nám napíšte, určite sa dohodneme.

Kontakty: www.om3kff.sk, facebook profil: radioklub.omega, email: sefovia@om3kff.sk, tel.: 0911 267504.


Rádioklub OM3KFF na vedeckom veľtrhu

12.9.2019  |  Ondro OM4DW

Členovia rádioklubu OM3KFF budú v piatok 13. septembra prezentovať naše hobby na podujatí Vedecký veľtrh. Ide o interaktívnu výstavu o vede a technike pre deti, študentov, ale aj dospelých. Akcia sa koná v Bratislave na námestí medzi budovami Eurovey od 8,30 do 17,30 hod. Týmto vás a vaše deti alebo vnúčata srdečne pozývame.

Plánujeme predvádzať a vysvetľovať prevádzku na KV, šírenie vĺn, rozdávať QSL lístky a spojenia alebo aspoň príjem satelitov. Emil OM1AEK bude prezentovať činnosť svojho elektrotechnického krúžku (CVČ BA Staré mesto). Prosíme všetkých rádioamatérov, aby zavolali OM3KFF a to aj opakovane, najmä na 80m a 40m SSB, prípadne na bratislavských prevádzačoch.

Viac informácii na webe veľtrhu.


Rádioklub OM3KEU na SPŠE Banská Bystrica

4.9.2019  |  Vlado OM7AVP, Tono OM3LU

Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici bude v nadchádzajúcom školskom roku sláviť 100. výročie svojho vzniku. Od začiatku mala učiteľov i študentov, ktorí boli, alebo sa tam stali rádioamatérmi.

Hneď po druhej svetovej vojne sa stal riaditeľom školy Ing. Imrich Ikrényi, OK3IP, ktorý tam v päťdesiatych rokoch založil kolektívnu rádiostanicu OK3KEU a stal sa jej prvým zodpovedným operátorom. V 50-tych rokoch vychoval množstvo ešte dnes žijúcich známych rádioamatérov. Potom odišiel učiť na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú do Bratislavy a jeho úlohu v Bystrici prebrali rádioamatéri učitelia, Bystričania a bývalí študenti.

V 90-tych rokoch, po odchode posledného učiteľa rádioamatéra do dôchodku, sa však rádioamatérska činnosť na škole postupne vytratila. Rádioamatérske zariadenia rádioklubu časom prestali vyhovovať predpisom, konštruktéri si ich postupne rozobrali a jeden z najväčších vychovávateľov rádioamatérov na Slovensku prestal existovať. Podobný osud stretol aj rádioklub OK3KMS pri SPŠE v Bratislave, ktorý tiež založil OK3IP. Výsledkom práce rádioamatérov rádioklubov (kolektívnych staníc) OK3KEU či OK3KMS boli stovky rádioamatérov, ktorí tam získali prvé skúsenosti s rádioamatérskou prevádzkou.

V roku 2018 sa stal učiteľom na SPŠE Banská Bystrica Ing. Vladimír Perešíni, OM7AVP a na škole založil rádioklub s historickou značkou OM3KEU. Hlavný dôvod bol, aby sa obnovili tradície výchovy mladých špecialistov v oblasti rádiovej komunikácie aj v rádioamatérskej oblasti.

Vlado OM7AVP sa stal vedúcim operátorom, hoci je medzi rádioamatérmi s vlastnou licenciou len krátko, ale ako učiteľ má možnosť rozšíriť rádioamatérstvo medzi študentmi. Vďaka pomoci členov rádioklubu Barbakan OM3KXT sa im podarilo postaviť antény na KV - 80m, na VKV i UKV. Na začiatok je rádioklub vybavený jednoduchým uBitx QRP transceivrom, niekoľkými CB rúčkami a základnou meracou technikou.

Tu by mohli pomôcť starší rádioamatéri či absolventi priemyslovky použitými zariadeniami alebo rádiovým materiálom, ktorý už doma nepoužívajú a nepoužijú, aby sa študenti mohli venovať rádioamatérskej prevádzke.

Pevne veríme, že s nástupom školského roku sa do krúžku prihlási aspoň desiatka mladých študentov, ktorí budú postupne pripravovaní na zvládnutie rádioamatérskych skúšok, aby rozšírili naše rady. Preto ak budete počuť značku OM3KEU, prosíme majte trpezlivosť, s radosťou urobte s nimi spojenie, nech naučíme komunikovať našu mládež aj bez všadeprítomných mobilov. Kontaktný email: v.peresini@gmail.com.Stretnutie Donovaly 2019

3.9.2019  |  Michal OM7AKU

Rádioklub Barbakan OM3KXT Banská Bystrica si vás dovoľuje pozvať na stretnutie priaznivcov rádiotechniky a vysielania, Donovaly 2019. Stretnutie sa bude konať v termíne 13.-15. septembra 2019 s hlavným programom v sobotu od ôsmej hodiny. Viac informácií nájdete na portáli radio73.sk.Informácie o prípravách na konferenciu WRC 2019

1.9.2019  |  Roman OM3EI

Dovoľte mi, aby som vás informoval o prebiehajúcich prípravách na Svetovú rádiokomunikačnú konferenciu WRC-2019, ktorá sa uskutoční v novembri t.r., a ako to vyzerá s návrhmi, ktoré sa týkajú amatérskej služby, čiže nás rádioamatérov.

Nešťastný francúzsky návrh

V období pred konferenciou sa objavil francúzsky návrh týkajúci sa pridelenia nových frekvencií pre letecké mobilné služby. Súčasťou návrhu bolo aj amatérske pásmo 144–146 MHz. Návrh bol predložený na prípravnom zasadnutí CEPTu (CPG PTA) v júni v Prahe. Francúzska administratíva navrhla, aby bol tento bod zaradený do programu konferencie WRC 2023 (program WRC-23 sa bude schvaľovať na WRC-19). Návrh bol predložený na poslednú chvíľu, preto nebol dostatočný čas na oboznámenie sa s ním. To spôsobilo, že v Prahe sa len Nemecko vyjadrilo k návrhu odmietavo (na zamietnutie treba viac ako 6 hlasov proti). Návrh tak postúpil do Ankary na ďalšie prípravné zasadnutie CEPTu (CPG).

Francúzsky návrh vyvolal na strane rádioamatérov veľkú vlnu nevôle a protestov. Mnohí sa v diskusiách rozhorčovali, prečo sa proti tomu nič nerobí, padali silné slová, začali sa organizovať petície, ktoré v konečnom dôsledku mohli situáciu ešte zhoršiť.

Medzinárodné orgánizácie (v tomto prípade CEPT) pracujú totiž na inom princípe ako je ľudové hlasovanie alebo internetové diskusie. Rozhodujúce sú argumenty a účinný lobbing.

A v tomto smere bolo IARU veľmi aktívne. Prezident IARU Region 1, Don Beattie, G3BJ, požiadal národné rádioamatérske organizácie, aby kontaktovali svojho regulátora a žiadali odmietnutie francúzskeho návrhu v Ankare. Išlo o vážnu hrozbu a predstava zdieľania pásma 2m, kde máme primárny štatút, s leteckou mobilnou službou bola hrozivá. Malo ísť o „nejaké“ zariadenia umiestnené na palubách lietadiel, ktoré by „nejako“ vysielali aj v našom pásme. Keďže lietadlá lietajú vo vzduchu, išlo by o priamu viditeľnosť na malú vzdialenosť (do 12 km), takže letecké signály by boli na pásme určite počuť a pri súčasnej hustote leteckej dopravy by ich bolo asi dosť. Návrh bol našťastie zamietnutý – viď ďalej.

Galileo

Ďalší vážny návrh sa týka pásma 23cm, kde máme sekundárny štatút. V tomto pásme bude pracovať európsky GPS – Galileo, ktorý má byť spustený 1.1.2021. Galileo (rozumej Európska komisia a európske vlády, ktoré Galileo financujú) sa obáva, že amatérske stanice ho budú rušiť. Preto žiada, aby sa na konferencii WRC-23 preskúmalo, či je možné zdieľanie tohto pásma s amatérskou službou.

Aj tu bolo IARU aktívne a opäť zaslalo národným organizáciám niekoľko podporných emailov k tejto téme. Ide o to, že v rámci CEPTu sú už rozbehnuté procesy a štúdie, ktorých cieľom je overiť možnú koexistenciu Galilea a amatérskej služby. A IARU považuje tieto kroky za rýchlejšie a konštruktívnejšie riešenie ako vytvárať bod programu WRC-23.

Pásmo 50 MHz

Ďalšou témou je pásmo 50 MHz. Na konferencii WRC-19 má byť amatérom v Regióne 1 pridelené toto pásmo v rozsahu 50–52 MHz na sekundárnej báze, pričom jednotlivé štáty majú možnosť udeliť amatérskej službe v segmente 50,0–50,5 MHz primárny štatút.

Ostatné témy

Na konferencii WRC-19 sú aj ďalšie body, ktoré sa dotýkajú rádioamatérov, napríklad hľadanie frekvencií pre bezdrôtové prístupové systémy v segmente, ktorý zahŕňa aj naše pásmo 5 GHz, a hlavne bezdrôtové nabíjanie elektrických automobilov a limity pre jeho vyžarovanie.

Aktivity SZR

Slovenský zväz rádioamatérov zaslal na Regulačný úrad list, v ktorom vysvetlil situáciu ohľadne pásma 23cm a zároveň požiadal o osobné stretnutie k ďalším témam týkajúcich sa WRC-19. Stretnutie na RÚ sa uskutočnilo v polovici augusta za účasti predstaviteľov RÚ, Ministerstva hospodárstva a SZR.

SZR na stretnutí prezentoval názor IARU a celej rádioamatérskej komunity na nemožnosť zdieľania pásma 2m s leteckou službou a na CEPT riešenie koexistencie Galilea s amatérskou službou v pásme 23cm. Taktiež požiadal o podporu v bode týkajúcom sa pásma 50–52 MHz a zapísanie Slovenska medzi krajiny s primárnym štatútom v segmente 50,0–50,5 MHz. Predstavitelia RÚ prijali naše argumenty a prisľúbili podporu v bodoch týkajúcich sa pásiem 144–146 MHz a 50 MHz. Ohľadne pásma 23cm tiež uprednostňujú hľadanie riešenia v rámci CEPTu, ale uvedomujú si aj dôležitosť celosvetovej ochrany Galilea.

Na viac tém už na stretnutí nebol priestor, preto SZR poslal na Regulačný úrad ešte ďalší list, v ktorom požiadal o podporu aj vo zvyšných bodoch, ktoré sa dotýkajú rádioamatérov.

Aktivity IARU

Spomínané dôležité zasadnutie CPG CEPTu v Ankare (Conference Preparatory Meeting) sa konalo posledný augustový týždeň. IARU sa na ňom aktívne zúčastnilo prostredníctvom svojich zástupcov. Po skončení zasadnutia vydalo IARU Region 1 nasledovnú správu:

„Zasadnutie CEPT Conference Preparatory Group sa konalo tento týždeň v tureckej Ankare. Body, týkajúce sa amatérskej služby, boli vyriešené nasledovne:

– Súhlas so Spoločným európskym návrhom (ECP) žiadajúcim pridelenie pásma 50–52 MHz amatérskej službe v Regióne 1 na sekundárnej báze s poznámkou, umožňujúcou jednotlivým krajinám povoliť v segmente 50,0–50,5 MHz amatérsku službu na primárnej báze (WRC Agenda Item 1.1).

– Súhlas s ECP požadujúcim frekvenčné spektrum pre medzinárodné mobilné telekomunikácie, pričom súčasťou návrhu už nie je primárne amatérske pásmo 47 GHz (WRC Agenda Item 1.13).

– Súhlas s ECP, ktorý zachováva súčasný stav v rozsahu 5725–5850 MHz, kde sa nachádza aj amatérske pásmo 6cm (WRC Agenda Item 1.16).

– Vylúčenie pásma 144–146 MHz z francúzskeho návrhu požadujúceho dodatočné spektrum pre letecké aplikácie (WRC Agenda Item 10).

– Na naliehanie Európskej komisie bol do programu WRC-23 navrhnutý bod žiadajúci celosvetovú ochranu regionálneho navigačného satelitného systému (Galileo) pred emisiami amatérskych staníc v pásme 1240–1300 MHz. Ako súčasť tohto bodu bol však odsúhlasený aj návrh uznesenia WRC, ktorý zdôrazňuje dôležitosť tohto pásma pre amatérsku službu a výslovne vylučuje zrušenie jej súčasného frekvenčného prídelu (WRC Agenda Item 10).

– Nedošlo k zmenám už schváleného postoja CEPTu k bezdrôtovému prenosu energie (WPT-EV = bezdrôtové nabíjanie elektrických automobilov). To znamená, že v Rádiokomunikačnom poriadku nie sú potrebné žiadne zmeny, pokiaľ ide o prevádzkové frekvencie pre WPT-EV. Ponecháva sa však otvorená otázka rušivých emisií z WPT-EV. (WRC Agenda item 9.1.6).

Predseda IARU Region 1, Don Beattie, G3BJ, v komentári k výsledkom CPG uvádza, že tím IARU v Ankare (jediní predstavitelia amatérskej služby na zasadnutí) predložil jasné a presvedčivé argumenty k jednotlivým bodom a uvítal, že regulačné orgány uznali a potvrdili ich dôležitosť pre amatérsku službu. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí prispeli k výsledku zasadnutia CPG v Ankare.

Konečné rozhodnutie v uvedených otázkach bude prijaté na novembrovej konferencii WRC-19 v Egypte. IARU tím tam opäť bude.“Čo k tomu dodať? Zasadnutie CEPTu v Ankare skončilo pre rádioamatérov veľkým úspechom. Podarilo sa odvrátiť hrozbu v pásme 2m, podarilo sa rozšírenie pásma 50 MHz a podarilo sa zabrániť zrušeniu pásma 23cm.

Hoci konečné slovo bude mať konferencia WRC-19, už teraz môžeme povedať, že sa opäť ukázala sila našej medzinárodnej organizácie IARU a rovnako aj sila národných rádioamatérskych organizácií. Preto má stále zmysel byť ich členom, preto má zmysel ich podporovať a zapájať sa do ich činnosti.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.8.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 8/19. Z jeho obsahu: Recenzia KV/50/70 MHz transceivra Yaesu FTDX101D (2), Antény G5RV a PA0FRI, Softvérový digitálny voice keyer, ADALM PlutoSDR – pripojenie rozhraní, Prípravy na WRC 2019, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Rádioamatérske stretnutie v Banskej Bystrici zrušené

31.8.2019  |  Jozef OM3MV

Pravidelné septembrové stretnutie rádioamatérov v Banskej Bystrici - Podlaviciach sa pre problémy s priestormi stretnutia neuskutoční.

Silent key

30.8.2019

25. augusta 2019 navždy utíchol telegrafný kľúč nášho kolegu a kamaráta Ondreja Szaba, OM5SB (ex OK3TCN). Bandi bol jednoducho tá povestná "veselá kopa", ktorý aj napriek vážnym zdravotným problémom so srdcom nikdy nezabudol na úsmev na perách a nejaký ten dobrý vtip. Naposledy sme sa jeho príjemnej spoločnosti tešili len nedávno počas Poľného dňa. Veľa rádioamatérov zo Slovenska si ho určite pamätá ako lektora telegrafie na PO kurzoch v Patinciach.

Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Kolektív rádioklubu OM3RJB


Memoriál OTC SARA CW

28.8.2019  |  Karol OM5KP

Druhú septembrovú nedeľu (8.9.2019) sa uskutoční ďalší Memoriál OTC SARA - CW. Začiatok je o 06:00 UTC a pretek trvá hodinu v 80m pásme. Podmienky memoriálu sú na stránke OTC.

Vopred ďakujeme za vašu účasť, ktorou si uctíme pamiatku zosnulých členov OTC.


