Novoročné stretnutie pri Obyciach

26.12.2017  |  Karol OM5KP

6.1.2018 v sobotu na Troch kráľov sa bude v priestoroch hotela Partizán pri obci Obyce konať 2. ročník stretnutia rádioamatérov so začiatkom o o 9,00 hod. Obec Obyce je 10 km od Zlatých Moraviec. Ak pôjdete týmto smerom, tak za obcou Obyce po 2 km je informačná tabuľa, ktorá vás nasmeruje k hotelu Partizán, ktorý sa nachádza v lese asi 2 km od odbočky z hlavnej cesty. Lesná cesta je vo výbornom stave, s parkovaním pri hoteli nie je problém. O občerstvenie je po každej stránke postarané, personál vám pripraví všetko, na čo bude chuť. Prístup na stretnutie je možný aj od Novej Bane, treba prejsť Veľkou Lehotou, za ňou asi po 3 km treba odbočiť doľava na Zlaté Moravce, míňate obec Jedľové Kostoľany. Pred obcou Obyce odbočíte pri informačnej tabuli doľava k hotelu Partizán, po 2 km ste na mieste. Tešíme sa na vás.


Stretnutie v Leviciach

26.12.2017  |  Karol OM5KP

Dňa 27.12. 2017 sa bude konať v reštaurácii Quatro pri športovej hale v Leviciach ďalšie koncoročné stretnutie rádioamatérov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Začiatok bude o 9,00 hod. O občerstvenie vrátane dobrého obeda je postarané, bude tam na koštovku aj kvalitné víno z okolitých viníc. S parkovaním nie je problém. Na stretnutie sa tešia organizátori tohto podujatia. (Na fotke sú účastníci vlaňajšieho stretnutia.)


Stretnutie v Bardejove

24.12.2017  |  Láďa OM0FL

Pozývame všetkých priateľov a sympatizantov rádia z Bardejova a okolia na priateľské posedenie pri príležitosti ukončenia roku 2017. Uskutoční sa dňa 28.12.2017 od 17,00 hod. v priestoroch reštaurácie miestneho futbalového štadióna. Srdečne vás všetkých pozývam.
Stretnutie Dobrá

24.12.2017  |  Štefan OM4TW

Oblastný CB rádioklub Stredné Považie srdečne pozýva na tradičné koncoročné stretnutie a burzu, ktorá sa bude konať 30.12.2017 od 8,00 do 12,00 hod. v Trenčianskej Teplej, časť Dobrá, v priestoroch starej školy. Už tradične môžete vziať na predaj svoje prebytky z oblasti vysielania a ostatnej elektroniky. Taktiež bude pripravené občerstvenie v bufete aj s gulášom. Tešíme sa na vašu hojnú účasť.Nové číslo Rádiožurnálu

24.12.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 12/17. Z jeho obsahu: Program WSJT-X a jeho možnosti (2), Základné funkcie DMR siete BrandMeister, Nové rádioamatérske satelity v roku 2017, Rádioamatér Rudolf Formis, EME expedícia EA9LZ, Denník z IOTA expedície RI1F, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

21.12.2017

V mene kontestového tímu CN2R si vám priatelia dovoľujeme oznámiť smutnú správu, že 18.12.2017 nás náhle opustil James Sullivan, W7EJ. Jim nás počas posledných rokov prizval k spolupráci na kontestovej prevádzke a postupnej výstavbe stanice CN2R z marockej Casablanky. Ako my všetci, mal aj Jim veľa plánov a aktuálne intenzívne pracoval s Jirkom OK1RI na obnove veľkých antén a zariadení. Jeho operátorské zručnosti pri prevádzke SSB boli virtuózne. Vedel vyvážiť cit pre rytmus pileupu a jeho dynamický šepot prikrčeného muža nad mikrofónom nám bude v ušiach znieť stále. S Jimom odchádza legenda krátkovlnného kontestingu. Bol najlepší z najlepších, akých nám svetová komunita operátorov mohla ponúknuť. Ďakujeme za jeho priateľstvo, vieru v ten jeho OK-OM tím a sme radi, že nám život doprial s ním aspoň nakrátko pobudnúť. Priložená fotografia je o jeho veľkej rádioamatérskej osobitej a nezameniteľnej duši. Takto si ho budeme pamätať a pokúsime sa zachovať všetko z jeho umenia pre budúcnosť stanice CN2R. Ďakujeme Jim!

V mene CN2R, Noro OM6NM

                                          


Silent key

18.12.2017

V piatok 15.12.2017 náhle zomrel vo veku 82 rokov MUDr. Milan Beňo, OM1AW, ex OM3TSS. Česť jeho pamiatke.
Koncoročné stretnutie v Banskej Bystrici

15.12.2017  |  Jozef OM3MV

Už tradičná rádioamaterská kapustnica sa bude konať v piatok 29.12.2017 o 16,00 hod. v reštaurácií Rumpeľ v Banskej Bystrici Podlaviciach. Srdečne pozývame rádioamatérov aj sympatizantov.

Na miesto stretnutia sa dostanete spojmi MHD č. 34, 35, 36. Ďalšie informácie poskytnú OM3MV – 0944 137916 a OM7AMA – 0915 864250 alebo na prevádzači OM0OUH na 439,275 MHz.


Nové číslo Rádiožurnálu

30.11.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 11/17. Z jeho obsahu: 6-portový anténny prepínač do 150 MHz, PA 100 W pre pásmo 70 cm zo stavebnice z Číny, Mobilný stožiar za osobný automobil, Reset vnútorných hodín IC-7300, CQWW RTTY Contest z Ománu, História rádioamatérstva vo Svite, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Predvianočné stretnutie v Bratislave

28.11.2017  |  Jaro OM1II

Pozývame rádioamatérov z Bratislavy a širokého okolia na 9. stretnutie rádioamatérov v Petržalke. Stretnutie sa bude konať v utorok 12. decembra 2017 o 15,30 hod. v kaviarni Maxoo v budove pôvodného sídla SZR v Bratislave na Wolkrovej 4. Program stretnutia je už tradičný - rozhovory s priateľmi a tombola. V ponuke bude guláš a občerstvenie podľa výberu a chuti.

Dovoz QSL lístkov na stretnutie je potrebné dohodnúť so Števom OM3JW najneskôr do 11. decembra na stránke QSL služby na www.hamradio.sk alebo emailom na qsl@szr.sk.

Pokiaľ máte doma nejaký nadbytočný užitočný rádioamatérsky materiál, vhodné rádioamatérske prístroje a zariadenia, prosíme o venovanie do tomboly. Kontakt: om3cvv@omradio.sk.


Zo stretnutia bude vysielať špeciálna stanica OM43TATRY

14.11.2017  |  Roman OM3EI

Z dejiska stretnutia TATRY 2017 bude vysielať špeciálna príležitostná stanica OM43TATRY, pripomínajúca, že ide už o 43. ročník stretnutia. Stanica bude nainštalovaná vo výstavnej sále hotela SATEL a prítomní rádioamatéri budú môcť z nej vysielať. Prvý raz sa stanica ozve vo štvrtok 16.11. o 16,00 SEČ na 3768 kHz, keď budú odvysielané pravidelné správy Slovenského zväzu rádioamatérov. Po správach bude možné so stanicou nadviazať spojenie. Špeciálna stanica bude v činnosti do soboty 18.11. približne do 15,00. QSL lístky bude vybavovať OM2FY.


Anketa pre VKV kontestmanov - doplnenie

13.11.2017  |  Roman OM3EI

V správe z 31.10.2017 sme vás informovali o ankete, ktorú pripravila nová pracovná skupina pre VKV kontesty IARU Region 1. Anketa sa týka VKV pretekov a nájdete ju na tomto odkaze. Aby sa ankety mohli zúčastniť aj rádioamatéri menej zdatní v angličtine, pripravil Paľo OM5CM slovenský preklad anketových otázok. Uzávierka ankety je 30.11.2017.


DVD TATRY 2017

10.11.2017  |  Roman OM3EI

Pri príležitosti stretnutia bude vydané DVD TATRY 2017. Na DVD nájdete tieto témy: Dokumentácia k stavbe SDR transceivra TULIP od Fera OK1NOF, Cykly slnečnej aktivity (odborný článok od RNDr. Vojtecha Rušina, DrSc., pracovníka Astronomického ústavu SAV), Stavba malej QRP stanice na EME prevádzku v pásme 70cm (séria článkov od Mirka OK1UFC), Podrobné užívateľské príručky programom WSJT-X, Logger32 a N1MM od Zdeňka OK2PAD. Ako je už zvykom, DVD obsahuje aj bonusovú časť, v ktorej nájdete veľké množstvo kníh, časopisov a iných publikácií o technike, anténach a rádioamatérskej prevádzke.

DVD TATRY 2017 si budete môcť zakúpiť vo výstavnej sále v stánku SZR za 4,00 €. K dispozícii budú v obmedzenom počte aj DVD z predchádzajúcich rokov.


Zmena podmienok OM Activity Contestu

8.11.2017  |  Roman OM3EI

Prezídium SZR schválilo zmeny v súťažných podmienkach OM Activity Contest (OMAC). Hlavnou zmenou je, že už sa nebudú posielať hlásenia o počte nadviazaných spojení, ale každá stanica bude musieť poslať súťažný denník vo formáte Cabrillo. Nové podmienky začínajú platiť dnešným dňom, t.j. od 8.11.2017, a sú platné už pre najbližšiu etapu, ktorá sa koná túto sobotu. Celé znenie nových podmienok nájdete na webovej stránke kv.szr.sk v časti OM Activity Contest.

Prehľad najdôležitejších zmien:
- Namiesto doterajších hlásení budú musieť všetky zúčastnené stanice poslať denník v Cabrillo formáte.
- Výsledok vypočíta vyhodnocovateľ na základe zaslaného súťažného denníka.
- Denník bude pred odoslaním vyhodnocovateľovi formálne skontrolovaný a súťažiaca stanica bude upozornená na prípadné chyby.
- Denník bude možné nahrať opakovane až do uzávierky posielania denníkov. Vyhodnocovateľ bude akceptovať posledný zaslaný denník.
- Stanice, ktoré nepoužívajú žiadny počítačový denník, budú môcť spojenia zapísať manuálne priamo na stránke OMAC.
- Pri vyhodnocovaní bude krížovou kontrolou kontrolovaná správnosť a úplnosť spojení. Uznané budú len spojenia obojstranne potvrdené v súťažných denníkoch a so správne prijatým súťažným kódom.
- Spojenie so stanicou, ktorá neposlala denník, sa započíta len v prípade, ak sa jej volacia značka objaví najmenej v piatich súťažných denníkoch (bez ohľadu na CW alebo SSB prevádzku).
- Konečné výsledky etapy budú zverejnené už po siedmich dňoch.

Veríme, že tieto nevyhnutné zmeny príjmete. Ich cieľom je zvýšiť úroveň OMAC a zamedziť nekalým praktikám niektorých staníc. Prajeme vám veľa spojení v novom ročníku OMAC.


Vystavovatelia na stretnutí TATRY 2017

8.11.2017  |  Roman OM3EI

Súčasťou stretnutia bude aj predajná časť, kde budú firmy ponúkať rádioamatérsky sortiment. Zo Slovenska príde firma Anico, ktorá je známa svojimi priaznivými cenami rádioamatérskych zariadení. Ďalším predajcom bude oficiálny zástupca ICOM pre Slovensko - firma Sound Design - hamTech. Prinesie najnovšie zariadenia od firmy ICOM. Aj tento rok príde z OK tradičný vystavovateľ - firma HCS, dovozca zariadení ICOM. Po ročnej prestávke opäť príde firma Fattailors, ktorá vám na počkanie vyšije vašu značku, meno alebo logo na šiltovku alebo čiapku. A z Maďarska k nám zavíta predajca PMR.hu, ktorý sa venuje oblasti VKV/UKV FM a CB.

Okrem toho nebudú chýbať ani menší vystavovatelia a burzovníci. Samozrejme, samostatný stánok bude mať Slovenský zväz rádioamatérov, v ktorom bude fungovať QSL služba, bude možnosť zaplatiť členské na budúci rok, predplatné Rádiožurnálu, či zakúpiť DVD TATRY 2017.


Venujte cenu do tomboly

8.11.2017  |  Roman OM3EI

Stretnutie TATRY 2017 sa blíži a kapacita hotela Satel sa pomaly zapĺňa. Ak ste svoju prihlášku ešte neposlali, máte najvyšší čas. Sobotňajší večer sa bude konať obľúbený hamfest s tombolou. Ceny do tomboly prisľúbili okrem viacerých firiem aj jednotliví rádioamatéri, ku ktorým sa môžete pridať aj vy. Ak máte niečo, čo nepotrebujete, no iným sa to môže hodiť, alebo máte niečo z vlastnej produkcie (z dielne, z práce, zo záhrady, z pivnice), venujte to do tomboly. Kontakt na organizátorov: szr@szr.sk, tel. 0905 533719.


Pozvánka na verejné rokovanie Koordinačného centra ARES

8.11.2017  |  Jaro OM1II

V rámci stretnutí rádioamatérov TATRY sa už veľa rokov konajú aj verejné rokovania Koordinačného centra rádioamatérskej tiesňovej služby SZR - ARES. Tieto rokovania sú prístupné pre všetkých rádioamatérov, ktorí majú záujem dozvedieť sa niečo možnostiach činnosti rádioamatérov počas krízových situácií. Tohtoročné rokovanie KC ARES sa bude konať v piatok 17.11.2017 o 19,00 hod. v zasadačke hotela SATEL v Poprade s nasledovným programom:

1. Zahájenie
2. Analýza ARES na Slovensku
3. Návrh Memoranda o spolupráci s DPO SR
4. Diskusia
5. Záver

K bodu 2 bol pripravený rozsiahly analytický materiál (cca 30 strán) s názvom „Analýza možností spolupráce rádioamatérov a iných zložiek IZS“ a pre záujemcov je k dispozícii na stránke ARES. Na rovnakom mieste je možné oboznámiť sa s obsahom návrhu „Memoranda o spolupráci medzi DPO SR a SZR“ a jeho prílohami, ktorý bude predmetom 3. bodu programu. Kto má vážny záujem o dianie v ARESe, mal by sa dôkladne oboznámiť s uvedenými materiálmi ešte pred rokovaním, aby diskusia k nim mohla byť stručná a konštruktívna.


OK-OM DX CW Contest tento víkend

8.11.2017  |  Roman OM3EI

Tento víkend (11.-12.11.) sa uskutoční OK-OM DX CW Contest, spoločný česko-slovenský medzinárodný kontest, v ktorom zahraničné stanice nadväzujú spojenia s OK a OM stanicami. Je preto dôležité, aby OK a OM staníc bol v konteste dostatočný počet a zahraničné stanice mali koho robiť. Záujem je veľký a aj s priemernou výbavou môžete nadviazať veľký počet spojení. Nenechajte si ujsť túto príležitosť a podporte značku OM. Podmienky, výsledky a ďalšie informácie o konteste nájdete na webe okomdx.crk.cz.


Program stretnutia TATRY 2017

6.11.2017  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 43. ročník stretnutia rádioamatérov Tatry 2017. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 17.-19. novembra 2017 v hoteli Satel v Poprade.

Aj v tomto roku sa nám podarilo pre účastníkov stretnutia zabezpečiť zaujímavý odborný program. Verejné zasadnutie koordinačného centra ARES sa uskutoční v piatok večer. V sobotu po slávnostnom otvorení budú mať Fero OK1NOF a Tono OM3LU prednášku na tému SDR transceiver Tulip. Poobede potom bude nasledovať VKV fórum s Rasťom OM3BH, po ktorom bude mať Mílo OK1VUM dve prednášky o zaujímavom spôsobe nadväzovaní spojení odrazom od lietadiel a a fázovom šume vysielača. No a na záverečnom DX fóre bude Milan OK1DWC rozprávať o jeho DX expedícii na Južné Cookove ostrovy E51DWC a Jozef OM6TC o jeho návšteve Svalbardov JW/OM6TC. Podrobný program stretnutia aj s časovým harmonogramom nájdete na stránke tatry.szr.sk v rubrike Program.

QSL služba SZR oznamuje, že na stretnutie do Popradu prinesie QSL lístky pre všetkých okresných alebo klubových manažérov a pre tých jednotlivcov, ktorí sa na stretnutie prihlásili. Okrem toho prinesie QSL lístky všetkým, ktorí o to požiadajú e-mailom na qsl@szr.sk, cez stránku QSL služby na www.hamradio.sk, alebo telefonicky 0903 860235 (OM3JW). Termín uzávierky je 14.11.2017. Samozrejme, na stretnutí budete môcť QSL službe odovzdať aj svoje QSL lístky.

Ak sa chcete na stretnutí zúčastniť a ešte ste sa neprihlásili, máte najvyšší čas. Prihlášku na stretnutie je možné vyplniť a odoslať priamo zo stránky tatry.szr.sk, kde nájdete aj informácie o cenách pre účastníkov.