Preteky SNP – Memoriál OM6SA už túto nedeľu

12.8.2019  |  Bohuš OM6ABS

Pozývame všetkých rádioamatérov k účasti na preteku k 75. výročiu Slovenského národného povstania – Memoriál OM6SA. Uskutoční sa v nedeľu 18.8.2019 od 06,00 do 08,00 letného času v pásme 80m prevádzkou CW aj SSB. Vlani sa do súťaže zapojilo 90 staníc z OM a OK. Podrobné podmienky ako aj vzor súťažného denníka nájdete na webe kv.szr.sk alebo na webe rádioklubu OM3KFV.
Nové číslo Rádiožurnálu

31.7.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 7/19. Z jeho obsahu: Recenzia KV/50/70 MHz transceivra Yaesu FTDX101D, Ako na prevádzku cez geostacionárny transpondér Es‘Hail (2), Spoločné zemné prúdy, ADALM PlutoSDR – programové vybavenie, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


19. stretnutie rádioamatérov na Drozdove

26.7.2019  |  Karol OM5KP

V sobotu 20. júla sa uskutočnilo v penzióne Drozdovo pri Novej Bani už 19. stretnutie rádioamatérov. Podaktorí prišli na Drozdovo už v piatok večer a využili ubytovacie priestory penziónu. Prví účastníci stretnutia, ktorí túto možnosť nevyužili, začali prichádzať po siedmej hodine ráno, parkovacie priestory penziónu sa začali veľmi rýchlo zapĺňať. Svoje predajné stánky si začali zriaďovať predajcovia z HA, OK, miest pre burzu bolo pod strechou dosť. Vďaka priaznivému počasiu prebiehali debaty a rozhovory nielen v priestoroch penziónu, ale aj vonku. Po desiatej hodine bola možnosť postaviť sa do radu na guláš, ktorý podľa všetkého tentokrát chutil všetkým. Počítalo sa, že na stretnutie príde i vďaka peknému počasiu aspoň 300 ľudí, no nebolo tomu tak. Aj vďaka nedávnemu stretnutiu v Rakoviciach sa na stretnutí zúčastnilo iba do 200 rádioamatérov a rodinných príslušníkov, čo je síce pekné číslo, ale mohlo by to byť aj lepšie. Organizovať dve veľké stretnutia s odstupom mesiaca sa nevypláca a je to ponaučenie pre budúcnosť. Ako bolo už na tomto mieste spomenuté, ďalšie - 20. stretnutie na Drozdove (a zrejme posledné) bude 13.6.2020 a tento termín už nebude menený. Dobrovoľné príspevky na prevádzač na Inovci a na organizovanie stretnutia tentokrát predstavujú sumu 189 eur, vďaka za to všetkým! Zaujímavá je skutočnosť, že najvyššou sumou prispeli rádioamatéri, ktorí prevádzač vôbec nevyužívajú. Tí, čo sú tam najčastejšie, hodili do kasy šestáky (hi) alebo nič. Na záver ďakujem všetkým účastníkom stretnutia za účasť a dovidenia na Drozdove.

            


Nové číslo Rádiožurnálu

30.6.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 6/19. Z jeho obsahu: ADALM PlutoSDR – prvé zoznámenie, Skracovať či neskracovať dipól, Identifikácia a zameranie rušenia, E51DWC – tretia expedícia do južného Pacifiku, 60 rokov OM3KAG, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Stretnutie rádioamatérov na Drozdove

18.6.2019  |  Karol OM5KP

Dňa 20.7.2019 sa v priestoroch penziónu na Drozdove pri Novej Bani uskutoční už 19. stretnutie rádioamatérov. Príchod prvých účastníkov sa očakáva okolo 7:00 ráno, zahájenie bude o 8:00. Program stretnutia je rovnaký ako pri predchádzajúcich ročníkoch: zahájenie, QSL služba, burza, vzájomné debaty, možnosť výstupu na neďalekú chatu na Veľkom Inovci. Tradične bude zabezpečený guláš a iné občerstvenie, sympatický personál sa na vás už teší. Na stretnutí sa zúčastnia aj predajcovia rádiotechniky zo Slovenska, Čiech a Maďarska. Pri penzióne boli rozšírené priestory vhodné pre burzovníkov, v prípade nepriaznivého počasia nikto nezmokne.

Príchod na stretnutie je možný od Novej Bane smerom na Veľkú Lehotu, pred touto obcou treba odbočiť doľava, po 2,5 km ste na mieste. Ďalšia možnosť príchodu je od Zlatých Moraviec, cez obce Žitavany, Machulince, Obyce, miniete Jedľové Kostoľany. Asi po 7 km od Jedľových Kostolian prídete na rázcestie, tu odbočíte doprava na Veľkú Lehotu, Novú Baňu. Po prechode Veľkou Lehotou odbočíte doprava, po 2,5 km ste na Drozdove. Všade budú umiestnené smerovky "Drozdovo".

Pri penzióne je parkovisko pre veľký počet aut, parkovanie je zadarmo. Z piatka na sobotu je v penzióne aj možnosť ubytovania v turistickej nocľahárni alebo v apartmánoch, všetko sa dozviete na stránke penziónu Drozdovo.

Ešte jedna informácia: Ďalšie stretnutie na Drozdove bude 13.6.2020 a bude asi posledné, dvadsiate. Náhradou budú stretnutia v obci Rakovice alebo v Borovciach. Tešíme sa na vašu hojnú účasť.


Silent key

7.6.2019

So zármutkom oznamujem, že 5. júna 2019 po dlhšej chorobe zomrel náš kamarát RNDr. Imrich Balogh, OM5BI (ex OM3TBI). Odišiel zdatný technik, vzdelaný a dobrý človek. Posledná rozlúčka bude v dome smútku v Nových Zámkoch 11. júna o 13,00 h. Česť jeho pamiatke!

Imrich OM5GU


Silent key

4.6.2019

31. mája 2019 nás vo veku 73 rokov opustil Ladislav Križan, OK2BSV. Začínal v Trnave v rádioklube OM3KTR a po vojenčine odišiel na Moravu. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Brat Dezider OM1AKD a členovia OM3KTR


Nové číslo Rádiožurnálu

31.5.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 5/19. Z jeho obsahu: Ako na prevádzku cez geostacionárny transpondér Es‘Hail-2, Na konci napájaný polvlnný dipól, Nový WSJT-X mód FT4, Anténny stožiar s výsuvným systémom, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

28.5.2019

20. mája 2019 nás vo veku 82 rokov opustil člen rádioklubu OM3KVE v Piešťanoch Zeno Kubeš, OM3VIK. Bol dlhoročným predsedom a VO rádioklubu, ochotný v každom čase pomôcť klubu aj jednotlivcom. Pracoval na letisku pri zabezpečení prevádzky spojovacej a rádionavigačnej vojenskej techniky. Bol vynikajúci vf technik a skonštruoval niekoľko transceivrov. Venoval sa najmä prevádzke na 144 MHz, neskôr aj na krátkych vlnách.

Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Členovia rádioklubu OM3KVE


Zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií – nová povinnosť pre rádiokluby

25.5.2019  |  Roman OM3EI

Upozorňujeme na dôležitú povinnosť, ktorá v zmysle novelizácie právnych predpisov vyplýva pre tých z vás, ktorí máte svoje rádiokluby založené ako neziskové organizácie – občianske združenia. Novelizácia zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov (zákonom č. 346/2018 Z.z.) je platná a účinná od 1. januára 2019 a prináša so sebou novú povinnosť doplnenia údajov do registra mimovládnych neziskových organizácií (MNO) do 30.6.2019.

Nový zákon zavádza jednotný register mimovládnych organizácií, medzi ktoré patria aj občianske združenia. Pre existujúce organizácie nie je potrebná kompletná preregistrácia, ale len doplnenie chýbajúcich údajov do registra.

V zmysle nového ustanovenia §20a ods.1 zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov ste povinní do 30. júna 2019 písomne zaslať Ministerstvu vnútra SR aktuálne údaje. Konkrétne ide o údaje o štatutárnom orgáne alebo členoch štatutárneho orgánu (ak máte ako štatutárov ustanovených viac osôb, napr. predseda a podpredseda, prípadne tajomník a pod.). Údaje je potrebné nahlásiť v rozsahu:

1. meno, priezvisko
2. adresa trvalého pobytu
3. dátum narodenia
4. rodné číslo
5. deň vzniku funkcie (t.j. kedy bol štatutár do funkcie zvolený)

Do registra MNO je možný aj zápis dobrovoľných údajov:

1. webové sídlo občianskeho združenia
2. všeobecne prospešný účel (aj viac), ak je cieľom alebo predmetom činnosti občianskeho združenia tvorba, podpora, ochrana alebo rozvoj: 1. kultúrnych a duchovných hodnôt, 2. životného prostredia, 3. ľudských práv, 4. zdravia, 5. sociálnych služieb a sociálnej pomoci, 6. vzdelávania, 7. vedy, výskumu a vývoja, 8. telovýchovy, 9. dobrovoľníctva, 10. rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Všetky skutočnosti uvedené v registri mimovládnych organizácií musia byť podložené a preukázané dokumentmi, ktoré potvrdzujú ich pravdivosť. To znamená, že k oznámeniu treba priložiť aj uznesenie alebo zápisnicu z členskej schôdze, na ktorej boli štatutári zvolení. Dokument musí byť úradne osvedčený.

Oznámenie údajov o štatutárnom orgáne alebo členoch štatutárneho orgánu musí byť podpísané štatutárom alebo takým počtom štatutárov, aký je potrebný podľa zaregistrovaných stanov. To znamená, že ak máte v stanovách upravené konanie v mene rádioklubu tak, že konajú dve osoby spoločne, tak musia rovnako tieto osoby podpísať spoločne aj predmetné oznámenie o údajoch. Naviac, pravosť podpisov musí byť úradne osvedčená (u notára alebo na matrike).

Ak oznámenie zašlete Ministerstvu vnútra SR písomne do 30.6.2019, správny poplatok sa nevyberá. V prípade, ak tak neurobíte do stanoveného dátumu, oznámenie je od 1.7.2019 spoplatnené sumou 16,50 €.

Ak v registri MNO nebudú doplnené údaje o štatutárnom orgáne, takáto organizácia nebude môcť prijímať verejné zdroje (napr. 2% dane, dotácie z miest a pod.) až dovtedy, kým tieto údaje nedoplní.

Podrobnejší článok na túto tému vyjde v Rádiožurnále 5/2019.

Vzor oznámenia si môžete stiahnuť TU.


Stretnutie v Rakoviciach

21.5.2019  |  Ivan OM4ATT

Rádioklub Stredné Považie OM3KUK pod vedením Ivana OM4ATT pozýva na stretnutie rádioamatérov a priaznivcov rádiového vysielania, ktoré sa uskutoční 15. júna 2019 v obci Rakovice v priestoroch jedálne a nádvoria Strednej odbornej školy. Rakovice sa nachádzajú 3 km južne od Boroviec (smerom na Trnavu). Areál Strednej odbornej školy je priamo pri hlavnej ceste a je označený informačnou tabuľou. Oficiálne zahájenie stretnutia bude o 7,30 hod. a ukončenie o 13,30 hod.

Stretnutie nadväzuje na 20 ročníkov stretnutí v Borovciach, ktoré organizoval Laco OM2ALA. Z dôvodu rekonštrukcie kultúrneho domu v Borovciach je miesto konania presunuté do náhradných priestorov v Rakoviciach.

Príďte sa stretnúť s priateľmi, porozprávať a vymeniť si skúsenosti. Zároveň môžete na burze zakúpiť alebo predať rôzny rádioamatérsky materiál a zaujímavosti.


Silent key

21.5.2019

Dňa 20. mája 2019 nás navždy opustil Ján Havránek, OM1AKK, QTH Hodruša Hámre. Pohreb bude 23.5.2019 o 16,15 hod. v bratislavskom krematóriu. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Vlado OM1CR


Memoriál OTC SARA SSB už túto nedeľu

7.5.2019  |  Karol OM5KP

Druhú májovú nedeľu (12.5.2019) sa uskutoční ďalší Memoriál OTC SARA - SSB. Začiatok je o 06:00 UTC a pretek trvá hodinu v 80m pásme. Podmienky memoriálu sú na stránke OTC.

Keď sa pozrieme na výsledkové listiny tohto memoriálu, zistíme, že sa ho zúčastňuje malý počet platných členov, ktorých je v súčasnosti 401. Tých 126 členov klubu, ktorí už nie sú medzi nami, by si zaslúžilo dôstojnejšiu spomienku od nás žijúcich členov, aspoň formou našej účasti v memoriáli. Vopred ďakujeme za vašu účasť.


Nové číslo Rádiožurnálu

30.4.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 4/19. Z jeho obsahu: Ďalšie vylepšenia IC-7300, Rezonancia dipólu a jeho prispôsobenie, MLA v byte – niečo z praxe okolo magnetickej antény, Ako spustiť Morserunner pod Linuxom, Vanuatu story – YJ0GC, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Aktivita k 83. Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji

26.4.2019  |  Jozef OM5CD

Ako sme vás už informovali, pri príležitosti blížiacich sa 83. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v tomto roku konajú na Slovensku, organizuje Slovenský zväz rádioamatérov radioamatérsku aktivitu príležitostných staníc OM2019IIHF a OM83IHWC.

Príležitostné stanice budú v prevádzke od 1. do 31. mája 2019 a budú pracovať na KV a VKV pásmach prevádzkami CW, SSB a DIGI (preferované RTTY, PSK a FT8). Protistanice získajú po dosiahnutí potrebného počtu spojení elektronický diplom.

Zapojiť sa do aktivity môže ktorýkoľvek rádioamatér zo Slovenska, člen aj nečlen SZR. Stačí mať chuť a nabrať trochu odvahy a z chuti si zavysielať, záujem o spojenia bude veľký. Všetci zaregistrovaní operátori obdržia prihlasovacie údaje na server awards.szr.sk a pred začiatkom prevádzky si obsadia niektorú z voľných pozícií pásma a módu, kde momentálne nikto nepracuje. K dispozícii sú dve volacie značky, takže atraktivitu na pásme si operátor dokáže udržať aj tým, že prepne svoj LOG na druhú volaciu značku a opäť sa pre všetky stanice na pásme stáva zaujímavým cieľom. Účasť v aktivite zaručuje skutočné operátorské vyžitie sa.

Aktivitou našich príležitostných staníc sa snažíme rozšíriť celkové povedomie o Slovensku, nielen to rádioamatérske. Pre obidve volacie značky sme vytvorili stránky na QRZ.com (OM2019IIHF a OM83IHWC), ktoré okrem informácií o majstrovstvách sveta a okrem našich informácií o možnostiach získania diplomu, obsahujú aj zaujímavé prezentačné upútavky o Slovensku na podporu cestovného ruchu.

Touto cestou preto vyzývame všetkých slovenských rádioamatérov. Zapojte sa a priložte ruku k dielu v záujme pozitívnej prezentácie našej krajiny vo svete. Urobiť tak môžete zaslaním emailu Jozefovi OM5CD.


Aktivita OM100MRS

19.4.2019  |  Martin OM6AT

Na pamiatku 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika pracuje od 15. apríla 2019 príležitostná stanica OM100MRS. Pod touto značkou budú až do konca roka 2019 vysielať na KV i VKV pásmach členovia rádioklubu Horec – OM3KHT, ako aj ďalší operátori. Bližšie informácie sú na stránke QRZ.com. QSL via OM3KHT.

Aktivita k 83. Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji

16.4.2019  |  Roman OM3EI

Pri príležitosti blížiacich sa 83. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v tomto roku konajú na Slovensku, organizuje Slovenský zväz rádioamatérov radioamatérsku aktivitu príležitostných staníc OM2019IIHF a OM83IHWC.

1. V období od 1. do 31. mája 2019 budú na KV a VKV pásmach aktívne stanice OM2019IIHF a OM83IHWC.

2. Záujemcovia budú mať možnosť získať elektronické diplomy:

stanice OM a OK:
– bronzový za 6 b.
– strieborný za 12 b.
– zlatý za 18 b.

ostatné stanice:
– bronzový za 4 b.
– strieborný za 8 b.
– zlatý za 12 b.