Veríme, že tohtoročné stretnutie si nenecháte ujsť a stretneme sa v čo najväčšom počte.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.10.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 10/17. Z jeho obsahu: SDR TRX Hermes Lite, Yagi anténa so žiaričom OPEN SLEEVE, Konferencia IARU Region 1 – Landshut, Rádioamatéri na ľadoborci Krasin, 5T5OK – Mauretánia 2017, Veteráni amatérskeho vysielania, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.


Anketa pre VKV kontestmanov

31.10.2017  |  Roman OM3EI

Na nedávnej konferencii IARU Region 1 bola okrem iného zriadená aj pracovná skupina pre VKV kontesty. Jej úlohou je pozdvihnúť organizáciu a vyhodnocovanie VKV pretekov na vyššiu úroveň a napomôcť tak k zvyšovaniu počtu účastníkov. V rámci diskusií o zmenách podmienok kontestov potrebujú členovia pracovnej skupiny poznať aj názory ostatných kontestmanov. Za týmto účelom preto pripravili anketové otázky a žiadajú všetkých aktívnych VKV kontestmanov o ich zodpovedanie. Anketu nájdete na tomto odkaze. Uzávierka ankety je 30.11.2017.


Novinky skCube

31.10.2017  |  Robo OM1LD

Komunikačný modul slovenskej družice skCube stále pracuje bez problémov. Tím konštruktérov sa rozhodol vyjadriť poďakovanie SZR za podporu a spoluprácu pri získavaní povolenia pre družicu formou vysielania špeciálnej správy. Na CW je vysielaný text: "Tnx SARA for support = szr.sk ". Na AX25 má správa text: "Slovak Amateur Radio Association is a national non-profit organization for amateur radio enthusiasts in Slovakia = TNX szr.sk". Vysielanie môžete zachytiť na frekvencii 437,100 MHz. Za príjem týchto správ bude posielaný špeciálny QSL lístok.

Podrobné informácie sú na webe skCube. Aktuálne informácie sledujte na facebookovom profile OM3KAA.


Stretnutie TATRY 2017

2.10.2017  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 43. ročník stretnutia rádioamatérov Tatry 2017. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 17.-19. novembra 2017 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest. O všetkom vás budeme včas informovať. Formulár online prihlášky a postupne aj ďalšie informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk. Veríme, že tretí novembrový víkend sa opäť stretneme v hoteli Satel v hojnom počte, tak ako po minulé roky.


Nové číslo Rádiožurnálu

2.10.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 9/17. Z jeho obsahu: SDR panadaptér pre IC-7000, Družicový DiSEqC rotátor, Arduino PA control, OL7HQ v IARU HF World Championships, Začiatky rozhlasového vysielania v Bratislave, YOTA UK 2017, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.


Konferencia IARU Region 1

17.9.2017  |  Roman OM3EI

V sobotu 16. septembra 2017 sa v nemeckom meste Landshut začala konferencia IARU Region 1. Ide o najvýznamnejšiu IARU akciu v tomto roku. Delegáti zo 45 prihlásených národných rádioamatérskych organizácií budú v priebehu šiestich dní rokovať v pracovných skupinách o veľkom počte návrhov z oblasti KV, VKV, ROB, mládež, ARES, monitoring a tiež aj o organizačných a finančných otázkach IARU R1. Na záver konferencie prebehnú voľby do orgánov IARU R1 na ďalšie trojročné obdobie. Slovenský zväz rádioamatérov zastupuje na konferencii dvojčlenná delegácia v zložení OM3EI a OM3BH. Bližšie informácie o konferencii nájdete na webe iaru2017.org.


13. ročník jesenného stretnutia rádioamatérov na Drozdove

17.9.2017  |  Karol OM5KP

V sobotu 16. septembra 2017 sa v penzióne Drozdovo pri Novej Bani uskutočnilo už 13. jesenné stretnutie rádioamatérov. Predpovede meteorológov na tento deň sa bohužiaľ naplnili a príchod prvých účastníkov bol poznamenaný dážďom, teplota vonku bola v ranných hodinách iba 10 stupňov Celzia, nadmorská výška penziónu 650m tomu tiež prispela. Aj napriek tomu všetkému účastníkov stretnutia pribúdalo, zakrátko bola najväčšia miestnosť penziónu zaplnená, jej akustika opäť pripomínala včelí úľ. Fungovala aj burza a to pod vedľajším prístreškom, ktorý je pre tento účel ideálny. Už o deviatej hodine sa začal podávať výborný guláš a iné dobroty penziónu, na stoloch sa objavil i burčiak od Levíc. Turisticky založení účastníci stretnutia tentokrát výstup na neďaleký Veľký Inovec a chatu pod ním pre dážď vynechali. Celé stretnutie prebiehalo tradične v dobrej, skoro v rodinnej atmosfére, oficiality nikomu nechýbali. Po obede sa účastníci začali rozchádzať, poslední odišli do svojich domovov po 14-tej hodine. V piatok večer a v sobotu ráno sa zo stretnutia v pásme 80m ozývala aj rádiostanica pod rôznymi značkami. Nocľah z piatka na sobotu v penzióne využilo 7 rádioamatérov.

Organizátori stretnutia touto cestou ďakujú za účasť všetkým účastníkom a v neposlednom rade i za dobrovoľné príspevky na organizovanie stretnutia a na činnosť a údržbu prevádzača na Veľkom Inovci, ktoré dosiahli sumu 145€. Ďakujeme!

A ešte jedna informácia: Stretnutia rádioamatérov v budúcom roku v penzióne Drozdovo sa budú konať v týchto termínoch:
Jarné stretnutie bude 9.6.2018
Jesenné stretnutie bude 22.9.2018
Tradičné termíny stretnutí 3. sobotu sa nepodarilo zabezpečiť.

            


Silent key

17.9.2017

14. septembra 2017 vo veku 74 rokov dotĺklo srdce nášho priateľa a kamaráta Dušana Molnára, OM3DM. Odišiel vynikajúci priateľ ochotný pomôcť radami a materiálom. Dušan, budeš nám chýbať. Pošlite mu tichú spomienku do rádioamatérskeho neba. Rozlúčka sa bude konať 23. septembra o 11,00 dome smútku v Starej Detve.

Ľudo OM7AX


Vysielanie OM50SPSEKE

12.9.2017  |  Peter OM8AND

Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach oslavuje tento rok 50. výročie svojho osamostatnenia sa. Aktuálne sa škola zameriava ne štúdium elektrotechniky, elektroniky, automatizácie, energetiky, informačnej a telekomunikačnej techniky. Na jej pôde pôsobilo a pôsobí mnoho skvelých elektrotechnikov. Jej brány opustil aj značný počet rádioamatérov, spomeňme mená ako Ondrej Oravec, OM3AU, Laco Satmáry, OM8AM, Lolo Hurban, OM3CFE, Štefan (Piko) Tomko, OM0TT, Fero Prohaska, OM8TA a mnoho ďalších. Preto pri tejto príležitosti budú od 1.9. do 31.12.2017 vysielať absolventi školy pod príležitostnou značkou OM50SPSEKE. Všetky stanice, ktoré nadviažu spojenie so stanicou OM50SPSEKE, obdržia pekný QSL lístok pripomínajúci toto výročie.


Silent key

8.9.2017

Dňa 5. septembra 2017 zomrel vo veku nedožitých 77 rokov náš priateľ Marián Kubrický, OM1AE. Bol to skutočne veľmi dobrý kamarát a rádioamatér. Pohreb bude v úzkom rodinnom kruhu 20.9.2017 o 11,45 v bratislavskom krematóriu. Venujte mu prosím, tichú spomienku!

Peter OM1WM


Rádioamatérske stretnutie Turany 2017

6.9.2017  |  Michal OM6AZ

Už túto sobotu (9. septembra) sa uskutoční 19. ročník stretnutia rádioamatérov a nadšencov rádiových vĺn a priaznivcov QRP v Turanoch v okrese Martin. Miestom konania bude už tradične miestny všešportový areál Tibín. Pripravené sú prednášky, tombola, občerstvenie a rádioamatérska burza.

Na stretnutie s vami sa tešia kolektívy OM3KHE a OM3KFV.