3. Stanica získá 1 bod za 1 spojenie so stanicami OM2019IIHF a OM83IHWC na rôznych pásmach a rôznymi druhmi prevádzky – CW, SSB, DIGI. Opakované spojenia na rovnakom pásme rovnakým druhom prevádzky sa nepočítajú.

4. Na webovej stránke awards.szr.sk budú priebežne zverejňované informácie o nadviazaných spojeniach a po dosiahnutí príslušného počtu bodov si budete môcť stiahnuť elektronický diplom.

5. Záujemcovia o prevádzku pod značkami OM2019IIHF a OM83IHWC pošlú email Jozefovi OM5CD. Jozef im pošle prístupové údaje na portál awards.szr.sk, kde si budú môcť online vybrať značku, pásmo a mód, na ktorom chcú pracovať, a po skončení vysielania nahrať denník.

6. QSL manažérom pre stanice OM2019IIHF a OM83IHWC je OM2FY. Všetky spojenia budú vložené aj do ClubLogu, kde bude aktivovaný systém OQRS a bude možnosť požiadať o QSL via bureau alebo direkt.

Ďalšie informácie budú zverejnené pred začatím akcie. Všetkým, ktorí sa do aktivity k majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji zapoja, či už ako "aktivátori" alebo "lovci", prajeme peknú zábavu.


Silent key

16.4.2019

So zármutkom oznamujem, že dňa 14.4.2019 nás náhle navždy opustil náš priateľ rádioamatér Pavel Vlček, OM3COE, člen rádioklubu v Žiline. Posledná rozlúčka bude vo štvrtok 18.4.2019 o 14:00 hod. na Starom cintoríne v Žiline.

Marian OM6MF


Hamradio.sk má 20 rokov

13.4.2019  |  Roman OM3EI

Zdá sa to neuveriteľné, ale je to už je to 20 rokov, čo existujú naše stránky www.hamradio.sk. Spustené boli 8. apríla 1999. Zásluhu na tom mal Rado OM6KW. Ich spusteniu predchádzali štyri mesiace prác na návrhu dizajnu, kódovaní html stránok, výrobe obrázkov. Bola to doba, kedy neexistovali redakčné systémy, všetko sa muselo poctivo programovať. Po desiatich rokoch prevzal po Radovi administráciu stránok Roman OM3EI. A s menšími i väčšími zmenami funguje hamradio.sk dodnes a dúfajme, že tu bude aj o ďalších 20 rokov.


OM DX Toplist

6.4.2019  |  Roman OM3EI

Do rubriky OM DX Toplist bol pridaný Toplist k 31.12.2018.
Nové číslo Rádiožurnálu

30.3.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 3/19. Z jeho obsahu: Dipól a jeho vyžarovanie, WSJT-X na Raspberry PI, Popis ionogramu a výpočet dĺžky skoku odrazom od ionosféry, Najžiadanejšie zeme DXCC, Market Reef – OJ0C, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

22.3.2019

Dňa 21. marca 2019 zomrel vo veku 82 rokov Ladislav Tornáry, OM7EW. Posledná rozlúčka bude 23.3.2019 o 14,00 h. na cintoríne vo Valaskej. Kto ste ho poznali venujte mu tichú spomienku.

Julo OM7TJ


20. rádioamatérske stretnutie v Košiciach

18.3.2019  |  Stano OM8ST a Fero OM8TA

Pozývame širokú rádioamatérsku verejnosť na 20. jubilejné stretnutie rádioamatérov, ktoré sa bude konať už túto sobotu 23.3.2019 v obvyklých priestoroch Centra voľného času na Orgovánovej ulici 5 v Košiciach (sídlisko Terasa). Začiatok stretnutia je o 9:00 hod.

Po otvorení stretnutia a prednesení aktuálnych rádioamatérskych informácií budú nasledovať dve prednášky s týmto obsahom:

1. Typológia jednoduchých antén a ich modelovanie pomocou softvéru EZNEC DEMO (Stano OM8ST)
2. Nové možnosti merania smerových charakteristík antén v pásme UKV dostupné aj pre rádioamatérov (doc. Ing. Ján Labun, PhD. z Leteckej Fakukty Technickej Univerzity Košice)

Po prednáškach bude nasledovať krátka schôdzka členov a priaznivcov tiesňovej služby ARES a po nej panelová diskusia na tému "Rádioamatéri v 21. storočí". Súčasťou stretnutia bude aj obvyklá burza a firma ANICO donesie na stretnutie rádioamatérom vopred objednané zariadenia, tak ako to bolo uvedené v predchádzajúcom ozname.

Tešíme sa na vašu účasť.


Gratulácia

5.3.2019  |  Ivan OM0AD

V mene celého kolektívu večerného pokecu na prevádzači OM0OVT, ale aj v mene ostatných slovenských rádioamatérov čo najsrdečnejšie gratulujeme Jozefovi Tkáčovi, OM3VEB z Vranova nad Topľou, ktorý sa pred niekoľkými dňami dožil krásnych 91 rokov.


Podporte SZR percentami vašej dane

27.2.2019  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov každoročne podporuje aktivity mladých záujemcov o rádioamatérstvo, či už formou rádioamatérskych kurzov, súťaží alebo iných aktivít. Na tieto akcie je možné využiť prostriedky získané od darcov 2%, resp. 3% dane, ktoré môže venovať každá fyzická a právnická osoba v SR. Takto získané prostriedky môže SZR použiť len na podporu detí a mládeže. Obraciame sa preto na všetkých členov SZR s prosbou o podporu týchto aktivít formou poukázania 2%, resp. 3% dane. Viac..

Predvyplnené tlačivo vyhlásenia pre zamestnancov - editovateľné pdf

Ostatné tlačivá na poukázanie 2% dane


Nové číslo Rádiožurnálu

27.2.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 2/19. Z jeho obsahu: QRM eliminátor, 6-portový anténny prepínač do 150 MHz, Vplyv zemniaceho systému na vertikálne antény, Ako posudzovať vlastnosti prijímačov, OM a OK Toplisty, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

12.2.2019

Dňa 11.2.2019 vo veku 65 rokov po ťažkej chorobe zomrel Dušan Mitáľ, OM0MD (ex OM0ZMD). Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku. Posledná rozlúčka bude 13. februára 2019 o 14,00 hod. na prešovskom hlavnom cintoríne.

Marián OM0MW


Silent key

9.2.2019

Dňa 8.2.2019 vo veku 75 rokov odišiel do rádioamatérskeho neba Milan Lako, OM6AC. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Vlado OM6MV
(TNX foto OM5KP)

                                          


Silent key

1.2.2019

Dňa 31.1.2019 po ťažkej chorobe zomrel vo veku 59 rokov Ing. Rudolf Košarík, OM3COR. Rudko bol členom rádioklubov OM3RWB a OM3RRC. Bol aktívny hlavne CW do posledných chvíľ. Pohreb bude 2.2. o 10,00 hod. v Slopnej pri Považskej Bystrici. Česť jeho pamiatke.

Jozef OM4AQ


Nové číslo Rádiožurnálu

31.1.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 1/19. Z jeho obsahu: Recenzia Kenwood TS-890S – klasika pre náročných (2), Predzosilňovače s vysokou odolnosťou na pásma 50, 144 a 432 MHz, Čo ak je vertikál šikmý?, Yaesu FTDX-101D/MP na obzore, Kto platí naše nové zeme?, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Výberové konanie

27.1.2019  |  Roman OM3EI

Vzhľadom na skončenie funkčného obdobia trénera mládežníckej reprezentácie a vzdanie sa funkcie trénera juniorskej a seniorskej reprezentácie vyhlasuje prezídium SZR výberové konanie na funkcie:

– tréner reprezentácie SR v rádiovom orientačnom behu pre kategórie M19, M21, W19 a W21
– tréner reprezentácie SR v rádiovom orientačnom behu pre kategórie M14, M16, W14 a W16


Náplňou práce bude zabezpečenie komplexnej športovej a technickej prípravy športovcov príslušných kategórií zaradených do reprezentačného výberu Slovenskej republiky v rádiovom orientačnom behu na vrcholné podujatia sezóny (majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy).

Funkčné obdobie: od menovania do 31.12.2022

Od záujemcov požadujeme predloženie koncepcie prípravy reprezentácie, odbornú kvalifikáciu a skúsenosti s trénerskou činnosťou, dobrý zdravotný stav.

Výška odmeny za trénerskú činnosť bude každý rok stanovená podľa výšky dotácie Ministerstva školstva SR. V roku 2019 by mala byť výška dotácie známa koncom marca.

Termín doručenia prihlášok: do 3.2.2019
Termín vyhodnotenia: do 7.2.2019
Prihlášky zasielajte elektronicky na adresu: szr@szr.sk


20. rádioamatérske stretnutie v Košiciach

22.1.2019  |  Stano OM8ST

Po upresnení a potvrdení vhodného termínu môžeme oznámiť, že Centrum voľného času na Orgovánovej ul. 5 v Košiciach a rádioklub OM3KWM usporiadajú v sobotu dňa 23.3.2019 jubilejné 20. stretnutie rádioamatérov v Košiciach so začiatkom o 9,00 hod. Predpokladaný program stretnutia bude podobný ako v predchádzajúcich ročníkoch. Po otvorení a prednesení aktuálnych rádioamatérskych informácií budú nasledovať tradičné prednášky s rádioamatérskou tématikou a schôdzka členov a priaznivcov tiesňovej služby A.R.E.S.

Súčasťou bude aj obvyklá burza a príde aj firma ANICO Slovakia, ktorá oznamuje, že podobne ako vlani neprinesie so sebou celý sortiment výrobkov, ale len tie zariadenia, ktoré si rádioamatéri objednajú pred stretnutím a ktoré sú k dispozícii skladom. Na stretnutí si bude možné objednať ďalšie zariadenia s výhodnou zľavnenou cenou a tie dostanú potom poštou.

Pokiaľ má niekto záujem prezentovať nejakú prednášku alebo zhotovené zariadenie v rozsahu max. 30 minút, nech pošle názov svojej prednášky, jej obsah, rozsah a či potrebuje dataprojektor, najlepšie emailom na adresu OM8ST. Uzávierka programu stretnutia je 3.3.2019, aby sme ho mohli včas pred stretnutím zverejniť.


Členské príspevky do SZR a predplatné Rádiožurnálu

17.1.2019  |  Roman OM3EI

Začiatok roka je vždy obdobím, kedy je potrebné vybaviť si svoje členské povinnosti do Slovenského zväzu rádioamatérov a zaplatiť predplatné na Rádiožurnál.
Výška členského do SZR:

20 € pre riadnych členov
15 € pre študentov a dôchodcov
5 € pre mládež do 18 rokov

Členské môžete zaplatiť bankovým prevodom na účet: SK91 0200 0000 0001 1333 3012. V poznámke k platbe uveďte vašu volaciu značku. V prípade, že budete platiť za viacerých členov, zašlite emailom na sekretariát SZR správu, v ktorej uvediete dátum platby, výšku celkovej sumy, mená a značky osôb a výšku členského príspevku za každú osobu. Pri platbe členského z mobilného zariadenia môžete použiť QR kód, ktorý si vygenerujete na tejto stránke .

Výška predplatného na Rádiožurnál je 16 € za 12 čísel. Predplatné sa hradí bankovým prevodom na účet: SK97 0900 0000 0000 1157 1618. V poznámke k platbe uveďte vašu značku. Noví predplatitelia musia vyplniť aj formulár, ktorý nájdu na webe Rádiožurnálu. Pri platbe členského z mobilného zariadenia môžete použiť QR kód, ktorý si vygenerujete tiež na webe Rádiožurnálu.

Členské a predplatné môžete zaplatiť aj osobne v priestoroch SZR v Stupave na Mlynskej ulici 4 každý utorok od 9,00 do 16,30 hod.


Zmena spôsobu úhrady správnych poplatkov

17.1.2019  |  Roman OM3EI

Regulačný úrad oznamuje, že s účinnosťou od 1.1.2019 bol zrušený bankový účet Regulačného úradu a tým bola zrušená aj možnosť platenia správnych poplatkov na bankový účet. Od 1.1.2019 je možné uhradiť správny poplatok zakúpením tzv. Potvrdenia o úhrade správneho poplatku (eKolok):

- na pobočkách Slovenskej pošty
- prostredníctvom webovej aplikácie eKolok
- prostredníctvom mobilnej aplikácie eKolok (iOS aj Android)

eKolok zakúpený na pobočkách Slovenskej pošty je možné použiť do 2 rokov odo dňa zakúpenia. eKolok zakúpený prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie je možné použiť do 30 dní odo dňa zakúpenia.

Z tohto dôvodu došlo aj k zmene predpísaných tlačív žiadostí v súvislosti s rádioamatérskymi povoleniami. Nové formuláre nájdete v rubrike Infoservis.


Silent key

17.1.2019

14. januára 2019 nás vo veku 68 rokov opustil dlhoročný člen rádioklubu OM3KTD v Dunajskej Strede, predtým člen OM3VSZ v Košiciach, Alexander Jaško, OM3CRF. Bol jedným z aktívnych členov rádioklubu, ochotný v každom čase pomôcť klubu aj jednotlivcom. Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Za všetkých známych a priateľov, Laco OM2VL


Prevádzka OL120AB

17.1.2019  |  Jindra OM0RM

Od 20. januára 2019 bude v prevádzke príležitostná značka OL120AB na pamiatku 120. výročia narodenia jedného z prvých šiestich československých rádioamatérov s legálnou koncesiou, Pravoslava Motyčku, OK1AB. Pri tejto príležitosti bude vydávaný aj diplom “Pravoslav Motyčka – 120 let”.

Bližšie informácie a úplné podmienky diplomu.
YOTA CAMP 2019

10.1.2019  |  Ondro OM4DW

Tohtoročný letný tábor YOTA (Youngsters On The Air) sa uskutoční v Bulharsku, neďaleko Sofie, v termíne 11.-17. augusta 2019. SZR hľadá záujemcov o účasť z radov mladých rádioamatérov vo veku od 15 do 25 rokov, ktorí chcú zažiť trochu dobrodružstva, niečo sa naučiť a hlavne získať nových priateľov z celého sveta. Účastníci si budú hradiť cestovné náklady (letenky) a účastnícky poplatok 25 €. Ak máte záujem zúčastniť sa a zároveň spĺňate vekové kritériá, pošlite vyplnenú prihlášku spolu s motivačným listom podľa inštrukcií emailom na Ondra OM4DW. Komunikačným jazykom v tábore je angličtina, preto je jej znalosť podmienkou pre účasť. Uzávierka prihlášok je 27. januára 2019.


Hlásenia do OM DX Toplistu

10.1.2019  |  Roman OM3EI

OM DX Toplist je dlhodobá súťaž v počte potvrdených zemí DXCC na rôznych KV pásmach a rôznych módoch, resp. spojení platných do rôznych diplomov. Hlásenie do OM DX Toplistu môže poslať každá OM stanica. Skóre je možné nahlásiť do ľubovoľnej kategórie. Zarátať je možné zeme DXCC, resp. spojenia, potvrdené papierovým QSL lístkom, prostredníctvom LoTW, alebo prostredníctvom eQSL. Uznávanie elektronických QSL lístkov zo serveru eQSL.cc je novinkou od tohto roku. Lístky je možné ale zarátať len za predpokladu, že užívateľ eQSL má overenú identitu (autenticitu). Hlásenia sa posielajú prostredníctvom webového formulára na stránke dx.szr.sk. Uzávierka hlásení je 31. januára 2019.