Zatmenie Slnka 21.8.2017

19.8.2017  |  Roman OM3EI

21. august 2017 je dňom, kedy na severoamerickom kontinente budú mať možnosť sledovať úplné zatmenie Slnka. Tento prírodný jav je zaujímavý aj pre rádioamatérov. Počas zatmenia, či už čiastočného alebo úplného, dochádza k zmenám ionosféry a tým aj podmienok šírenia. ARRL pri tejto príležitosti organizuje Solar Eclipse QSO Party (SEQP) so začiatkom o 14,00 a koncom o 22,00 UTC. Americké stanice budú nadväzovať CW, SSB a digi spojenia na pásmach 160, 80, 40, 20, 15, 10 a 6m s americkými aj mimoamerickými stanicami. Je to dobrá príležitosť na experimenty a skúmanie podmienok šírenia a ARRL pozýva k týmto experimentom aj európske stanice. Zatmenie začína na západnom pobreží USA o 15,46 UTC a končí o 21,04 UTC na východnom pobreží. Úplné zatmenie bude z územia USA pozorovateľné medzi 16,48 až 20,02 UTC. Podrobnejšie informácie nájdete tu.


Silent key

19.8.2017

Dňa 17.8.2017 nás vo veku 64 rokov navždy opustil náš priateľ Gabriel Hinďoš, OM3WDF z Michaloviec. Gabriel bol známou osobnosťou zo súťaží ROB, KV i VKV. Bol skvelým organizátorom streleckých podujatí, tiež bol činovníkom v kartárskych súťažiach a vedúcim včelárov v okrese Michalovce. V poslednej dobe sa často zapájal do VKV súťaží. Žiaľ, opustil nás nečakane, v plnom pracovnom nasadení a bez slova rozlúčky. Kto ste ho poznali, venujte mu prosím tichú spomienku. Pohreb zosnulého sa uskutoční 21.8.2017 v Michalovciach na mestskom cintoríne o 13,00 h.

Za hamov z okresu Michalovce
OM0TT, OM8AHJ, OM8ATZ a Vinco


Nové číslo Rádiožurnálu

16.8.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 8/17. Z jeho obsahu: Program WSJT-X a jeho možnosti (1), Dvojpásmová anténa na 160 a 80 m, Prvé skúsenosti s novým SDR prijímačom ColibriNANO, Unikátny zoznam OK UNLIS značiek z roku 1929, DX expedícia 3C7A, EU2BD na ľadoborci Malygin, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.


Preteky SNP – Memoriál OM6SA už túto nedeľu

16.8.2017  |  Bohuš OM6ABS

Pozývame všetkých rádioamatérov k účasti na našom preteku k výročiu Slovenského národného povstania – Memoriál OM6SA. Uskutoční sa v nedeľu 20.8.2017 od 06,00 do 08,00 letného času v pásme 80m prevádzkou CW aj SSB. Podrobné podmienky ako aj vzor súťažného denníka nájdete na webe kv.szr.sk.
Silent key

11.8.2017

Dňa 9.8.2017 vo veku 61 rokov zomrel Rudolf Corassa, OM4ARC (CB Rafael) z Považského Podhradia. Rudo bol veľký popularizátor CB pásiem, technik, horolezec a kamarát s veľkým srdcom. Veľkým dielom sa v pričinil o zlúčenie všetkých rádioklubov a CB klubu v Považskej Bystrici a vytvorenie jedného silného rádioklubu, ktorého bol aktívnym členom. Zorganizoval rádioamatérsku školu v jeho QTH a pomohol pripraviť na skúšky niekoľko záujemcov. V posledných rokoch mal zdravotné problémy, ktorým podľahol. Pohreb bude 11.8. o 14.00 v Považskom Podhradí. Česť jeho pamiatke!

Jozef OM4AQ


Začal sa YOTA Camp 2017

8.8.2017  |  Ondro OM4DW

V sobotu 5. augusta začal v Londýne tohtoročný YOTA camp 2017. Zúčastňuje sa na ňom 80 mladých rádioamatérov z 27 krajín. Slovensko a SZR zastupuje štvorica v zložení Ondro OM4DW, Braňo OM1BD, Martin OM6AFY a Alžbetka OM1DP. Účastníci budú nasledujúce dni tráviť rôznymi aktivitami a workshopmi s tematikou SOTA, konštrukčná činnosť, ROB, vysielanie, návšteva technického múzea a veľa ďalších. Súčasťou programu bude aj spojenie s astronautom na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Okrem odborných aktivít zažijú účastníci aj veľa zábavy a spoločných hier, vrátane známeho multikultúrneho večera, na ktorom každá krajina prezentuje svoje národné špeciality. Z dejiska campu vysielajú účastníci pod špeciálnou značkou GB17YOTA. Aktuálne informácie, vrátane videí z každého dňa, si môžete pozrieť na webe RSGB, na webe YOTA a na facebooku. YOTA camp potrvá do 12. augusta.


Silent key

8.8.2017

V nedeľu 6. augusta 2017 vo veku 78 rokov dotĺklo srdce nášho priateľa a jedného zo zakladajúcich členov rádioklubu OM3KWZ vo Zvolene Vlada Krnáča, OM7AB. Odišiel vynikajúci technik a konštruktér, priateľ ochotný pomôcť radami a materiálom. Vlado, budeš nám chýbať. Pošlite mu tichú spomienku do rádioamatérskeho neba.

Igor OM7AC

                                          


Jesenné stretnutie na Drozdove

3.8.2017  |  Karol OM5KP

13.ročník jesenného stretnutia rádioamatérov sa bude konať v sobotu 16. septembra 2017 v penzióne Drozdovo pri Novej Bani. Parkovanie ako i občerstvenie bude zabezpečené. Je možnosť ubytovania z piatka na sobotu v priestoroch penziónu a to na stránke penziónu Drozdovo. Program stretnutia je už tradičný, zahájenie o 8,00, burza, možnosť výstupu na inoveckú chatu, pracovné stretnutie vedenia OTC, voľná diskusia... Prístup k penziónu Drozdovo bol publikovaný na tejto stránke veľakrát, preto ho opakovať netreba. Tešíme sa na hojnú účasť.


Rádioamatérske stretnutie v Banskej Bystrici

3.8.2017  |  Jozef OM3MV

Tohtoročné rádioamatérske stretnutie v Banskej Bystrici sa uskutoční v sobotu 23. septembra 2017. Prezentácia začína od 8,00 hod. a začiatok stretnutie je o 9,00 hod. Miesto stretnutia bude rovnaké ako vlani – reštaurácia „Rumpeľ“ (vo dvore) v Podlaviciach v Banskej Bystrici. Súčastou stretnutia bude burza a výstavka inkurantov ruskej, nemeckej a čs. výroby. Guláš a občerstvenie budú zabezpečené.

Na miesto stretnutia sa dostanete spojmi MHD č. 34, 35, 36. Ďalšie informácie poskytnú OM3MV – 0944 137916 a OM7AMA – 0915 864250 alebo na prevádzači OM0OUH na 439,275 MHz.


Silent key

28.7.2017

26. júla 2017 zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 70 rokov kamarát a človek s veľkým srdcom a optimizmom Juraj Foldyna, OM4SX. Strávil v našom rádioklube len niekoľko rokov, ale hneď po jeho príchode priniesol oživenie činnosti a nové inšpiratívne myšlienky. Okrem telegrafnej prevádzky, ktorú preferoval, sa nebál používať aj digitálne módy, kde s malými výkonmi dokázal robiť úžasné spojenia. Jeho anténne systémy boli ukážkou ako sa aj na malej ploche dajú spraviť účinné a perfektné antény. Juraj, už teraz nám chýbaš.

Prosím tých, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku. Posledná rozlúčka so zosnulým bude 29. júla 2017 na cintoríne v Trenčianskej Teplej.

Za rádioklub OM3KGW
Vlado OM4CW

                                          


Novinky skCube

23.7.2017  |  Roman OM3EI

Dnes je to presne mesiac, čo indická raketa PSLV-C38 vyniesla na orbitu slovenský cubesat skCube. Odvtedy satelit krúži okolo Zeme a jeho signály na frekvencii 437,100 MHz už zachytilo veľa našich rádioamatérov. Medzitým americký NORAD oficiálne katalogizoval skCUBE pod číslom 42789 (2017-036AA). skCUBE je tak možné nájsť vo všetkých populárnych počítačových aj mobilných aplikáciách na sledovanie družíc už pod svojim vlastným menom.

8. júla bol zaznamenaný prvý problém s skCube. Družica odvtedy posiela na Zem iba dátové pakety z komunikačného systému COM, údaje z ďalších palubných systémov a senzorov chýbajú. Technický tím analyzuje vzniknutý problém a snaží sa ho vyriešiť.

Pre nás rádioamatérov je dobrou správou, že komunikačný modul funguje bez problémov a energie má družica zatiaľ prebytok. Preto bude 27. júla prvý raz zapnutý aj rádioamatérsky digipeater. Môžete ho aktivovať na frekvencii 437,100 MHz prevádzkou paket radio (AX-25) rýchlosťou 9600 Bd. Digipeater umožňuje paketové spojenie medzi rádioamatérmi, podobne ako kedysi pozemné paketové nódy. Digipeater bude zapínaný podľa záujmu aj v ďalších dňoch.