Hlásenia do OM VKV/UKV Toplistu

10.1.2019  |  Roman OM3EI

Za účelom podpory VKV aktivity je zostavovaný každoročný VKV/UKV Toplist slovenských staníc. V hláseniach sa uvádza stav k 31.12. príslušného roka. Platia len spojenia urobené pod vlastnou značkou. Do Toplistu neplatia spojenia odrazom od Mesiaca (EME) a cez prevádzače. Všetky započítané spojenia musia byť potvrdené papierovým QSL lístkom alebo prostredníctvom elektronických systémov LoTW alebo eQSL. Toplist je vedený v pásmach 50 MHz, 70 MHz, 144 MHz, 432 MHz, 1,3 GHz, 2.3 GHz, 3.4 GHz, 5.7 GHz, 10 GHz a 24 GHz. Na každom pásme sa hlási počet potvrdených lokátorov, počet potvrdených zemí DXCC a Tropo ODX, a v závislosti od pásma aj Es ODX, Aurora ODX, MS ODX, F2 ODX, Rain scatter (RS) ODX, Aircraft scatter (AS) ODX. Poradie na každom pásme bude zostavené podľa počtu lokátorov, s výnimkou pásma 50 MHz, kde bude poradie zostavené podľa počtu zemí. Hlásenia sa posielajú prostredníctvom webového formulára na stránke vkv.szr.sk/toplist. Uzávierka hlásení je 31. januára 2019.    Nové číslo Rádiožurnálu

22.12.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 12/18. Z jeho obsahu: Recenzia Kenwood TS-890S – klasika pre náročných (1), Fan dipól, Amatérske satelity v roku 2018 a výhľad na budúci rok, Použitie dynamického mikrofónu namiesto elektretového, Synchronizácia času v PC, CQWW SSB Contest s ED8W, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Novoročné stretnutie pri Obyciach

14.12.2018  |  Karol OM5KP

V nedeľu 6.1.2019 na Troch kráľov sa uskutoční v reštaurácii Partizán Rezort pri Obyciach už 3. ročník novoročného stretnutia rádioamatérov. Stretnutie začína o 9:00, končí v poobedňajších hodinách. Dobrý guláš a iné občerstvenie sú zabezpečené, parkovanie je bez poplatku.

Prístup od Zlatých Moraviec, Topoľčianok je možný cez obce Machulince, Obyce, za Obyciami po 2 km smerom na Jedľové Kostoľany je upútavka, ktorá vás nasmeruje k miestu stretnutia. Od spomenutej upútavky sú k Partizánovi po dobrej asfaltke 3 km, tento úsek býva v zime dobre udržiavaný a prejazdný. Príchod na stretnutie od Novej Bane je možný cez Veľkú Lehotu, za ňou po pár km je odbočka doľava na Zlaté Moravce, po pár kilometroch asfaltkou miniete Jedľové Kostoľany, pred obcou Obyce je upútavka na Rezort Partizán, tu odbočíte doľava a po 3 km ste na mieste.

Tešíme sa na Vašu účasť.


Silent key

14.12.2018

13. decembra 2018 vo večerných hodinách nás vo veku 72 rokov opustil dlhoročný člen rádioklubu Tatry Dušan Štefkovič, OM8CM. Dušan bol jedným z aktívnych členov rádioklubu, ochotný v každom čase pomôcť klubu aj jednotlivcom. Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Za všetkých známych a priateľov, Kurt OM8AA


Silent key

7.12.2018

S hlbokým žiaľom oznamujeme rádioamatérskej verejnosti, že 7.12.2018 nás po ťažkej chorobe opustil vo veku 74 rokov náš priateľ, člen rádioklubu OM3KWZ, Gabriel Gebl, OM7AGG. Česť jeho pamiatke.

Rozlúčka bude v pondelok 10.12.2018 o 14:30 hod. na zvolenskom cintoríne.

Igor OM7AC


Nové číslo Rádiožurnálu

30.11.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 11/18. Z jeho obsahu: Anténa Flag on Ground – FoG, FT8 prechádza na nové kódovanie, Geostacionárna družica Es‘Hail-2 na obežnej dráhe, Praktické skúsenosti pri stavbe predzosilňovačov na UHF pásma, Recenzia SDR prijímača AirSpy HF+, Potlač QSL lístkov v Linuxe, DX expedícia na ostrov Mayotte – TO6OK (2), kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


YOTA aktivita v decembri

28.11.2018  |  Roman OM3EI

Podobne ako vlani, aj počas decembra 2018 sa uskutoční akcia, ktorú organizuje IARU Region 1. Od 1. do 31. decembra 2018 budú z viacerých krajín pracovať špeciálne stanice so sufixom YOTA - Youngsters on the air. Cieľom je zaktivizovať mladých operátorov na pásmach a prostredníctvom špeciálnych značiek im pomôcť, aby bol o spojenia s nimi záujem. Zoznam všetkých značiek a informácií je zverejnený na www.ham-yota.com.

Pre SZR bola vydaná príležitostná značka OM18YOTA. Prevádzku pod touto značkou chceme umožniť všetkým slovenským operátorom, ktorí spĺňajú vekovú podmienku max. 25 rokov. Záujemcovia o vysielanie prosím kontaktujte emailom Ondra OM4DW.


Predvianočné stretnutie v Bratislave - zmena termínu

26.11.2018  |  Jaro OM1II

Pozývame rádioamatérov z Bratislavy a širokého okolia na jubilejné 10. stretnutie rádioamatérov v Petržalke. Stretnutie sa bude konať v zmenenom termíne v utorok 18. decembra 2018 o 15,30 hod. v kaviarni Maxoo v budove pôvodného sídla SZR v Bratislave na Wolkrovej 4. Program stretnutia je už tradičný - rozhovory s priateľmi a tombola. V ponuke bude guláš a občerstvenie podľa výberu a chuti.

Dovoz QSL lístkov na stretnutie je potrebné dohodnúť so Števom OM3JW najneskôr do 17. decembra na stránke QSL služby na www.hamradio.sk alebo emailom na qsl@szr.sk.

Pokiaľ máte doma nejaký nadbytočný užitočný rádioamatérsky materiál, vhodné rádioamatérske prístroje a zariadenia, prosíme o venovanie do tomboly. Kontakt: om3cvv@omradio.sk.


Anketa k stretnutiu TATRY 2018

22.11.2018  |  Roman OM3EI

Stretnutie TATRY 2018 je úspešne za nami a účastníkom zostali, verím, že príjemné spomienky a zážitky. Podrobnú informáciu o priebehu stretnutia si môžete prečítať na webe stretnutia tatry.szr.sk.

Za účelom získania spätnej väzby od účastníkov sme pripravili niekoľko anketových otázok. Prosíme o vyplnenie anketového lístka, ktorý nájdete na tomto odkaze.


Geostacionárna družica Es’Hail-2 na obežnej dráhe

22.11.2018  |  Roman OM3EI

15. novembra 2018 bola na palube rakety SpaceX Falcon 9 vynesená do vesmíru katarská geostacionárna družica Es’Hail-2. Okrem komerčných transpondérov sú jej súčasťou aj dva rádioamatérske transpondéry. Historicky ide o prvé amatérske transpondéry na geostacionárnej dráhe, ktorá znamená, že družica bude voči Zemi na nemennej pozícii a nebude potrebné otáčať za ňou antény.

Momentálne sa družica nachádza na testovacej pozícii 25,5°, kde bude niekoľko mesiacov prebiehať testovací program. Po jeho úspešnom ukončení bude presunutá do cieľovej pozície 26°. Rádioamatérske transpondéry nebudú počas testovania v činnosti a zapnuté budú až po úspešnom spustení komerčnej časti družice, čo sa očakáva vo februári 2019.

Rádioamatérske transpondéry, označované ako Phase 4, budú dva - jeden lineárny so šírkou pásma 250 kHz a druhý pre širokopásmové módy so šírkou pásma 8 MHz. Linerárny transpondér bude určený pre tradičné analógové prevádzky (CW, SSB...), širokopásmový pre experimentálne digitálne prevádzky a pre amatérsku DVB televíziu. Uplink bude v pásme 2,4 GHz (S-Band) a downlink v pásme 10 GHz (X-Band). Pokrytie družice bude siahať od Brazílie cez Európu až po Thajsko. Slovensko sa nachádza v strede pokrytia, takže dostupnosť družice z nášho územia bude bezproblémová.


OM50SV

21.11.2018  |  Bohuš OM6ABS

V období od 23.11. do 31.12.2018 pri príležitosti nedožitých 50-tych narodenín Alexandra Vladára, OM3SV bude rádioklub OM3KFV vysielať pod príležitostnou volacou značkou OM50SV. Šaňo bol predsedom a vedúcim operátorom rádioklubu. Viac info na webe www.om3kfv.szm.com.

DMR fórum na stretnutí TATRY 2018

15.11.2018  |  Roman OM3EI

Na podnet Ivana OM0AD sme pre záujemcov o digitálne DMR prevádzače a DMR rádiostanice zabezpečili možnosť stretnutia v rámci DMR fóra, kde si budú môcť vymeniť informácie z oblasti nastavenia a programovania rádiostaníc. Ak si prinesiete svoju rádiostanicu, skúsenejší technici vám pomôžu s jej naprogramovaním. DMR fórum sa uskutoční v piatok o 17-tej hodine v prednáškovej sále a povedie ho Ivan OM0AD.


Silent key

14.11.2018

Dňa 14.11.2018 nás vo veku 83 rokov po krátkej chorobe navždy opustil Vojtech Valla, OM3WVV, člen rádioklubu OM3KTY z Popradu. Dlho bol členom organizačného výboru stretnutia rádioamatérov vo Vysokých Tatrách. Česť jeho pamiatke.

Pohreb bude v utorok 20. novembra o 12,30 hod. na cintoríne vo Veľkej v Poprade.

Kurt OM8AA, Tono OM3LU


Vystavovatelia na stretnutí TATRY 2018

9.11.2018  |  Roman OM3EI

Súčasťou stretnutia bude aj predajná výstava, kde budú predajcovia ponúkať rádioamatérsky sortiment. Predajná výstava bude otvorená v piatok od 14,00 do 21,00 hod. a v sobotu od 9,00 do 14,00 hod.

Zo Slovenska príde firma Anico, ktorá je známa svojimi priaznivými cenami rádioamatérskych zariadení.

Ďalším predajcom bude oficiálny zástupca ICOM pre Slovensko - firma Sound Design - hamTech. Prinesie najnovšie zariadenia od firmy ICOM vrátane transceivrov IC-7300 a IC-7610.

Aj tento rok príde z OK tradičný vystavovateľ - firma HCS, dovozca zariadení ICOM.

Po niekoľkých rokoch príde opäť do Popradu Petr OK1CZ so svojou firmou DD Amtek, ktorá ponúka široký sortiment rádioamatérskych zariadení a príslušenstva od rôznych výrobcov.

A z Maďarska k nám opäť zavíta predajca PMR.hu, ktorý sa venuje oblasti VKV/UKV FM a CB.

Okrem toho nebudú chýbať ani menší vystavovatelia a burzovníci. Samozrejme, samostatný stánok bude mať Slovenský zväz rádioamatérov, v ktorom bude fungovať QSL služba, bude možnosť zaplatiť členské na budúci rok, predplatné Rádiožurnálu, či zakúpiť DVD TATRY 2018.


Stretnutie TATRY 2018

8.11.2018  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 44. ročník stretnutia rádioamatérov TATRY 2018. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 16.-18. novembra 2018 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest.

QSL služba SZR oznamuje, že na stretnutie do Popradu prinesie QSL lístky pre všetkých okresných alebo klubových manažérov a pre tých jednotlivcov, ktorí sa na stretnutie prihlásili. Okrem toho prinesie QSL lístky všetkým, ktorí o to požiadajú emailom na qsl@szr.sk, cez stránku QSL služby na www.hamradio.sk, alebo telefonicky 0903 860235 (OM3JW). Termín uzávierky je 13.11.2018. Samozrejme, členovia SZR budú môcť na stretnutí odovzdať QSL službe aj svoje QSL lístky.

Pri príležitosti stretnutia bude vydané DVD TATRY 2018. Na DVD nájdete tieto témy: QRM eliminátor od Tona OM3LU, Digimód FT8 a veci okolo (prezentácia Milana OK1DMP), 3D tlač v rádioamatérskej praxi (prezentácia Janka OM2JU), Stavebnice transceivrov QCX a QSX (prezentácia Ondra OM4DW) a prezentácia o diplomových programoch WFF a SOTA od Rada OM2ZZ. Ako je už zvykom, DVD obsahuje aj bonusovú časť, v ktorej nájdete veľké množstvo kníh, časopisov a iných publikácií o technike, anténach a rádioamatérskej prevádzke. DVD TATRY 2018 si budete môcť zakúpiť vo výstavnej sále v stánku SZR za 4,00 €.

Z dejiska stretnutia bude vysielať príležitostná stanica OM44TATRY, pripomínajúca, že ide už o 44. ročník stretnutia. Stanica bude nainštalovaná vo výstavnej sále hotela SATEL a prítomní rádioamatéri budú môcť z nej vysielať. Prvý raz sa stanica ozve vo štvrtok 15.11. o 16,00 SEČ na 3768 kHz, keď budú odvysielané pravidelné štvrtkové správy Slovenského zväzu rádioamatérov. Po správach bude možné so stanicou nadviazať spojenie. OM44TATRY bude v činnosti do soboty 17.11. približne do 15,00. QSL lístky bude vybavovať OM2FY.

Súčasťou sobotňajšieho hamfestu bude aj tradičná tombola. Ceny do tomboly zatiaľ prisľúbili: SZR, Sound Design, ANICO, pmr.hu.. Chcete venovať cenu aj vy? Máte niečo, čo nepotrebujete, no iným sa to môže hodiť? Alebo máte niečo z vlastnej produkcie? Kontakt na organizátorov: szr@szr.sk, tel. 0905 533719.

Hotel je už takmer zaplnený, zostáva už len niekoľko posledných izieb Premium. Formulár online prihlášky a všetky potrebné informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


OK-OM DX CW Contest tento víkend

8.11.2018  |  Roman OM3EI

Tento víkend (10.-11.11.) sa uskutoční OK-OM DX CW Contest, spoločný česko-slovenský medzinárodný kontest, v ktorom zahraničné stanice nadväzujú spojenia s OK a OM stanicami. Je preto dôležité, aby OK a OM staníc bol v konteste dostatočný počet a zahraničné stanice mali koho robiť. Záujem je veľký a aj s priemernou výbavou môžete nadviazať veľký počet spojení. Nenechajte si ujsť túto príležitosť a podporte značku OM. Podmienky, výsledky a ďalšie informácie o konteste nájdete na webe okomdx.crk.cz.


Rádioamatérsky kurz v rádioklube OM3KFF

6.11.2018  |  Ondro OM4DW

Rádioklub Omega OM3KFF otvára nový turnus kurzu pre začínajúcich rádioamatérov. Kurz bude prebiehať raz týždenne, vždy vo štvrtok o 18,00 hod. Rádioklub OM3KFF sa nachádza na bratislavskom vysokoškolskom internáte Mladosť, bloky B2 a jeho antény sú viditeľné zo širokého okolia. Pokiaľ máte záujem, príďte medzi nás vo štvrtok 8.11.2018 o 18,00 hod. alebo aj niektorý ďalší štvrtok, prípadne pošlite email.

Kontakty: www.om3kff.sk, facebook profil: radioklub.omega, email: sefovia@om3kff.sk, tel.: 0911 267504.


Aktuálne informácie o štarte sondy Magion-1S

2.11.2018  |  Robo OM1LD

Sonda s maketou 1. čs. družice Magion-1S bude vypustená v nedeľu 4.11.2018 medzi 09,00-10,00 SEĆ. Pre tých, ktorí sa chcú pokúsiť prijímať signály sondy, sme na webe projektu pripravili sekciu "Ako na to". Pod sondou Magion 1S bude podvesená aj upravená meteorologická sonda RS-41. Ďakujeme Jozefovi OM3BC, ktorý upravil kód použitý v sonde. Vďaka tomuto softvéru bude na frekvencii RTTY telemetrie vysielaný aj text prevádzkou CW. Zachytený obsah textu môžete poslať emailom na túto adresu a obdržíte malý darček.