Podrobné informácie sú na webe skCube. Aktuálne informácie sledujte na facebookovom profile OM3KAA a tiež na twitteri @om3kaa a #skcube.


Silent key

22.7.2017

20. júla 2017 v neskorých večerných hodinách zomrel vo veku nedožitých 49 rokov po krátkej a ťažkej chorobe Alexander Vladár, OM3SV, dlhoročný člen a vedúci operátor vrútockého rádioklubu OM3KFV. Posledná rozlúčka sa uskutoční v pondelok 24.7.2017 o 14,00 hod. v dome smútku vo Vrútkach (cintorín pri hlavnej ceste).

Šaňo, ďakujeme ti za všetko, čo si pre náš rádioklub urobil. Odpočívaj v pokoji.

Bohuš OM6ABS

                                          


Rádioamatérske stretnutie Turany 2017

13.7.2017  |  Michal OM6AZ

V sobotu 9. septembra 2017 sa uskutoční 19. ročník stretnutia rádioamatérov a nadšencov rádiových vĺn a priaznivcov QRP v Turanoch v okrese Martin. Miestom konania bude už tradične miestny všešportový areál Tibín. Pripravené sú prednášky, tombola, občerstvenie a rádioamatérska burza.

Na stretnutie s vami sa tešia kolektívy OM3KHE a OM3KFV.


Silent key

4.7.2017

S hlbokým zármutkom oznamujeme rádioamatérskej verejnosti, že dňa 4.7.2017 navždy stíchol kľúč nášho priateľa Karola Uhrinovského, OM5CL (ex OM3CLN) vo veku 68 rokov. Karol sa venoval dlhšiu dobu rádioamatérskemu viacboju ako rozhodca a organizátor pretekov a tiež sa venoval DX prevádzke. Pochádzal zo Spišskej Nove Vsi, ale väčšinu života prežil v Topoľčanoch. Posledná rozlúčka s Karolom bude vo štvrtok 6. júla 2017 o 15,00 hod. na novom cintoríne v Topoľčanoch. Tí, ktorí ste Karola poznali, venujte mu tichú spomienku.

Manželka Tatiana a syn Ján
Peter, OM3PA a členovia klubov OM3KFO, OM3KAP


Prezentácia rádioamatérskej činnosti a ARES

4.7.2017  |  Rado OM0AMR, Stano OM8ST

V sobotu 8. júla 2017 sa bude v obci Malcov (okres Bardejov) konať krajská súťaž dobrovoľných hasičských zborov, na ktorej budú prítomní aj poprední predstavitelia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR a Hasičského a záchranného zboru SR za Prešovský kraj. Jedným z členov miestneho organizačného tímu tejto súťaže je aj Ivan OM0AD, obyvateľ Malcova, preto chceme túto príležitosť využiť na prezentáciu rádioamatérskej činnosti a služby ARES účastníkom tejto súťaže, funkcionárom ako aj ostatným prítomným divákom, ktorí o to prejavia záujem.

Na tejto akcii, ktorá sa bude konať na miestnom futbalovom ihrisku, budeme mať inštalované vysielacie pracoviská pre KV aj VKV a taktiež malú výstavku rôznej vysielacej techniky (rádiá, antény, mobilný prevádzač a pod.). Aby bola naša prezentácia živá a upútala pozornosť, chceme v rámci nej nadväzovať spojenia s rádioamatérmi z celého Slovenska, samozrejme v rámci možnosti šírenia rádiových vĺn. Preto budeme potrebovať, aby na naše volanie na pásmach aj niekto zo slovenských rádioamatérov reagoval.

Chceme preto poprosiť všetkých rádioamatérov, ktorí budú mať čas a chuť venovať sa trochu podpore tejto aktivity, aby v sobotu 8. júla v čase od 10:00 do cca 15:00 hod. sledovali prevádzku na KV pásmach 80m – 3760 kHz a 40m – 7110 kHz (ARES frekvencie) a na VKV/UKV prevádzačoch OM0OVR (Kráľova hoľa) a obmedzene aj OM0OUS (Stará Ľubovňa).

Keďže v termíne sobotňajšieho dopoludnia alebo poludnia nie je na rádioamatérskych pásmach práve najsilnejšia prevádzka, upozorňujeme na túto akciu vopred, aby sa predsa len nejakí partneri na spojenie našli. Časové rozpätie je pomerne široké, lebo nevieme presne určiť, kedy bude najväčší záujem o naše prezentácie, ktoré sú len podružným programom dňa. Nesľubujeme ani príležitostné značky, ani špeciálne QSL lístky, ale aj tak dúfame, že sa nájde zopár rádioamatérov, ktorí nás týmto spôsobom podporia, za čo im vopred ďakujeme.


World Youth ARDF Championship na Slovensku

28.6.2017  |  Roman OM3EI

Od 30. júna do 4. júla sa v Turčianskych Tepliciach konajú 1. majstrovstvá sveta v rádiovom orientačnom behu mládeže. Majstrovstvá organizuje Zväz ROB Slovenska v spolupráci so SZR. Na preteky je prihlásených 112 pretekárov z 12 krajín. Podrobné informácie a program súťaží nájdete na webe majstrovstiev

Pri tejto príležitosti vysiela od 26. júna špeciálna stanica OM2017WYAC. Operátorom je Paľo OM3CND a vysielať bude až do 9.7.2017. QSL via OM3CND.


skCube sa ozvala z vesmíru

23.6.2017  |  Roman OM3EI

Indická raketa PSLV-C38 dnes v ranných hodinách úspešne vyniesla na orbitu slovenský cubesat skCube. Po asi 20-tich minútach od štartu sa skCube oddelil od nosnej rakety a začal svoju vesmírnu púť. Prvým rádioamatérom, ktorý zachytil CW signály skCube bol Dmitrij R4UAB. Neskôr boli signály z družice zachytené aj na slovenskej pozemnej stanici.

skCube vysiela pod značkou OM9SAT na frekvencii 437,100 MHz striedavo CW a GMSK. Podrobné informácie sú na webe skCube.

Aktuálne informácie a TLE dáta sledujte na facebookovom profile OM3KAA a tiež na twitteri @om3kaa a #skcube.


Slovenská družica skCube by mala zajtra štartovať

22.6.2017  |  Roman OM3EI

Po problémoch rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX a neustálych odkladoch jej štartu sa konštruktéri slovenskej družice skCube rozhodli využiť na vynesenie do vesmíru indickú raketu PSLV-C38. Jej štart je plánovaný na zajtra, t.j. piatok 23.6.2017 o 05,59 nášho letného času.

Plánované oddelenie skCube nastane približne 20 minút po štarte vo výške vyše 500 km. 53 minút po štarte (6:52 LSEČ) by mal byť satelit zapnutý a začať vysielať telemetrické údaje. V tej dobe by sa mal nachádzať nad Havajskými ostrovmi. Prvý prelet viditeľný z nášho územia (pod nízkym elevačným uhlom) sa očakáva okolo 7:40 LSEČ a ďalší po 9:30 LSEČ. V tej dobe by už malo byť zrejmé, či satelit funguje.

Živý prenos štartu rakety môžete sledovať na Youtube na tomto odkaze.

Ak sa chcete pokúsiť o príjem signálov skCube, družica bude vysielať na frekvencii 437,100 MHz striedavo CW a GMSK protokolom AX-25. Podrobné informácie sú na webe skCube.

Predbežné TLE dáta:
1 19009U 19009A 17174.18021574 0.00000000 00000-0 00000-0 0 9996
2 19009 97.4622 233.9975 0006169 292.7835 290.4864 15.22218844 7

Aktuálne informácie a TLE dáta sledujte na facebookovom profile OM3KAA a tiež na twitteri @om3kaa a #skcube.

Ak sa teda nič mimoriadne neudeje, zajtra ráno o 05,59 nášho letného času sa prvá slovenská družica vydá na svoju vesmírnu cestu. Držme jej palce, nech všetko dobre dopadne!


3. ročník jarného stretnutia rádioamatérov na Drozdove za nami

18.6.2017  |  Karol OM5KP

V sobotu 17.6.2017 sa uskutočnil 3. ročník jarného stretnutia rádioamatérov v penzióne Drozdovo. Počasie tomuto stretnutiu príliš neprialo. Od rána bolo chladné a veterné počasie, občas aj spŕchlo, ale aj napriek tomu prišlo na toto stretnutie okolo 250 rádioamatérov, rodinných príslušníkov a zástupcov firiem, ktoré na stretnutí ponúkali rôzny materiál. Na stretnutie prišli zástupcovia prezídia SZR a QSL služby, bola možnosť prevziať si QSL lístky, vyrovnať si členské v SZR. Zišlo sa aj vedenie OTC na krátkej porade, riešila sa lepšia propagácia klubu pod značkou OM9OT na vyšších pásmach.

Debata počas stretnutia bola tradične veľmi rušná a živá, miestnosť, kde sa to odohrávalo, pripomínala akusticky včelí úľ... Podaktorí z účastníkov si vybehli na neďaleký Veľký Inovec a urobili si zopár spojení v rámci SOTA. Veľký prístavok pri hlavnej budove bol kompletne zaplnený predávajúcimi, ich počet sa pomaly blíži slávnym stretnutiam v Borovciach, čo je pozitívne... Parkoviská pri penzióne zvládali nápor parkujúcich áut bez problémov. Niekoľko rádioamatérov z piatka na sobotu využilo ubytovacie priestory penziónu, v činnosti bola v piatok večer a v sobotu ráno aj rádiostanica na KV.

Okolo obeda bolo niekoľko pokusov zhromaždiť účastníkov pred budovu penziónu za účelom spoločnej fotografie tak, ako na Drozdove býva tradíciou, našla sa chvíľa bez kvapiek dažďa a spoločné foto sa vydarilo. Popoludní sa účastníci stretnutia začali rozchádzať do svojich domovov, niektorí to mali stovky kilometrov. Spokojnosť s týmto stretnutím bola viac ako uspokojivá, trochu námietok bolo voči kuchárovi, ktorý varil tradičný guláš trochu kratšiu dobu ako býva zvykom. Apetít prítomných bol však silnejší, minulo sa všetko.

Ďakujeme touto cestou všetkým účastníkom stretnutia za účasť a za príspevky na údržbu a prevádzku inoveckého prevádzača a na pokrytie výdavkov v spojitosti so stretnutím. Veríme, že sa takto budeme na Drozdove stretávať ešte dlhé roky v plnom zdraví.

Dovoľujeme si upozorniť rádioamatérsku verejnosť, že najbližšie stretnutie rádioamatérov v penzióne Drozdovo bude v sobotu 16.9.2017, bude to už 13. ročník jesenného stretnutia. Tešíme sa na vás!

Za organizátorov stretnutia na Drozdove – Karol OM5KP

            


Nové číslo Rádiožurnálu

31.5.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 5/17. Z jeho obsahu: Recenzia KV transceivra Elecraft K3S, Pásmové filtre pre 144 a 432 MHz, Zdroj anódového napätia pre elektrónkový PA, Nastavenie úrovne nf signálu pri digimódoch, DX expedícia Togo – 5V7P, Radisti polárnych expedícií, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.OM60ND - 60. výročie založenia mesta Nová Dubnica

31.5.2017  |  Vlado OM4CW

Výstavba mesta Nová Dubnica bola zahájená na zelenej lúke v roku 1951. Štatút mesta jej bol udelený v roku 1957. Tento rok je aj rokom založenia rádioklubu ECHO OM3KGW. Po celých 60 rokov vyvíjal aktivity na všetkých rádioamatérskych pásmach. Členovia rádioklubu patria medzi najväčších patriotov mesta a pri tejto príležitosti budú od 1. júna 2017 vysielať 60 dní pod príležitostnou značkou OM60ND. Za nadviazané spojenia budú posielané krásne dvojstranné QSL lístky. Stanice, ktoré nadviažu so stanicou OM60ND najviac spojení na rôznych pásmach, obdržia publikáciu o Novej Dubnici.


            

            


Tretí ročník jarného stretnutia rádioamatérov na Drozdove

24.5.2017  |  Karol OM5KP

Tretí ročník jarného stretnutie sa bude konať v sobotu 17. júna 2017 v penzióne Drozdovo, ktorý sa nachádza neďaleko Novej Bane. Príchod prvých účastníkov sa očakáva po siedmej hodine ráno, zahájenie bude o ôsmej hodine.

V roku 2015 bol povrch okolo penziónu vynovený, všade je rovný asfalt, nové parkovisko. Ďalšie parkovisko bolo vytvorené asi 120 m od hlavnej budovy. Parkovanie je zdarma. V priestoroch penziónu a hlavne okolo neho je dostatok miesta pre burzové stoly. V prípade priaznivého počasia zvoľte vonkajšie priestory, resp. veľký priestor prístavby, ktorý je pod strechou. O občerstvenie bude v plnej miere postarané ako každý rok.

Program je už tradičný: O ôsmej privítanie účastníkov, príhovor zástupcov prezídia SZR, v činnosti bude QSL služba, bude možnosť vyrovnať členské. Počítame s bohatou burzou a so stánkami predajcov rádiotechniky, ktorých srdečne pozývame. Priestory pre stánky a burzu sú zdarma. Tradíciou stretnutí na Drozdove je nenáročný výstup na neďaleký Veľký Inovec a turistickú chatu. Pracovné posedenie budú mať aj funkcionári OTC klubu.

V prípade záujmu bude zabezpečená aj možnosť ubytovania v penzióne z piatka na sobotu, v apartmánoch alebo v turistickej časti. Všetky kontakty na penzión nájdete na stránke penziónu Drozdovo. Karolovia OM5KP a OM5NS srdečne všetkých pozývajú.


Silent key

9.5.2017

Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel dňa 8. mája 2017 vo veku nedožitých 80 rokov Rudolf Martiš, OM3TBW. Pohreb bude mať vo štvrtok 11. mája o 14,45 na starom cintoríne v Malackách. Česť jeho pamiatke.

Tono OM3LU


Silent key

8.5.2017

Dňa 4.5.2017 ukončil svoje pozemské putovanie vo veku 77 rokov náš kamarát Jozef Marcinčák, OM3-0001 z Jasenova pri Humennom. Jožko bol dušou a inventárom kolektívu RK OM3KHU Humenné. Veľmi aktívne pracoval pre klub v medzinárodných KV a VKV súťažiach a hlavne jeho zásluhou sme dosahovali veľmi dobré umiestnenia. Venoval sa nám mladším keď sme začínali a pre rádioklub robil skutočne čo bolo v jeho silách. Bol aktívnym členom SZR a pracoval svojho času aj ako člen jeho prezídia.

Jožko bol celý život zapáleným poslucháčom a v tejto oblasti dosahoval vynikajúce výsledky v medzinárodnom meradle a bol vzorom pre ostatných poslucháčov. Pre jeho nezabudnuteľný zmysel pre humor a kolektívny duch nám bude veľmi chýbať. Česť jeho pamiatke!

Ľudo OM0ATU

                                          


Silent key

3.5.2017

28. apríla 2017 zomrel po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 75 rokov kamarát a človek s veľkým srdcom Milan Borovička, OM4ABM. Milan bol zakladateľom rádioklubu OM3KXP v Prievidzi. Bol to všestranný človek. Bol dlhoročným zväzarmovcom, cvičiteľom brancov rádiotelegrafistov, záhradkárom, vodákom a výborným organizátorom. Vedel naozaj zariadiť všetko a stmeliť ľudí do úžasného kolektívu. Jeho najväčším koníčkom bolo zbieranie elektrónkových rádií a vojenských zariadení, ktorým dával znovu život. Bol neskutočne aktívny a chodil na všetky možné zrazy a stretnutia, kde mal veľa kamarátov.

Prosím tých, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku. Milan, už teraz nám chýbaš. Posledná rozlúčka so zosnulým bude 4. mája 2017 na cintoríne v Prievidzi.

Karol OM4KB

                                          


Nové číslo Rádiožurnálu

27.4.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 4/17. Z jeho obsahu: Recenzia SDR KV/VKV transceivra SunSDR2 PRO, Reverse Beacon Network, Náhrada ručných mikrofónov amatérskych zariadení, Satelitný program Gpredict (2), CQWW DX SSB Contest 2016 – CN2R, Kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.OM500R

25.4.2017  |  Ivan OM0AD

Pri príležitosti 500. výročia pamiatky reformácie a pobytu reformačného kamióna s posolstvom reformácie v meste Bardejov vysiela špeciálna značka OM500R. Bude vysielať v termíne od 19.4.2017 do 31.12.2017. Za spojenie budú zaslané pamätné QSL. Viac informácií tu.


CW pretek Jarný šprint na Veľkonočný pondelok

14.4.2017  |  Bohuš OM6ABS

Pozývame všetkých rádioamatérov k účasti v našom KV preteku Jarný šprint. Uskutoční sa na Veľkonočný pondelok 17.4.2017 od 14,00 do 20,00 UTC. V zahraničí je kontest prezentovaný pod názvom Low Power Spring Sprint (TEST SS). Podrobné podmienky, ako aj vzor súťažného denníka nájdete na webe OM3KFV. Dopočutia v preteku Jarný šprint.