Nové číslo Rádiožurnálu

1.11.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 10/18. Z jeho obsahu: Recenzia SDR prijímača Colibri DDC, FT8 – bod zvratu pre amatérske rádio?, Dobré digitálne ráno, DX expedícia na ostrov Mayotte – TO6OK (1), Priamy prenos rozhlasovej hry via EME, Veteráni amatérskeho vysielania, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


40. výročie vypustenia prvej čs. družice Magion-1

26.10.2018  |  Roman OM3EI

24. októbra 2018 uplynulo 40 rokov od vypustenia prvej československej družice Magion-1. Hvězdárny a planetária Brna a Prahy, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) a rádioklub OM3KAA za podpory Akademie věd ČR sa rozhodli vzdať hold tomuto projektu a pripomenúť historickú udalosť širokej verejnosti stavbou a vypustením makety družice Magion-1 v mierke 1:1 pod názvom Magion-1s.

Táto „družica“ však nepoletí do vesmíru, ale len na hranicu vesmíru, do stratosféry, pomocou balóna. Na rozdiel od staršieho brata však ponesie na svojej palube modernejšiu techniku a nové technologické experimenty. Magion-1S bude taktiež vybavený kamerovou technikou a pripravujú sa aj ďalšie zaujímavé experimenty.

Pre rádioamatérov je pripravené vysielanie na frekvencii 144,725 MHz fóniou so syntetickým hlasom. Toto vysielanie okrem volacej značky bude obsahovať aj základné telemetrické údaje ako teplotu, výšku a tlak. Vysielanie bude doplnené aj o dátový prenos AFSK 1200 baud na tej istej frekvencii.

Samotný let bude trvať približne 4-5 hodín a uskutoční sa z malej slovenskej dedinky Malé Bielice neďaleko mesta Partizánske. Termín štartu bol pôvodne stanovený na tento víkend, ale z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia bol presunutý na sobotu 3. novembra.

Podrobné informácie sú na stránkach www.magion1.eu a www.kozmonautika.sk. Sledujte tiež facebookové stránky SOSA, OM3KAA, @hvezdarna.brno, @planetariumpraha a @om3kaa.


Stretnutie TATRY 2018 - najvyšší čas na prihlásenie

25.10.2018  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 44. ročník stretnutia rádioamatérov TATRY 2018. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 16.-18. novembra 2018 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest.

Hotel sa rýchlo zapĺňa a izby Štandard sú už všetky obsadené. K dispozícii sú ešte zrekonštruované izby Premium. Formulár online prihlášky a všetky potrebné informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


Novinky na stretnutí TATRY 2018

25.10.2018  |  Roman OM3EI

Oproti predchádzajúcim rokom je v programe niekoľko noviniek. Prvou je, že v sobotu nebudeme začínať slávnostným otvorením. Túto slávnostnú časť sme presunuli na sobotňajší večer. Vďaka získanému časovému priestoru sme mohli program rozšíriť o dve odborné prednášky.

Ďalšou veľkou novinkou je sobotňajší večerný hamfest, ktorý bude začínať už o 19,00 slávnostnou večerou. Večera sa teda nebude podávať v reštaurácii, ale bude súčasťou hamfestu vo veľkej sále na 1. poschodí. Po večeri už účastníci zostanú v sále a budú nasledovať krátke oficiality a po nich tradičná večerná zábava s výbornou hudbou do tanca, tombolou a programom.

Uvedené zmeny robíme preto, aby sme jednak rozšírili odborný program o ďalšie prednášky a spojením večere s hamfestom chceme vytvoriť dôstojný záver stretnutia.


Program stretnutia TATRY 2018

25.10.2018  |  Roman OM3EI

Na webovej stránke tatry.szr.sk sme zverejnili podrobný program stretnutia. Je plný zaujímavých prednášok a prezentácií. A tu sú podrobnejšie informácie ku každej z nich:

V piatok večer o 19,00 h. začne verejné zasadnutie stretnutie koordinačného centra ARESu. Nový predseda ARES komisie Stano OM8ST bude informovať o aktivitách ARESu od posledného stretnutia a predstaví svoje plány vo funkcii.

V sobotu začína odborný program prvou prednáškou už o 9,30 h. Budú ju mať Fero OK1NOF spolu s Tonom OM3LU na tému QRM eliminátor. Ako všetky Ferove projekty, aj tento je zaujímavý a navyše, v súčasnej dobe výskytu mnohých druhov rušenia, aj veľmi aktuálny.

Potom o 10,20 h. bude nasledovať prezentácia možností aké ponúka 3D tlač pre rádioamatérov. Jano OM2JU prinesie praktické ukážky čo všetko sa dá na 3D tlačiarni vyrobiť a prezradí ako na to.

Ako poslední pred obedňajšou prestávkou vystúpia o 11,15 h. Rado OM2ZZ, Ondro OM4DW a Braňo OM2FY a predstavia diplomové programy WFF a SOTA. Všetci traja patria v tejto oblasti medzi najaktívnejších slovenských aktivátorov. Určite však uvítajú, ak svojimi skúsenosťami prispejú aj ďalší z účastníkov. Vítané budú najmä názorné ukážky WFF a SOTA výbavy, ktoré môžu byť inšpiráciou pre druhých.

Po obede bude o 13,00 h. tradičné VKV fórum s našim VKV manažérom Rasťom OM3BH. Rasťo, ako člen pracovnej skupiny IARU pre VKV kontesty, bude mať určite čo povedať o novinkách v tejto oblasti.

O 14,00 h. príde na rad príťažlivá prednáška na v súčasnosti veľmi aktuálnu tému digimódu FT8 a všetkého čo s tým súvisí. Povedie ju Milan OK1DMP, ktorý sa digimódom venuje už veľa rokov a je fundovaným odborníkom v tejto oblasti.

Nemenej zaujímavou bude aj prednáška Ondra OM4DW o 15,00 h., ktorý predstaví stavebnicu QRP transceivra QCX. Svojou koncepciou vyvolal transceiver mimoriadny ohlas medzi konštruktérmi. Ondro prinesie aj prvé informácie o transceivri QSX, ktorý je pokračovateľom QCX od rovnakého autora.

No a potom už bude nasledovať vyvrcholenie sobotňajšieho odborného programu v podobe DX fóra s dvoma príťažlivými prezentáciami. Najprv o 16,00 vystúpi Ľubo OM5ZW a porozpráva o svojej len pred nedávnom skončenej expedícii na Vanuatu YJ0GC. A po ňom príde skutočný zlatý klinec programu - prezentácia jednej z najvýznamnejších svetových DX expedícií tohto roka, expedície na ostrov Baker KH1/KH7Z. Prezentovať bude priamy účastník expedície Tomi HA7RY.

Tohtoročný odborný program stretnutia je mimoriadne zaujímavý a veríme, že každý účastník si v ňom nájde niečo pre seba.


Výsledky 9. zjazdu SZR

22.10.2018  |  Roman OM3EI

V sobotu 20. októbra 2018 sa vo Vrútkach uskutočnil 9. zjazd SZR. Na zjazde sa zúčastnilo 40 delegátov, ktorí reprezentovali 21 registrovaných klubov SZR. Siedmi delegáti zastupovali nečlenov klubov. Zjazd prebehol v pokojnej a konštruktívnej atmosfére. Delegáti si vypočuli správu o činnosti SZR za posledné štyri roky, správu o hospodárení a správu revíznej komisie. V diskusii sa viacerí delegáti venovali najmä práci s mládežou a získavaniu nových záujemcov o rádioamatérstvo. Po diskusii boli schválené zmeny základných dokumentov SZR a vo voľbách boli zvolení noví členovia prezídia a revíznej komisie.

Výsledky volieb:
Prezident: Roman Kudláč, OM3EI
1. viceprezident: Štefan Horecký, OM3JW
2. viceprezident: Branislav Daráš, OM2FY
Predseda KV komisie: Jozef Kalocsányi, OM5CD
Predseda VKV komisie: Rastislav Hrnko, OM3BH
Predseda ROB komisie: Jozef Šimeček
Predseda komisie ARES: Stanislav Uličiansky, OM8ST
Člen prezídia: Stanislav Barónik, OM8AQ
Člen prezídia: Jaroslav Kubíček, OM1II
Člen prezídia: Ondrej Briatka, OM4DW
Člen prezídia: Jozef Vojtek, OM6AM

Predseda revíznej komisie: Róbert Oravec, OM1UW
Člen revíznej komisie: Vincent Suchánek, OM7AT
Člen revíznej komisie: Peter Fabian, OM2CW

Všetky zjazdové dokumenty budú uverejnené v rubrike Slovenský zväz rádioamatérov.


Stretnutie TATRY 2018

8.10.2018  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 44. ročník stretnutia rádioamatérov Tatry 2018. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 16.-18. novembra 2018 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest. O všetkom vás budeme včas informovať. Formulár online prihlášky a postupne aj ďalšie informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


Silent key

4.10.2018

4. októbra 2018 v skorých ranných hodinách vo veku 89 rokov skonal a navždy nás opustil Miroslav Paulík, OM3EK z Košíc. Mirek začínal ako 24-ročný pod značkou OK2BMP a po príchode do Košíc pod značkou OK3EK/OM3EK. Bol aktívny v rádiokluboch OM3VSZ, OK3RKM, OK3RDM.

Pohreb sa uskutoční utorok 9.októbra 2018 o 10:00 v košickom krematóriu. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Smútiaca rodina a OM8DM

                                          


Nové číslo Rádiožurnálu

30.9.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 9/18. Z jeho obsahu: Zaujímavosti antény Bobtail Curtain, Nová recenzia SDR tcvra SunSDR2Pro, Transvertory pre pásma 2300 MHz a 1296 MHz, Meranie šumového čísla v amatérskych podmienkach (4), YOTA 2018 v Juhoafrickej republike, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Jesenné stretnutie na Drozdove

26.9.2018  |  Karol OM5KP

V sobotu 22. septembra sa v penzióne Drozdovo konal už 14.ročník jesenného stretnutia rádioamatérov. Dlhodobé prognózy o vývoji počasia v tomto čase nesklamali, v piatok boli na Drozdove letné horúčavy, v priebehu noci na sobotu to s počasím bolo už inak, niečo spŕchlo, bol silný vetrisko, ranná teplota v sobotu bola pod 10 stupňov. V piatok večer využilo možnosť ubytovania v penzióne 12 rádioamatérov, skoro do polnoci tam bolo veselo, rázny koniec tomu urobila fešná pracovníčka penziónu a bolo ticho, hi.

Prví účastníci prišli krátko po siedmej ráno, boli to Nitrančania. Keď začali prichádzať ďalší a ďalší, obavy, že kvôli nedobrému počasiu nepríde tentokrát na stretnutie ani stovka, sa rýchlo rozplynuli. Keď sa postupne zaplnili priestory spoločenskej miestnosti natoľko, že to tam vyzeralo ako v úli, a účastníci si najlepšie rozumeli na terase alebo vonku, tak organizátorom stretnutia riadne odľahlo. Debaty začali bez povelov, burza bola tentokrát minimálna. Na stretnutie i napriek zlému počasiu prišli rádioamatéri až z Košíc, dokonca aj od Prahy. Najviac z jednej lokality prišli ľudia z Bernolákova, dva stoly pri sebe im nestačili, na svedomí to má zrejme Vilo OM3CAQ. Krátko pred desiatou sa začal podávať tradičný guláš, ktorý podľa všetkého väčšine chutil. Na turistický výstup na neďalekú chatu na Veľkom Inovci si kvôli počasiu tentoraz nik netrúfol. Vedenie OTC na stretnutí prijalo opatrenia, ktoré by mohli zlepšiť účasť v budúcich Memoriáloch OTC. Účastníci stretnutia mohli vidieť, že na Drozdove sa tvrdo pracuje, zväčšuje sa kapacita prístavku vpravo od hlavnej budovy, takže pri budúcich stretnutiach to budú mať burzovníci úplne ideálne, budú všetci pod jednou strechou. Keďže po desiatej hodine vonku prestávalo pršať, bolo možné pred obedom vytiahnuť von väčšinu účastníkov a urobiť tradičnú spoločnú fotku, čo sa aj podarilo. Ako už býva zvykom skoro na všetkých jednodňových stretnutiach rádioamatérov, po obede sa účastníci začali lúčiť a sadali do motorových tátošov. Poslední odchádzali po 14-tej hodine.

A teraz jedna dôležitá informácia: Toto už 14. jesenné stretnutie rádioamatérov v penzióne Drozdovo bolo posledné. Ďalšie jesenné stretnutia rádioamatérov v tejto lokalite už nebudú zabezpečované. V penzióne Drozdovo budú naďalej pokračovať jarné stretnutia, najbližšie bude 20. júla 2019, ďalšie sa budeme snažiť realizovať v treťom týždni júna. Doteraz sa na Drozdove uskutočnili štyri ročníky jarného stretnutia a 14 ročníkov jesenného stretnutia, dohromady 18 stretnutí. Od budúceho roka už nebudeme hovoriť o ročníkoch, ale o stretnutiach na Drozdove, 20.7.2019 bude teda 19. stretnutie rádioamatérov na Drozdove.

Na tomto stretnutí sa zúčastnilo do 130 rádioamatérov a rodinných príslušníkov, na organizovanie stretnutia a prevádzku prevádzača na Veľkom Inovci sa vyzbieralo 138 eur. Ďakujeme a tešíme sa dovidenia na ďalších stretnutiach.

            


OM3KFF na vedeckom veľtrhu

14.9.2018  |  Ondro OM4DW

Členovia rádioklubu OM3KFF prezentujú dnes v piatok 14. septembra naše hobby na podujatí Vedecký veľtrh. Ide o interaktívnu výstavu o vede a technike pre deti, študentov, ale aj dospelých. Akcia sa koná v Bratislave na námestí medzi budovami Eurovey od 8,30 do 17,30 hod. Týmto vás a vaše deti alebo vnúčata srdečne pozývame.

Plánujeme predvádzať a vysvetľovať prevádzku na KV, šírenie vĺn, rozdávať QSL lístky a tento rok chceme pridať aj spojenia alebo aspoň príjem satelitov. Prosíme všetkých rádioamatérov, aby zavolali OM3KFF a to aj opakovane, najmä na 80m a 40m SSB, prípadne na bratislavských prevádzačoch.

Viac informácii na webe veľtrhu.


9. zjazd SZR

13.10.2018  |  Roman OM3EI

9. zjazd SZR sa uskutoční dňa 20. októbra 2018. Miestom konania bude hotel Piatrová vo Vrútkach. Na rovnakom mieste sa zjazd konal aj pred štyrmi rokmi. Hotel Piatrová sa nachádza asi 1,5 km od hlavnej cesty zo Žiliny do Martina. Z Martina a Vrútok premáva k hotelu autobusová linka č. 24 (www.mhdmartin.sk).

V týchto dňoch sú na kluby zasielané písomné informácie vrátane registračného listu, delegačných a kandidačných listov. Nečlenovia klubov, ktorí sa chcú zúčastniť na zjazde, nájdu potrebné informácie na našom webe v časti Slovenský zväz rádioamatérov.

Zjazd je najvyšším orgánom SZR, venujte preto prípravám na zjazd náležitú pozornosť.


Výsledky našich na MS v ROB (doplnené)

7.9.2018  |  Jozef Král

(Sokcho, Južná Kórea) V kopcovitých terénoch s nepríjemne zarastenými lesmi prerušovanými pásmi ryžových políčok prebieha v tradičnom termíne na začiatku septembra vrcholné podujatie rádioorientačnej sezóny – Majstrovstvá sveta juniorov a seniorov. Na MS sa bežia štyri preteky v priebehu štyroch dní, čo spolu s teplým a vlhkým počasím znamená pre účastníkov náročný program.

V prvej disciplíne – foxoringu – sa tradične najviac darilo Jane Macinskej. V nabitej konkurencii dosiahla 6. miesto, v junioroch obsadili Tomáš Jurčík a Lukáš Račko 10. a 11. miesto.

5.9. bol na programe prvý z klasických pretekov, na frekvencii 3,5 MHz. Extrémne náročný terén dokonale preveril najmä odolnosť pretekárov. Z mužov sa skúsený Peter Viskup umiestnil na výbornom 4. mieste, v ženách Jana Macinská skončila na 8. mieste. Darilo sa mladým slovenským juniorom, Tomášovi Jurčíkovi, Lukášovi Račkovi a Michalovi Nosáľovi, keď v súťaži družstiev získali bronzovú medailu, pričom v súťaži jednotlivcov skončil Tomáš Jurčík na skvelom 6. mieste. S neobvyklou flórou a krutými podmienkami sa ťažko vyrovnávali mladé juniorky, nepodarilo sa im dosiahnuť umiestnenia, na ktoré by mali v štandardných podmienkach.

Tretí súťažný deň prebehli preteky v najrýchlejšej disciplíne – šprinte. V šprinte je potrebné vyhľadať v čo najkratšom čase spolu až 12 vysielačov, čo robí túto disciplínu technicky mimoriadne zložitou a zaujímavou. Napriek extrémnym horúčavám a vlhkosti, ktoré vládnu v dejisku, toto počasie prinieslo slovenským farbám ďalší medailový úspech. V kategórii juniorov do 19 rokov sa ako jeden z najmladších účastníkov presadil Tomáš Jurčík (14r.), veľká nádej slovenského ROB, ktorý dokázal poraziť takmer celú svetovú elitu a umiestniť sa na fantastickom treťom mieste. Len o pár sekúnd za ním istil medailovú pozíciu pre Slovensko štvrtým miestom Lukáš Račko. V mužskej kategórii presadil svoju skvele načasovanú formu Peter Viskup, naopak jeden z najstarších pretekárov hlavnej kategórie, a svojim šiestym miestom opätovne potvrdil dlhodobú príslušnosť k svetovej elite. Veď tento pretekár získal práve tu, v Južnej Kórei, už pred 10 rokmi titul majstra sveta a obdivuhodnú športovú výkonnosť si udržiava do súčasnosti. Cenné je aj umiestnenie Martina Košuta, 8. miesto je veľmi cenené. V juniorkách nás potešili všetky tri Slovenky, keď sa v popredí umiestnili na 8. mieste (Barbora Filová), 10. mieste (Zuzana Buksová) a 11. mieste (Sophia Lilgová). V ženskej kategórii nesklamala naša najmladšia žena, Katarína Košutová, zapísala si do denníka výborné šieste miesto.

Ako posledné sa konali preteky v pásme 144 MHz. Ide o technicky najnáročnejšiu disciplínu. Stavitelia tratí vybrali členitý, zarastený terén s dobrou sieťou ciest, ktoré výrazne zrýchľovali presuny medzi kontrolami. Neboli to teda preteky typu „boj o prežitie“, ako v pásme 3,5 MHz, ale prekvapivo rýchle preteky. A ani počasie už nebolo také kruté. Naši pretekári už boli dostatočne aklimatizovaní a takmer všetci podali výnimočné výkony. K individuálnym medailám im chýbali len kúsočky šťastia, pričom práve športové šťastie potom rozdeľuje medaily medzi tých, ktorí podajú rovnako výnimočné výkony. Z individuálnych výsledkov spomeňme 5. miesto Petra Viskupa v kategórii mužov, 6. miesto Sophie Lilgovej a 7. miesto Barbory Filovej medzi juniorkami a 4. miesto Katky Košutovej a 6. miesto Janky Macinskej v kategórii žien. V súťaži družstiev boli preteky napäté až do pribehnutia pretekárov posledných štartových skupín. V tejto súťaži ide o súčet časov dvoch najlepších pretekárov z danej krajiny, pričom maximálny počet štartujúcich z krajiny je 3. Keďže sa štartuje individuálne a intervalovo, každý absolvuje trať sám. Napínavé súboje sme sledovali vo všetkých štyroch kategóriách, z toho sme sa dvakrát tešili. Juniorky získali bronzové a ženy strieborné medaily.

Celkovo si teda slovenská výprava priviezla domov z Majstrovstiev sveta štyri medaile, čo šéftréner Peter Jurčík hodnotí ako výrazný posun oproti minuloročným Majstrovstvám Európy, kde sme získali len jednu medailu v družstvách mužov. Tohtoročná príprava na úrovni reprezentácie bola oveľa komplexnejšia a náročnejšia ako v roku 2017, čo sa zákonite prejavilo na vzostupe výkonnosti členov reprezentácie. MS sa zúčastnilo 28 krajín zo štyroch kontinentov a 300 pretekárov v rôznych vekových kategóriách.

Kompletné výsledky si môžete pozrieť na stránke majstrovstiev www.ardf2018.kr.


Majstrovstvá sveta v ROB

4.9.2018  |  Roman OM3EI

V nedeľu začal v Južnej Kórei svetový šampionát v rádiovom orientačnom behu. Zúčastňuje sa ho aj 15-členná slovenská reprezentácia. Na programe sú štyri disciplíny - foxoring, šprint, pretek v pásme 3,5 MHz a pretek v pásme 144 MHz. Dnes sa uskutočnili preteky vo foxoringu, v ktorých sa z našich najlepšie umiestnila Jana Macinská na 6. mieste v kategórii žien. Kompletné výsledky a program ďalších dní môžete sledovať na stránke majstrovstiev http://www.ardf2018.kr.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.8.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 8/18. Z jeho obsahu: Kompaktný päťpásmový dipól, Jednoduchý koncový stupeň pro pásmo 70 cm (2), Měření šumového čísla v amatérských podmínkách (3), DX expedícia na ostrovy Spratly – 9M0W, WRTC 2018 v Nemecku, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Aktivita k 100. výročiu vzniku Československa začala

18.8.2018  |  Roman OM3EI

Ako ste si mohli všimnúť na pásmach, aktivita príležitostných staníc OL100CSR a OM100CSR je v plnom prúde. Pásma a módy, kde aktuálne prebieha prevádzka, môžete sledovať na serveri www.100csr.eu.
Hľadáme ešte ďalších operátorov, preto ak máte záujem si zavysielať pod značkou OM100CSR, napíšte email Jozefovi OM5CD. Jozef vám pošle prístupové údaje na server, kde si vyberiete pásmo a mód, a po skončení vysielania nahráte denník.


Preteky SNP – Memoriál OM6SA už túto nedeľu

16.8.2018  |  Bohuš OM6ABS

Pozývame všetkých rádioamatérov k účasti na preteku k výročiu Slovenského národného povstania – Memoriál OM6SA. Uskutoční sa v nedeľu 19.8.2018 od 06,00 do 08,00 letného času v pásme 80m prevádzkou CW aj SSB. Podrobné podmienky ako aj vzor súťažného denníka nájdete na webe kv.szr.sk alebo na webe rádioklubu OM3KFV.
Aktivita k 100. výročiu vzniku Československa

14.8.2018  |  Roman OM3EI

Český radioklub a Slovenský zväz rádioamatérov pri příležitosti 100. výročia vzniku Československa organizujú radioamatérsku aktivitu príležitostných staníc OL100CSR a OM100CSR.
1. V období od 15. augusta do 31. októbra 2018 budú na KV a VKV pásmach aktívne stanice OL100CSR a OM100CSR.

2. Záujemcovia budú mať možnosť získať elektronické diplomy:
stanice OK a OM:
– bronzový za 7 b.
– strieborný za 20 b.
– zlatý za 30 b.

ostatné stanice:
– bronzový za 5 b.
– strieborný za 10 b.
- zlatý za 15 b.

3. Stanica získá 1 bod za 1 spojenie so stanicami OL100CSR a OM100CSR na rôznych pásmach a rôznymi druhmi prevádzky – CW, SSB, DIGI. Opakované spojenia na rovnakom pásme rovnakým druhom prevádzky sa nepočítajú.

4. Na serveri www.100csr.eu budú priebežne zverejňované informácie o nadviazaných spojeniach a po dosiahnutí príslušného počtu bodov si budete môcť stiahnuť elektronický diplom.

5. Záujemcovia o prevádzku pod značkou OM100CSR pošlú email Jozefovi OM5CD. Jozef im pošle prístupové údaje na portál www.100csr.eu, kde si budú môcť online vybrať pásmo, mód a po skončení vysielania nahrať denník.

6. QSL manažérom pre stanicu OM100CSR je OM2FY a pre stanicu OL100CSR OK1MP. Všetky spojenia budú vložené aj do ClubLogu, kde bude aktivovaný systém OQRS a bude možnosť požiadať o QSL via bureau alebo direkt.

Všetkým, ktorí sa do aktivity k 100. výročiu vzniku Československa zapoja, či už ako "aktivátori" alebo "lovci", prajeme peknú zábavu.


Rádioamatérske stretnutie v Banskej Bystrici

14.8.2018  |  Jozef OM3MV

Tohtoročné rádioamatérske stretnutie v Banskej Bystrici sa uskutoční v sobotu 29. septembra 2018. Prezentácia začína od 8,00 hod. Miesto stretnutia bude rovnaké ako vlani – reštaurácia „Rumpeľ“ (vo dvore) v Podlaviciach v Banskej Bystrici. Súčasťou stretnutia bude aj burza. Guláš a občerstvenie budú zabezpečené.

Na miesto stretnutia sa dostanete spojmi MHD č. 34, 35, 36. Ďalšie informácie poskytnú OM3MV – 0944 137916 a OM7AMA – 0915 864250 alebo na prevádzači OM0OUH na 439,275 MHz.


Jesenné stretnutie na Drozdove

14.8.2018  |  Karol OM5KP

V sobotu 22. septembra 2018 sa v penzióne Drozdovo pri Novej Bani uskutoční už 14. ročník jesenného stretnutia rádioamatérov. Príchod prvých účastníkov sa očakáva po siedmej ráno, niektorí prídu už v piatok a využijú možnosť ubytovania v priestoroch penziónu. Začiatok stretnutia bude o 8:30.

Program je obvyklý, zahájenie, burza, zasadnutie rady OTC, debata o všetkom možnom, možnosť odskočiť na neďalekú chatu na Veľkom Inovci... Dobrý guláš a iné občerstvenie bude zabezpečené priamo na mieste, parkovanie áut ako obyčajne zadarmo. Treba len dúfať, že počasie bude priaznivé a nebude hroziť občasná sprcha, ako to bolo pred rokom.

Popis možností prístupu na Drozdovo bol na tejto stránke spomínaný už veľakrát, preto ho už opakovať nebudeme. Srdečne všetkých na stretnutie pozývame a tešíme sa na vás v hojnom počte.


Silent key

14.8.2018

14. augusta 2018 vo veku nedožitých 71 rokov podľahol zákernej chorobe a navždy nás opustil náš priateľ Gejza Oszoli, OM5GO zo Šiah. Gejza bol dlhé roky aktívnym členom rádioklubu OM3RLA a kým mu choroba dovolila, pravidelne sa zúčastňoval na všetkých pretekoch VKV pod klubovou značkou. Pohreb bude v piatok 17. augusta 2018 o 15,00 hod. na cintoríne Šahy. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Milan OM5AGM
rádioklub IPEĽ Šahy - OM3RLA

                                          


YOTA camp v Južnej Afrike

9.8.2018  |  Ondro OM4DW

V stredu 8. augusta začal letný mládežnícky YOTA camp, ktorý sa tentokrát koná až v ďalekej Juhoafrickej republike. Zúčastňuje sa na ňom okolo 70 mladých rádioamatérov z Európy, Afriky a USA. Slovensko zastupuje dvojica Tomáš OM2ATU a Ondrej OM4DW. Čaká ich zaujímavý program – prednášky a workshopy na tému satelitov, stratosferický balón, SDR, skladanie stavebnice, medzinárodný večer, exkurzie a samozrejme aj vysielanie pod špeciálnou značkou ZS9YOTA. Prosím, ak budete počuť, zavolajte túto stanicu aj viackrát, operátori sa budú za rádiom striedať. Viac info na webe, prípadne FB stránke.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.7.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 7/18. Z jeho obsahu: Jednoduchý koncový stupeň pre pásmo 70 cm (1), Meranie šumového čísla v rádioamatérskych podmienkach (2), Jednoduchý ožarovač typu „Ring Feed“ na 1296 MHz, Prečo má prevádzka FT8 úspech?, FT8 – koniec rádioamatérstva?, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

27.7.2018

Dnes, 27. júla 2018 nás vo veku 81 rokov návždy opustil náš priateľ Janko Polec, OM3DQ z Nižnej na Orave. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Laco OM2ALA

                                          


Úspech OM tímu na WRTC 2018

17.7.2018  |  Roman OM3EI

Uplynulý víkend sa v Nemecku uskutočnil 8. ročník World Radiosport Team Championship - WRTC 2018. Účastníci súťažili pod značkami s prefixom Y8. Naše dva tímy mali značky Y84Z (OM3BH, OM3GI) a Y86O (OM2VL, OM3RM) a medzi 63 tímami si opäť počínali výborne. Rasťo OM3BH s Jozefom OM3GI skončili na vynikajúcom 6. mieste a Laco OM2VL s Tiborom OM3RM na 40. mieste. Víťazstvo si odniesol litovský tím LY9A a LY4L.

Výsledky:
1. Y81N (LY9A, LY4L)
2. Y81A (DJ5MW, DL1IAO)
3. Y82V (N6MJ, KL9A)
4. Y81M (F8DBF, F1AKK)
5. Y86Q (LZ4AX, LZ3FN)
6. Y84Z (OM3BH, OM3GI)
7. Y89A (S50A, S57AW)
8. Y89R (US2YW, UW7LL)
9. Y84W (9A7DX, 9A3LG)
10. Y82G (IZ3EYZ, IK4VET)
40. Y86O (OM2VL, OM3RM)

Kompletné výsledky a ďalšie informácie nájdete na na oficiálnej stránke www.wrtc2018.de.


WRTC 2018

12.7.2018  |  Roman OM3EI

Slávnostným ceremoniálom sa dnes v Nemecku začína vrcholné podujatie KV kontestmanov – World Radiosport Team Championship 2018. WRTC je súťaž dvojčlenných tímov, ktoré súťažia v rámci IARU HF Championship Contestu (14.-15.7.) o titul svetového šampióna. Medzi 63 kvalifikovanými tímami budú aj dva slovenské – obhajcovia strieborných medailí z posledného WRTC, Rasťo OM3BH s Jozefom OM3GI a druhá dvojica Laco OM2VL s Tiborom OM3RM. Tímy budú rozmiestnené na pripravených QTH, kde budú mať rovnaké antény a budú vysielať s rovnakým výkonom.

Organizátori vypísali viacero súťaží aktivity pre volajúce stanice:
1. Worked All WRTC Stations (WAWRTC) – za nadviazanie spojení so všetkými WRTC stanicami
2. WRTC Most QSOs (MQ) – za nadviazanie čo najväčšieho počtu spojení s WRTC stanicami na rôznych pásmach a módoch
3. WRTC Sprint – za čo najrýchlejšie nadviazanie spojení so všetkými WRTC stanicami
4. Assistant Judge – špeciálne ceny budú vyžrebované spomedzí staníc, ktoré pošlú organizátorom denník do nedele 15.7.2018 18,00 UTC
5. WRTC 2018 Distance Challenge – kilometre medzi stanicou a ostatnými WRTC stanicami budú spočítané ako suma (preklenutá vzialenosť medzi stanicou a WRTC stanicami)

Súťaže MQ a Sprint budú vyhodnotené zvlášť pre každý kvalifikačný región. OM sa nachádza v kvalifikačnom regióne EU#3, t.j. ER, EU, HA, OE, OK, OM, SP a UR. Kto chce byť hodnotený, musí poslať denník do 15.7.2018 18:00 UTC cez stránku www.wrtc2018.de, kde vpravo hore je modrý obdĺžnik "Log Upload".

Značky WRTC staníc budú oznámené počas otváracieho ceremoniálu vo štvrtok 12.7. Podrobné informácie sa dozviete na oficiálnej stránke www.wrtc2018.de, kde by mal byť link na priamy prenos z otvorenia a neskôr aj link na online skóre WRTC staníc počas samotného preteku.

Obidvom naším tímom držíme palce a prajeme veľa šťastia v preteku.