Nové číslo Rádiožurnálu

23.3.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 3/17. Z jeho obsahu: Recenzia zosilňovača SPE Expert 1.3K-FA, Programovateľné generátory s Si570, Satelitný program Gpredict (1), Životnosť vysielacích elektróniek s volfrámovou katódou, Rarotonga E51DWC (2), Kalendár rádioamatérskych akcií, Rubriky: Novinky, Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.Silent key

19.3.2017

19. marca 2017 po krátkej hospitalizácii zomrel vo veku 84 rokov náš priateľ, člen RK OM3KAP v Partizánskom, Pavel Bartók, OM5BP (ex OK3CCV, OK3CLK). Bol členom SZR, OTC a VRK. Narodil sa 25.2.1933 v Obeckove, ale od mladosti prežil zvyšok života v Partizánskom. Tu absolvoval baťovu školu práce zo zameraním na strojársku výrobu. Pracoval ako konštruktér strojárskych zariadení v bývalom ZDA, podieľal sa na konštrukcii stožiarov v rádioklube OM3KAP a profesionálne pomohol a aj zabezpečil výrobu každému, kto potreboval konštrukciu pre antény, rotátory, vozíky. Jeho unikátne konštrukcie pevných a otočných častí stožiarov využívame v klube dodnes.

Okrem amatérskych konštrukcií navrhol a vyrobil špeciálnu otočnú odsúvateľnú kopulu v miestnej hvezdárni, otočné systémy pre ďalekohlady, mostovú konštrukciu pre peších cez rieku Nitricu a mnoho ďalších užitočných konštrukcií v meste. V rokoch 1988-1992 pracoval ako expert v Mongolsku pri výstavbe obuvníckeho závodu.

Pavel bol výborný telegrafista, účastník M-ČSR v rýchlotelegrafii v rokoch 1956-1965. Perzekúcia po roku 1968 neobišla ani jeho. Nedal sa však odradiť, cvičil brancov a počúval na pásmach na vlastnoručne vyrobených príjmačoch. Podarilo sa mu opäť získať vlastnú značku OK3CLK.

V rádioklube OM3KAP, ale aj v ranných krúžkoch nám bude chýbať a prosíme tých, ktorí ste Pavla poznali, aby ste mu venovali tichú spomienku. Sám si neželal poslednú rozlúčku a dcéry to rešpektujujú a zabezpečili jeho kremáciu.

Česť jeho pamiatke!

Peter OM3PA

                                          


Letný rádioamatérsky kurz

9.3.2017  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov plánuje aj tento rok v lete zorganizovať kurz pre mladých záujemcov o rádioamatérstvo. Termín kurzu je plánovaný od 14. do 23. augusta 2017 a miesto konania bude Park hotel v Stupave. Cieľom kurzu bude príprava na úspešné zvládnutie rádioamatérskych skúšok, ktoré sa uskutočnia na záver kurzu. Na kurze sa môže zúčastniť nielen mládež, ale aj záujemcovia z radov starších.

V prihláške uveďte meno účastníka, vek, adresu, kontakt, a pošlite e-mailom na sekretariát SZR. Telefonické informácie poskytneme na čísle 0905 533719. Predbežné ceny pre účastníkov: 140 € pre deti a mládež, 200 € pre dospelých.

Uzávierka prihlášok je 25. marca 2017. Od počtu prihlásených závisí, či sa kurz bude konať.


Nové číslo Rádiožurnálu

22.2.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 2/17. Z jeho obsahu: Stožiar Kolembus MXK-04, Detektor na meranie výkonu v pásme UHF/SHF, Reaktivácia a getrovanie elektróniek, Rarotonga E51DWC, KV a VKV Toplisty, Kalendár rádioamatérskych akcií, Rubriky: Novinky, Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu stiahnuť. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.Silent key

16.2.2017

15. februára 2017 zomrel vo veku nedožitých 74 rokov náš kamarát Ing. František Michaľanský, OM8FM, ex OM3ZFM. Ferko bol členom rádioklubu OM3KAG pri Technickej univerzite v Košiciach. Bol zamestnancom vysokej školy, pracoval na katedre, kde bol umiestnený aj rádioklub. Bol vynikajúcim operátorom a znamenitým technikom. Posledné roky kvôli ťažkej chorobe už nebol aktívny na pásmach a čas trávil najradšej na záhrade v kruhu svojich najbližších. S Ferkom nás viažu nezabudnuteľné príhody, na ktoré si stále s úsmevom spomíname. Všetci, čo sme ho poznali, venujme mu tichú spomienku. Zbohom kamarát, odpočívaj v pokoji, zostaneš s nami v našich mysliach a spomienkach.

Posledná rozlúčka so zosnulým bude v sobotu 18. februára o 13,00 hod. v rímskokatolíckom kostolíku vo Valalikoch.

Michal OM3DX


Predplatné Rádiožurnálu

14.2.2017  |  Roman OM3EI

O niekoľko dní vyjde druhé číslo časopisu Rádiožurnál. Kým prvé číslo je ako ukážkové prístupné voľne všetkým na tomto odkaze, druhé číslo dostanú už len predplatitelia. Ak chcete časopis odoberať, máte najvyšší čas si ho predplatiť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.
Pravidelné stretnutia v Banskej Bystrici

13.2.2017  |  Jozef OM3MV

Banskobystrickí rádioamatéri sa pravidelne stretávajú každý posledný piatok v mesiaci o 16 hod. v reštaurácií Rumpľa (vo dvore) v mestskej časti Podlavice. Súčasťou stretnutí býva aj burza súčiastok a zariadení rádiotechniky a elektroniky rôzneho druhu. Pozývame všetkých záujemcov aj mimo Banskú Bystricu. Rôzny materiál a zariadenia môžete získať alebo aj ponuknúť. Doprava MHD: bus č.27, 32, 34, 35, 36, zastávka Podlavická cesta (Rumpeľ). Kontakt: Jožo OM3MV - 0944 137916.


Silent key

11.2.2017

Vo veku nedožitých 73 rokov nás náhle opustil Bedrich Cinko, OM1ACO. Začínal v rádioklube OK3KII. Po čase bol členom OM3KXM. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku. Posledná rozlúčka bude 15.2.2017 o 12,15 hod. v bratislavskom krematóriu. Česť jeho pamiatke.

Dušan OM3CVV


YOTA CAMP 2017

8.2.2017  |  Ondro OM4DW

V termíne od 5. do 12. augusta 2017 sa bude opäť konať medzinárodný letný rádioamatérsky tábor YOTA. Tento rok sa uskutoční v Gilwell Parku neďaleko Londýna. Slovensko bude reprezentovať trojčlenný tím zložený z dvoch účastníkov vo veku 15 až 25 rokov a vedúceho tímu. Účastníci si budú hradiť cestovné náklady (letenky) a účastnícky poplatok 25 €. Ak máte záujem zúčastniť sa a zároveň spĺňate vekové kritériá, pošlite vyplnenú prihlášku spolu s motivačným listom podľa inštrukcií e-mailom na OM4DW. Komunikačným jazykom v tábore je angličtina, preto je jej znalosť podmienkou pre účasť. Viac informácií nájdete tu. Uzávierka prihlášok je 28.2.2017.


Rádioamatérske stretnutie v Košiciach

7.2.2017  |  Fero OM8TA

Centrum voľného času Košice, Orgovánova 5 a rádioklub OM3KWM usporiadajú dňa 18.3.2017 stretnutie rádioamaterov v Košiciach so začiatkom o 9,00 hod. Po otvorení a aktuálnych informáciách budú nasledovať prednášky o rádioamatérskych programoch, o súčiastkách a stavbe mikrovlnných zariadení a o digitálnych módoch. Na stretnutí bude mať svoj stánok aj firma Anico Slovakia. Ak máte záujem o ďalšie prednášky alebo informácie, napíšte buď  email alebo tel. 0905 393594, 055/6422005. Tešíme sa na stretnutie s vami.


Stretnutie v Prešove

7.2.2017  |  Rado OM0AMR

Srdečne vás pozývame na rádioamatérske stretnutie (CB a PMR taktiež), ktoré sa uskutoční 25.2.2017 o 9,00 hod. v priestoroch reštaurácie ŠPORT na Nám. osloboditeľov 1, Prešov - Solivar. Program budú tvoriť diskusie, burza, prezentácia techniky (mobilný prevádzač OM0OUM, go boxy atď.) a schôdza ARES pre členov aj nečlenov, kde bude zhrnutie aktivity za predchádzajúce roky, prezentácia techniky, pripravované aktivity, poznatky z poľského cvičenia Sniezyca 2017 (prisľúbená účasť členov z SP8 a SP9).