Nové číslo Rádiožurnálu

30.6.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 6/18. Z jeho obsahu: Stavebnica transceivra QCX, Vertikálna anténa na 160 m, Jednoduchý nízkošumový predzosilňovač na pásmo 70cm s čipom Ultra LNA, Meranie šumového čísla v rádioamatérskych podmienkach (1), Dvojčlenná DX expedícia do Somálska – 6O6O, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

12.6.2018

Dňa 6.6.2018 nás návždy opustil vo veku 69 rokov náš priateľ Janko Horňák, OM8AHJ. Statočne bojoval so zákernou chorobou, žiaľ, svoj posledný boj prehral. Kto ste ho poznali venujte mu prosím tichú spomieňku. Pohreb sa uskutoční 13.6.2018 o 12:30 na cintoríne v Sobranciach.

Smútiaca rodina a OM0TT


Josef Langmüller, OK1LU, sa dnes dožíva 100 rokov!

1.6.2018  |  Roman OM3EI

Krásne 100. narodeniny dnes oslavuje Josef OK1LU. Josef sa narodil ešte pred vznikom Československej republiky. Osobne poznal mnoho predvojnových amatérov vysielačov, vrátane OK1AA, OK1AW a OK1FF. Koncesiu ale v období pred vojnou nedostal. Podarilo sa mu to až v roku 1947, a dostal značku OK1LU. Potom ale o ňu dvakrát prišiel a obnovil si ju opäť až po roku 1989 a na pásmach je aktívny až do dnešných dní. Pekný článok o jeho životnej ceste si môžete prečítať v najnovšom čísle Rádiožurnálu.

Pri príležitosti jeho stých narodenín bude Josef v období 1. až 15.6.2018 vysielať pod príležitostnou značkou OL100LU. Prajeme mu veľa zdravia, pohody a životného elánu.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.5.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 5/18. Z jeho obsahu: Ovládanie anténneho rotátora cez počítač, Prečo odchádzajú predzosilňovače s PGA-103+?, Recenzia SDR prijímača Airspy HF+, Jednoduchý skúšač kryštálov, Je FT8 „killer app“?, Česká expedicia do Kosova – Z66D, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


QSL služba na stretnutí na Drozdove

22.5.2018  |  Števo OM3JW

Na stretnutí na Drozdove, ktoré sa uskutoční v sobotu 9.6.2018, sa zúčastnia aj pracovníci QSL služby SZR, ktorí prinesú QSL lístky pre všetkých okresných a klubových manažérov. Lístky pre jednotlivcov prinesú len tým, ktorí o ne požiadajú najneskôr do 5.6.2018 buď na tejto stránke (rubrika QSL služba), alebo emailom (email 1, email 2), alebo telefonicky na číslo 0903 860235 (OM3JW).

QSL služba bude tiež preberať QSL lístky, ktoré prinesiete. Prosíme o dodržiavanie zásad triedenia QSL lístkov, tak ako sú uvedené v organizačnom poriadku QSL služby SZR, ktorý nájdete v rubrike QSL služba.


Silent key

22.5.2018

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 20.5.2018 vo veku 80 rokov navždy odišiel Boris Bosák, OM3BT. Posledná rozlúčka s Borisom bude vo štvrtok 24.5.2018 o 11,00 hod. na Čučoriedkovej ul. 12 v Bratislave - Rużinov. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku.

Smútiaca rodina


Vyhodnotenie účasti ARES na akcii Košice Fire Rescue 2018

9.5.2018  |  Stano OM8ST

V dňoch 28.-30.4.2018 sa konalo súčinnostné cvičenie hasičských a záchranných zborov, dobrovoľných hasičských zborov a ďalších dobrovoľníckych záchranárskych organizácií Košického kraja, na ktorom sa po prvý krát zúčastnili aj členovia skupín ARES z Košického a Prešovského kraja. Celkovo sa na cvičení podieľalo 10 rádioamatérov, pričom počas jednotlivých dní ich bolo v teréne päť až sedem. Podrobnú informáciu aj s fotodokumentáciou z jednotlivých dní cvičenia si môžete prečítať na stránke www.szr.sk/ares/.


Nové číslo Rádiožurnálu

28.4.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 4/18. Z jeho obsahu: Širokopásmová anténa „Mačacie fúzy", Vplyv stromov na vlastnosti antén, Delič výkonu na KV bez kompromisov, Prepínač prijímacích antén, Výprava vzducholoďou Italia pred 90 rokmi, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Svetový deň rádioamatérov v Slovenskom rozhlase

25.4.2018  |  Jaro OM1II

18. apríla bola v Rádiu Regina odvysielaná relácia pri príležitosti Svetového dňa rádioamatérov. V relácii bol hosťom Stano OM8AQ. Reláciu si môžete vypočuť aj zo záznamu z rozhlasového archívu.


ARES na akcii Košice Fire Rescue 2018

25.4.2018  |  Stano OM8ST

V dňoch 28.-30.4.2018 sa bude pod názvom KOSICE FIRE RESCUE 2018 konať súčinnostné cvičenie hasičských a záchranných zborov, dobrovoľných hasičských zborov a ďalších dobrovoľníckych záchranárskych organizácií Košického samosprávneho kraja. Takéto cvičenie sa koná už po tretí raz. ale prvý krát sa ho zúčastní aj skupina rádioamatérov z krajských skupín ARES za Košický a Prešovský kraj. Počas cvičenia nebudeme zaradení do štandardného systému riadenia prebiehajúceho cvičenia, avšak budeme mať inštalované systémy, ktoré ukážu naše možnosti riešiť niektoré problémy s rádiovým spojením hlavne v ťažkom horskom teréne. Počas cvičenia bude komunikácia medzi rádioamatérmi prebiehať na kmitočte 145,500 MHz. Bližšie informácie poskytnem emailom (stano.om8st@gmail.com) alebo telefonicky (0944 119435).


Štvrtý ročník jarného stretnutia rádioamatérov na Drozdove

18.4.2018  |  Karol OM5KP

Štvrtý ročník jarného stretnutia sa bude konať v sobotu 9. júna 2018 v penzióne Drozdovo, ktorý sa nachádza neďaleko Novej Bane. Príchod prvých účastníkov sa očakáva po siedmej hodine ráno.

Program je už tradičný, privítanie účastníkov, príhovor zástupcov prezídia SZR, v činnosti bude QSL služba, bude možnosť vyrovnať členské do SZR. Očakáva sa bohatá burza s predávajúcimi aj zo zahraničia. Priestory pred budovou pod prístreškom budú ako obyčajne k dispozícii zdarma ako aj parkovanie. Pokiaľ bude záujem o výstup na neďaleký Veľký Inovec, tak aj táto možnosť bude zabezpečená. Na stretnutí sa zíde vedenie OTC, z miesta stretnutia bude vysielať rádiostanica v pásme 80m.

Bude možnosť ubytovania z piatka na sobotu v apartmánoch i v turistickej časti penziónu. Telefónny kontakt nájdete na webovej stránke Penziónu Drozdovo. Veríme, že počas stretnutia bude príjemné jarné počasie a účastníkov bude ako obyčajne vysoko nad 300. O občerstvenie bude samozrejme postarané.

Prístup na miesto stretnutia bol popisovaný pri predchádzajúcich stretnutiach na Drozdove. Na toto stretnutie vás srdečne pozývame, tešíme sa na vás.


Svetový deň rádioamatérov

12.4.2018  |  Roman OM3EI

Rádioamatéri si každoročne 18. apríla pripomínajú výročie vzniku svojej medzinárodnej organizácie - IARU, ktorá bola založená v Paríži v roku 1925. Pri tejto príležitosti plánuje Tomáš OM7AQA propagačnú aktivitu pre deti základnej školy Karola Rapoša v Brezne. Aktivita bude prebiehať 18.4.2018 v čase medzi 8,00 až 9,45 LČ a v rámci nej bude Tomáš predvádzať praktické ukážky vysielania v pásme 80m na frekvencii 3756 kHz a tiež na VKV s okolitými amatérmi. K dispozícii bude mať 4W QRP vysielač M-KARS80 a anténu invertované V. Tomáš prosí stanice, ktoré budú v tej dobe na pásme, o zavolanie.


Silent key

4.4.2018

Dňa 28.3.2018 vo veku 55 rokov zradilo srdiečko Petra Moravanského, OM6PM z Bytče. Peter bol dlhoročným členom klubu OM3RRC. Bol výborný technik ochotný kedykoľvek poradiť alebo pomôcť. Venoval sa hlavne satelitnej technike, astronómii, rádioastronómii, meteorológii a nedokončil už projekt EME. Svojimi záujmami žil naplno vo svojej záhradnej chatke, kde bol obklopený množstvom antén a zariadení. Jeho úsmev a prístup k životu nám budú veľmi chýbať. Česť jeho pamiatke.

Jozef OM4AQ


Nové číslo Rádiožurnálu

28.3.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 3/18. Z jeho obsahu: Recenzia transceivra ICOM IC-7610 (2), Tipy a triky pri používaní IC-7300, Elektronické formy výmeny QSL (3), Odstránenie rušenia zo zrekonštruovaného výťahu, Z60A - neplánovaný výlet do novej zeme DXCC, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Upresnenie programu na stretnutí v Košiciach

20.3.2018  |  Stano OM8ST

Ako už bolo oznámené v predchádzajúcej správe z 8.2.2018, uskutoční sa túto sobotu (24.3.) v poradí už 19. stretnutie rádioamatérov v Košiciach. Bude sa konať v Centre voľného času (CVČ) na Orgovánovej ulici 5 so začiatkom o 9,00 hod. Okrem štandardných stretnutí rádioamatérov a ich diskusií, ponuky rádioamatérskeho tovaru na menšej burze a výstaviek rádioamatérskej techniky niektorých rádioamatérov budú v učebni CVČ prebiehať aj odborné prednášky a pracovné stretnutia s nasledovným programom:

1. Potvrdzovanie rádioamatérskych spojení prostredníctvom LOTW, eQSL, ClubLog, OQRS (prednášateľ OM8ST)
2. Prezentácia APRS systému na sledovanie pohybu osôb na báze programu UIview32 bez pripojenia k Internetu (prezentuje OM8ST)

Okrem uvedených prezentácií sa uskutoční aj stretnutie členov krajského koordinačného centra ARES Košice a Prešov a ostatných záujemcov o rádioamatérsku tiesňovú komunikáciu a tiež stretnutie používateľov CB, PMR a LPD pásiem.

Okrem možnosti využitia autobusových spojov č. 71 a 72, uvedených v prvom ozname, je možné využiť aj autobusový spoj s označením X6 (náhrada električky č. 6). Tento spoj kvôli ďalším zmenám v organizácii dopravy po uzavretí Moldavskej ulice chodí po zmenenej trase. Tu je možné zo spoja X6 vystúpiť už na zastávke Idanská, ktorá nasleduje hneď po zastávke Zimný štadión. Odtiaľ sa na miesto konania stretnutia dostanete po uliciach Bernolákova a Pražská (cca 500m pešo).


Silent key

20.3.2018

13. marca 2018 vo veku 59 rokov dotĺklo náhle a nečakane srdce nášho priateľa a kamaráta Milana Blišťana, OM3COC, starostlivého a trpezlivého syna starajúceho sa o chorého otca. Milan bol od školských časov v klubovej činnosti aktívne ohnivko. Spomienky na teba Milan na Poľných dňoch na Choči a nízkotatranskej Chochuli ostanú v nás. Bol si vždy pri tom, kde sa niečo dialo, spoľahlivý a tvorivý. V kluboch OM3KDH a OM3RBK po Milanovi zostáva trvalá stopa. Milan budeš nám chýbať. Posielame ti tichú spomienku do radioamatérskeho neba.

Za ružomberských rádioamatérov Peter OM6PG


Letný rádioamatérsky kurz

6.3.2018  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov plánuje v lete zorganizovať kurz pre záujemcov o rádioamatérstvo. Termín kurzu je plánovaný na druhú polovicu augusta 2018. Cieľom kurzu bude príprava na úspešné zvládnutie rádioamatérskych skúšok, ktoré sa uskutočnia na záver kurzu. Kurz je určený najmä pre mládež, ale zúčastniť sa môžu aj záujemcovia z radov starších.

SZR hľadá vhodných organizátorov a lektorov pre tento kurz. Ideálne ak by to bol niektorý z aktívnych rádioklubov, ale môže ísť aj o skupinu skúsených rádioamatérov. SZR poskytne na kurz finančnú podporu. Záujemcovia píšte e-mailom na sekretariát SZR.

Ak chcete na letný kurz prísť ako účastník, pošlite voľne formulovanú prihlášku, v ktorej uvediete meno účastníka, vek, adresu, kontakt, e-mailom na sekretariát SZR. Telefonické informácie poskytneme na čísle 0905 533719.

Uzávierka prihlášok je predĺžená 15. marca 2018. Od počtu prihlásených závisí, či sa kurz bude konať.


Príležitostný prefix OM777

6.3.2018  |  Rádioamatéri z Bardejova

Pri príležitosti osláv 777. výročia prvej písomnej zmienky o Bardejove budú bardejovskí rádioamatéri používať príležitostný prefix OM777. Za uskutočnené spojenia bude možné získať pekný QSL lístok. Tešíme sa na spojenia na KV aj VKV pásmach.


Nové číslo Rádiožurnálu

28.2.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 2/18. Z jeho obsahu: Recenzia transceivra ICOM IC-7610, Nový digimód FT8, Elektronické formy výmeny QSL (2), Telegrafia pre "chudobných", EME expedícia EA9LZ, KV a VKV Toplisty, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Podporte SZR percentami vašej dane

21.2.2018  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov každoročne podporuje aktivity mladých záujemcov o rádioamatérstvo, či už formou rádioamatérskych kurzov, súťaží alebo iných aktivít. Na tieto akcie je možné využiť prostriedky získané od darcov 2%, resp. 3% dane, ktoré môže venovať každá fyzická a právnická osoba v SR. Takto získané prostriedky môže SZR použiť len na podporu detí a mládeže. Obraciame sa preto na všetkých členov SZR s prosbou o podporu týchto aktivít formou poukázania 2%, resp. 3% dane. Viac..

Predvyplnené tlačivo vyhlásenia pre zamestnancov - editovateľné pdf

Ostatné tlačivá na poukázanie 2% dane


Rádioamatérske stretnutie v Košiciach

8.2.2018  |  Stano OM8ST

Centrum voľného času Košice a rádioklub OM3KWM usporiadajú dňa 24. marca 2018 v budove CVČ na Orgovánovej ulici č. 5 v poradí už 19. stretnutie rádioamatérov v Košiciach so začiatkom o 9,00 hod. Po otvorení a aktuálnych rádioamatérskych informáciách budú nasledovať prednášky s rádioamatérskou tematikou. Zatiaľ je známa jedna z prednášok, a to: Potvrdzovanie rádioamatérskych spojení prostredníctvom LOTW, eQSL, ClubLog, OQRS (prednášateľ OM8ST). Témy ďalších prednášok upresníme neskôr. Tak ako v minulých ročníkoch, súčasťou stretnutia bude aj rádioamatérska burza.

Na stretnutí bude prítomný aj Imi OM8KD - firma ANICO Slovakia. Tentokrát však neprinesie so sebou celý sortiment výrobkov, ktorý predáva firma ANICO, ale len tie zariadenia, ktoré si rádioamatéri objednajú priamo vo firme ANICO Slovakia pred stretnutím, a ktoré sú k dispozícii skladom. Na stretnutí bude možné objednať ďalšie zariadenia zo sortimentu firmy a to s výhodnou zľavnenou cenou. Tovar bude následne odoslaný objednávateľovi poštou.

Vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu električkových tratí na Terase v Košiciach je zmenená možnosť dopravy mimokošických účastníkov na miesto stretnutia. Pre účastníkov, ktorí pricestujú do Košíc vlakom alebo autobusom, odporúčame využiť autobusy č. 71 alebo 72, ktoré odchádzajú zo zastávky Jakabov palác. Na túto zastávku sa dostanete od železničnej alebo autobusovej stanice, keď prejdete pešo cez Mestský park a za mostíkom ponad výpadovkou odbočíte smerom doľava cca 100 m (ul. Protifašistických bojovníkov). Z autobusu vystúpte na zastávke Ružová - OC Galéria a ďalej pokračujte pešo na Pražskú ulicu. Pri ceste späť je to opäť autobus č. 71 alebo 72 zo zastávky Ružová - OC Galéria s výstupom na zastávke Jakabov palác. Na MHD stačí základný prestupný lístok (30 min.) v cene 0,60 € alebo pre osoby nad 68 r. zľavnený prestupný lístok (30 min.) v cene 0,30 €. Lístky je možné zakúpiť v automatoch pred železničnou stanicou.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo návrhov týkajúcich sa stretnutia ma kontaktujte emailom alebo telefonicky na čísle 0944 119435.


Rádioamatérske stretnutie v Prešove

30.1.2018  |  Rado OM0AMR

Srdečne vás pozývame na rádioamatérske stretnutie, ktoré sa uskutoční 24.2.2018 o 9,00 hod. už po druhý krát v priestoroch reštaurácie ŠPORT na Nám. osloboditeľov 1, Prešov - Solivar (Na Solivare).

Program stretnutia:
09:00 Príchod
10:00 Privítanie
10:30 Diskusie, burza, prezentácia techniky na QRP, SOTA, PORTABLE.
         Budeme radi, ak odprezentujete aj svoju techniku.
12:00 Obed
13:00 Schôdza ARES (pre členov a nečlenov)
??:??  Koniec stretnutia

Naši kolegovia z SP7 predstavia portable KV transceiver OMEGA+ na pásma 1,8 až 30 MHz a dvojpásmovú verziu pre pásma 50 a 70 MHz. Viac infomácii o zariadení na www.omega-radio.eu.

Tak ako po minulé roky, môžete malý registračný poplatok prejesť alebo prepiť priamo na mieste. Parkovanie je zabezpečené v areáli priestorov reštaurácie ŠPORT (vstup do areálu je zboku z Kutuzovovej): mapa

Pre cestujúcich vlakom alebo autobusom: na miesto stretnutia sa dostanete z MHD zastávky Žel. stanica priamym spojom linkou č. 1, ktorá premáva o 7:49, 8:19, 8:49, 9:19…, a vystúpite na zastávke Šport (pri reštaurácii), alebo linkami č. 4, 8, 38, 19 a vystúpite na zastávke Lesnícka a potom cca 850 m (11 minút) pešo smerom na Solivarskú a Nám. osloboditeľov: mapa. Lístok MHD stačí 10-minútový, jedno pásmo za 0,40 € alebo sms lístok na tel. č. 1144 za 0,70 €.

Presiahneme aj tento rok 100 účastníkov?


Nové číslo Rádiožurnálu

26.1.2018  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 1/18. Z jeho obsahu: Elektronické formy výmeny QSL (1), Zlučovač výkonových zosilňovačov na KV, Program WSJT-X a jeho možnosti (3), Rádioamatérske satelity v roku 2018, Ostrov Bouvet a rádioamatéri, EME expedícia EA9LZ, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Karpathian Cup Competition 2018

23.1.2018  |  Dmytro UZ5DX

V Užhorode na Ukrajine sa v dňoch 9.–11.2.2018 uskutoční ďalší ročník Karpatského pohára. Organizátorom je Liga rádioamatérov Zakarpatska. Súťaž spočíva v nadväzovaní spojení medzi súťažiacimi stanicami. Každý účastník si prinesie transceiver s maximálnym výkonom 10 W, zdroj, telegrafnú pastičku (kľúč) alebo interfejs a PC. Ako anténa sa použije umelá záťaž, ktorú účastníkom dodá organizátor.

Účastníci sedia v jednej miestnosti, kde si každý vyžrebuje svoj stôl. Súťaž sa skladá z dvoch dvojhodinových kôl. Nadväzujú sa CW spojenia v pásmach 10 a 15 m, prípadne ďalších. Súťaží sa systémom SPRINT, to znamená, že účastník po zavolaní výzvy nadviaže QSO a po ňom sa musí odladiť. Vymieňa sa šesťčíselný kód, prvé tri číslice udávajú číslo spojenia a druhé tri tvorí číslo QSO protistanice z predchádzajúceho spojenia (prvé tri číslice z jej kódu).

Podľa počtu súťažiacich je každé kolo rozdelelené na etapy v trvaní 5, 10 alebo 15 minút. V každej etape je možné nadviazať s každým súťažiacim jedno spojenie, ktoré sa hodnotí 1 bodom. Po skončení súťaže účastníci do 15 minút odovzdajú svoje Cabrillo denníky a po ich kontrole je súťaž ešte ten istý deň vyhodnotená a sú vyhlásené výsledky.

Prihlášky je potrebné poslať čo najskôr na adresu UZ5DX. Na rovnakej adrese alebo na tejto stránke môžete získať bližšie informácie. Organizátori srdečne pozývajú aj slovenských rádioamatérov.


Silent key

23.1.2018

Dňa 22. januára 2018 zomrel vo veku 71 rokov Ján Gavorník, OM2GA z Vrboviec. Ako študent začínal v rádioklube OK3KZY na Myjave. Neskôr prešiel do rádioklubu OK3KDY v Senici. Ako aktívny rádioamatér sa pravidelne zúčastňoval najmä VKV pretekov. Popri tom mal ďalšie záľuby v zberateľstve, aktívny bol v občianskych združeniach vo svojej obci, o ktorej vydal knižku „História Vrboviec“. Viedol kroniku senického radioklubu OK3KDY.

Dlhotrvajúca choroba nezlomila jeho nadšenie a aktivitu. Pravidelne sa ešte zúčastňoval rádioamatérskych stretnutí, vylepšoval technickú úroveň svojho hamshacku. Splnil sa mu jeho sen vysielať na digimódoch.

Posledná rozlúčka bude vo štvrtok 25. januára o 13,30 hod. v evanjelickom kostole vo Vrbovciach. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Paľo OM3CFR a kolektív senických rádioamatérov


Ako je to s tzv. „druhým operátorom“

18.1.2018  |  Roman OM3EI

V poslednej dobe sa vyskytujú prípady, kedy držiteľ rádioamatérskeho povolenia „požičia“ svoju značku inej fyzickej osobe, ktorá nemá povolenie a táto potom vysiela samostatne pod jeho značkou ako tzv. „druhý operátor“. V zmysle našich zákonov a predpisov je takáto prevádzka nelegálna a obaja svojím konaním porušujú či už povoľovacie podmienky alebo zákon o elektronických komunikáciách.

V povoľovacích podmienkach sa o vysielaní bez povolenia píše:

„Amatérsku stanicu fyzickej osoby môže s jej súhlasom a pod jej volacou značkou obsluhovať operátor bez povolenia v rozsahu triedy N pri výcviku a školení (príprava na skúšku triedy N) pod dohľadom držiteľa povolenia .“

„Amatérsku stanicu právnickej osoby môže obsluhovať operátor bez vlastného povolenia zapísaný v zozname operátorov len v rozsahu triedy N pod dohľadom zodpovednej osoby alebo držiteľa povolenia zapísaného v zozname operátorov.“


V obidvoch prípadoch musí ísť o vysielanie zo stanice držiteľa povolenia a pod priamym fyzickým dohľadom držiteľa povolenia. Toto ustanovenie je v povoľovacích podmienkach za tým účelom, aby sa nový záujemca o rádioamatérstvo mohol v rámci prípravy na skúšky naučiť praktickú prevádzku priamo na pásme. Držiteľ povolenia zodpovedá za takúto prevádzku a jeho dohľad a fyzická prítomnosť je nevyhnutná. Ak držiteľ povolenia prítomný nie je, porušuje povoľovacie podmienky.

Zákon o elektronických komunikáciách v paragrafe 32 ods. 1 hovorí:

„Frekvencie je možné používať len na základe všeobecného povolenia na používanie frekvencií alebo na základe individuálneho povolenia na používanie frekvencií. Individuálne povolenie na používanie frekvencií (ďalej len „individuálne povolenie“) je rozhodnutie úradu o pridelení frekvencií a o určení podmienok, za ktorých je možné frekvencie používať, alebo rozhodnutie úradu o pridelení frekvencií alebo rozhodnutie o určení podmienok, za ktorých je možné frekvencie používať."

Fyzická osoba, ktorá nie je držiteľom individuálneho povolenia, a ktorá vysiela pod značkou iného držiteľa povolenia bez jeho priameho fyzického dohľadu, sa dopúšťa porušenia §32 ods. 1 zákona, za čo môže Regulačný úrad uložiť pokutu od 100 až do 10 000 eur.

Vážení priatelia, možnosť vysielania operátora bez povolenia sa do povoľovacích podmienok dostala na návrh SZR, aby bola umožnená praktická výučba začiatočníkov. Vysielať sa dá z QTH držiteľa povolenia alebo z prechodného QTH, ale vždy musí ísť o stanicu držiteľa povolenia a musí to byť pod dohľadom držiteľa povolenia. Povoľovacie podmienky nepoznajú výraz „druhý operátor“ a nie je možné spojenie OM3XYZ s OM3XYZ/p, lebo by neboli splnené ustanovenia povoľovacích podmienok.

Každá snaha o prípravu nových záujemcov na skúšky je chvályhodná a zaslúži si uznanie. Vždy ale pri tom treba dodržiavať povoľovacie podmienky. Ich porušovanie nemôžeme akceptovať a ospravedlňovať „vymieraním“ rádioamatérov ani nedostatkom nových záujemcov. To by bol začiatok nášho konca.


Členské príspevky do SZR a predplatné Rádiožurnálu

17.1.2018  |  Roman OM3EI

Začiatok roka je vždy obdobím, kedy je potrebné vybaviť si svoje členské povinnosti do Slovenského zväzu rádioamatérov a zaplatiť predplatné na Rádiožurnál.
Výška členského do SZR:

20 € pre riadnych členov
15 € pre študentov a dôchodcov
5 € pre mládež do 18 rokov

Členské môžete zaplatiť bankovým prevodom na účet: SK91 0200 0000 0001 1333 3012. V poznámke k platbe uveďte vašu volaciu značku. V prípade, že budete platiť za viacerých členov, zašlite emailom na sekretariát SZR správu, v ktorej uvediete dátum platby, výšku celkovej sumy, mená a značky osôb a výšku členského príspevku za každú osobu. Pri platbe členského z mobilného zariadenia môžete použiť QR kód, ktorý si vygenerujete na tejto stránke .

Výška predplatného na Rádiožurnál je 16 € za 12 čísel. Predplatné sa hradí bankovým prevodom na účet: SK97 0900 0000 0000 1157 1618. V poznámke k platbe uveďte vašu značku. Noví predplatitelia musia vyplniť aj formulár, ktorý nájdu na webe Rádiožurnálu. Pri platbe členského z mobilného zariadenia môžete použiť QR kód, ktorý si vygenerujete tiež na webe Rádiožurnálu.

Členské a predplatné môžete zaplatiť aj osobne v priestoroch SZR v Stupave na Mlynskej ulici 4 každý utorok od 9,00 do 16,30 hod.


Letný rádioamatérsky kurz

11.1.2018  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov plánuje v lete zorganizovať kurz pre záujemcov o rádioamatérstvo. Termín kurzu je plánovaný na druhú polovicu augusta 2018. Cieľom kurzu bude príprava na úspešné zvládnutie rádioamatérskych skúšok, ktoré sa uskutočnia na záver kurzu. Kurz je určený najmä pre mládež, ale zúčastniť sa môžu aj záujemcovia z radov starších.

SZR hľadá vhodných organizátorov a lektorov pre tento kurz. Ideálne ak by to bol niektorý z aktívnych rádioklubov, ale môže ísť aj o skupinu skúsených rádioamatérov. SZR poskytne na kurz finančnú podporu. Záujemcovia píšte e-mailom na sekretariát SZR.

Ak chcete na letný kurz prísť ako účastník, pošlite voľne formulovanú prihlášku, v ktorej uvediete meno účastníka, vek, adresu, kontakt, e-mailom na sekretariát SZR. Telefonické informácie poskytneme na čísle 0905 533719.

Uzávierka prihlášok je 28. februára 2018. Od počtu prihlásených závisí, či sa kurz bude konať.


YOTA CAMP 2018

11.1.2018  |  Ondro OM4DW

Tohtoročný letný tábor YOTA (Youngsters On The Air) sa uskutoční v Juhoafrickej republike v termíne 8.-15. augusta 2018. Keďže miesto konania leží na južnej pologuli, pôjde vlastne o zimný tábor. SZR hľadá záujemcov o účasť z radov mladých rádioamatérov vo veku od 15 do 25 rokov, ktorí chcú zažiť trochu dobrodružstva, niečo sa naučiť a hlavne získať nových priateľov z celého sveta. Účastníci si budú hradiť cestovné náklady (letenky) a účastnícky poplatok 25 €. Ak máte záujem zúčastniť sa a zároveň spĺňate vekové kritériá, pošlite vyplnenú prihlášku spolu s motivačným listom podľa inštrukcií e-mailom na Ondra OM4DW. Komunikačným jazykom v tábore je angličtina, preto je jej znalosť podmienkou pre účasť. Uzávierka prihlášok je 22. januára 2018.


Hlásenia do OM DX Toplistu

11.1.2018  |  Roman OM3EI

OM DX Toplist je dlhodobá súťaž v počte potvrdených zemí DXCC na rôznych KV pásmach a rôznych módoch, resp. spojení platných do rôznych diplomov. Hlásenie do OM DX Toplistu môže poslať každá OM stanica. Skóre je možné nahlásiť do ľubovoľnej kategórie. Zarátať je možné zeme DXCC, resp. spojenia, potvrdené papierovým QSL lístkom, prostredníctvom LoTW, alebo prostredníctvom eQSL. Uznávanie elektronických QSL lístkov zo serveru eQSL.cc je novinkou od tohto roku. Lístky je možné ale zarátať len za predpokladu, že užívateľ eQSL má overenú identitu (autenticitu). Hlásenia sa posielajú prostredníctvom webového formulára na stránke dx.szr.sk. Uzávierka hlásení je 31. januára 2018.


Hlásenia do OM VKV/UKV Toplistu

11.1.2018  |  Roman OM3EI

Za účelom podpory VKV aktivity je zostavovaný každoročný VKV/UKV Toplist slovenských staníc. V hláseniach sa uvádza stav k 31.12. príslušného roka. Platia len spojenia urobené pod vlastnou značkou. Do Toplistu neplatia spojenia odrazom od Mesiaca (EME) a cez prevádzače. Všetky započítané spojenia musia byť potvrdené papierovým QSL lístkom alebo prostredníctvom elektronických systémov LoTW alebo eQSL. Toplist je vedený v pásmach 50 MHz, 70 MHz, 144 MHz, 432 MHz, 1,3 GHz, 2.3 GHz, 3.4 GHz, 5.7 GHz, 10 GHz a 24 GHz. Na každom pásme sa hlási počet potvrdených lokátorov, počet potvrdených zemí DXCC a Tropo ODX, a v závislosti od pásma aj Es ODX, Aurora ODX, MS ODX, F2 ODX, Rain scatter (RS) ODX, Aircraft scatter (AS) ODX. Poradie na každom pásme bude zostavené podľa počtu lokátorov, s výnimkou pásma 50 MHz, kde bude poradie zostavené podľa počtu zemí. Hlásenia sa posielajú prostredníctvom webového formulára na stránke vkv.szr.sk/toplist. Uzávierka hlásení je 31. januára 2018.


Staršie aktuality:

2017  -  2016  -  2015  -  2014  -  2013  -  2012  -  2011   

2010  -  2009  -  2008  -  2007  -  2006  -  2004-2005  -  2003 (2)  -  2003 (1)  -  2002


       
 

Členské do SZR:
 

OM Callbook:
 

QRZ.com:
  

QSL info:
  

 
DX FUN CLUSTER
Posledné spoty:
50   100   150   200
 
Selektované spoty:
KV KV+6m VUSHF
CW SSB DIGI
1,8 MHz 3,5 MHz 5 MHz
7 MHz 10 MHz 14 MHz
18 MHz 21 MHz 24 MHz
28 MHz 50 MHz 70 MHz
144 MHz 430 MHz

Kalendár DX expedícií

Slnečná aktivita