Tak ako po minulé roky môžete malý registračný poplatok prejesť alebo prepiť priamo na mieste. Parkovanie je zabezpečené v areáli priestorov reštaurácie ŠPORT (vstup do areálu je zboku z Kutuzovovej ul.).


Podporte percentami vašej dane SZR

25.1.2017  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov každoročne podporuje aktivity mladých záujemcov o rádioamatérstvo, či už formou rádioamatérskych kurzov alebo súťaží. Na tieto akcie je možné využiť prostriedky získané od darcov 2%, resp. 3% dane, ktoré môže venovať každá fyzická a právnická osoba v SR. Takto získané prostriedky môže SZR použiť len na podporu detí a mládeže. Obraciame sa preto na všetkých členov SZR s prosbou o podporu týchto aktivít formou poukázania 2%, resp. 3% dane. Viac..

Predvyplnené tlačivo vyhlásenia pre zamestnancov - editovateľné pdf

Ostatné tlačivá na poukázanie 2% dane


Nové číslo Rádiožurnálu

20.1.2017  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 1/17. Ide o prvé číslo v novej elektronickej forme, ktoré je ako pilotné k dispozícii pre všetkých. Stiahnuť si ho môžete kliknutím na tento odkaz. Z jeho obsahu: Na konci napájaná anténa na 5 pásiem, Mikrovlnné dutinové rezonátory, Vysielanie mimo povolené pásmo, Pásma 470 kHz, 5 MHz a 70 MHz, Přehled satelitních novinek, Tři měsíce v Austrálii, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Informácie o predplatnom na rok 2017 nájdete na www.radiozurnal.sk.Cvičenie krízovej komunikácie v Poľsku

19.1.2017  |  Jaro OM1II

V nedeľu 22.1.2017 sa od 15,30 do 18,10 hod. miestneho času bude konať celopoľské cvičenie krízovej komunikácie pod názvom Sniežyca 2017. V rámci pásma 80m budú vytvorené štyri rádiové siete. Hlavná sieť bude pracovať na frekvencii 3760 +/- QRM. Pracovné frekvencie pre ďalšie siete budú stanovené na začiatku cvičenia podľa aktuálnej situácie na pásme. Súbežne bude prebiehať v pásme 2 m vytváranie lokálnych sietí s podporou miestnych prevádzačov.

Na cvičení sa zúčastnia aj niektorí slovenskí rádioamatéri z Prešovského kraja. Pokiaľ by mal niekto záujem o oficiálne zapojenie sa do cvičenia, má možnosť prihlásiť sa prostredníctvom Rada OM0AMR. Ak budete sledovať priebeh cvičenia, nevstupujte do komunikácie s poľskými stanicami, nakoľko by to bol rušivý zásah do priebehu cvičenia.

Prípadné skúsenosti a postrehy z priebehu cvičenia pošlite Jarovi OM1II alebo svojmu krajskému koordinátorovi ARES.


Karpaty Cup Competition 2017

17.1.2017  |  Dmytro UZ5DX

V Užhorode na Ukrajine sa bude v dňoch 10.–12.2.2017 konať zaujímavá súťaž s názvom Karpaty Cup Competition. Organizátorom je Liga rádioamatérov Zakarpatska. Súťaž spočíva v nadväzovaní spojení medzi súťažiacimi stanicami. Každý účastník si prinesie transceiver s max. výkonom 10 W, zdroj, telegrafnú pastičku (kľúč) alebo interfejs a PC. Ako anténa sa použije umelá záťaž, ktorú účastníkom dodá organizátor.

Účastníci sedia v jednej miestnosti, kde si každý vyžrebuje svoj stôl. Súťaž sa skladá z dvoch dvojhodinových kôl. Nadväzujú sa CW spojenia v pásmach 10 a 15 m, prípadne ďalších. Súťaží sa systémom SPRINT, to znamená, že účastník po zavolaní výzvy nadviaže QSO a po ňom sa musí odladiť. Vymieňa sa šesťčíselný kód, prvé tri číslice udávajú číslo spojenia a druhé tri tvorí číslo QSO protistanice z predchádzajúceho spojenia (prvé tri číslice z jej kódu).

Podľa počtu súťažiacich je každé kolo rozdelelené na etapy v trvaní 5, 10 alebo 15 minút. V každej etape je možné nadviazať s každým súťažiacim jedno spojenie, ktoré sa hodnotí 1 bodom. Po skončení súťaže účastníci do 15 minút odovzdajú svoje Cabrillo denníky a po ich kontrole je súťaž ešte ten istý deň vyhodnotená a sú vyhlásené výsledky.

Prihlášky je potrebné poslať do 26.1.2017 na adresu UZ5DX. Na rovnakej adrese alebo na tejto stránke môžete získať bližšie informácie. Organizátori srdečne pozývajú aj slovenských rádioamatérov.


Čo robiť, ak chcete vysielať na pásmach 472 kHz, 5 MHz a 70 MHz

11.1.2017  |  Roman OM3EI

Viacerí ste sa na nás obrátili s otázkou, ako to bude v tomto roku s pásmom 5 MHz, ktoré je v aktuálnej Národnej tabuľke frekvenčného spektra už pridelené rádioamatérom. Či treba aj v tomto roku žiadať o povolenie, alebo je už možné vysielať bez neho. Otázku sme posunuli na Regulačný úrad, a tu je odpoveď od hovorcu úradu, Romana Vavra, OM3TOW:

"Pokiaľ chcete vysielať na pásmach 472 kHz, 5 MHz a 70 MHz a už nemáte platné povolenie na experimentálnu prevádzku na týchto pásmach (alebo ste ho ani nemali), tak máte dve možnosti. Prvá možnosť je počkať na zmenu povolenia, ktorú bude Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) robiť na základe nového všeobecne záväzného právneho predpisu. Návrh predpisu je v legislatívnom konaní a ak nenastanú nečakané problémy, tak sa predpokladá, že účinný bude v druhej polovici roka.

Do doby pokiaľ nebude vyššie spomínaný predpis, tak sa na týchto pásmach dá vysielať len tak, že záujemca – držiteľ platného rádioamatérskeho povolenia požiada RÚ o zmenu povolenia (t.j. nie o povolenie experimentálnej prevádzky, ako to bolo doteraz). RÚ potom zmení rádioamatérovi povolenie, tak, aby mohol na týchto pásmach vysielať do konca platnosti jeho povolenia, t.j. nielen jeden rok, ako to bolo pri experimentálnej prevádzke.

Ing. Roman Vavro, tlačový hovorca RÚ"

Toľko oficiálna správa. Na vysvetlenie, všeobecne záväzný právny predpis, o ktorom sa v správe hovorí, sú naše povoľovacie podmienky. Čiže záujemca o vysielanie na pásmach 472 kHz, 5 MHz a 70 MHz môže buď počkať, kým nezačnú platiť nové povoľovacie podmienky, v ktorých už budú tieto pásma zaradené do frekvenčnej tabuľky, alebo môže požiadať o zmenu svojho súčasného povolenia. V žiadnom prípade nie je možné vysielať na týchto pásmach len na základe toho, že sú uvedené v Národnej tabuľke frekvenčného spektra!

Ako postupovať pri zmene rádioamatérskeho povolenia, vrátane príslušného tlačiva žiadosti, nájdete v rubrike INFOSERVIS. V druhom riadku žiadosti uveďte číslo vášho povolenia (rozhodnutia) a za ním napíšte: "Povolenie prevádzky v pásme …." Uveďte, o ktoré pásmo máte záujem, môžete napísať aj všetky tri pásma. Za zmenu sa platí správny poplatok 3 € bez ohľadu na to, o koľko pásiem žiadate. Dokonca môžete na tom istom tlačive požiadať aj o ďalšie prípadné zmeny, poplatok je stále rovnaký.

Ako sme sa v správe dozvedeli, nové povoľovacie podmienky by mali byť vydané v druhej polovici tohto roka. Ich znenie úrad pripravuje už takmer tri roky a tých prísľubov za tú dobu bolo už viacero. Mnohí sa nás pýtate, v čom je problém, že to trvá tak dlho. Žiaľ, nepoznáme odpoveď, zo strany SZR sme urobili všetko, čo bolo treba. Verme teda, že v tomto roku sa už konečne dočkáme..


Špeciálna značka OM42KYSUCE

11.1.2017  |  Pavel OM3CND

Stanica OM42KYSUCE pracuje pri príležitosti konania 42. ročníka súťaže ROB Kysucký pohár v čase od 1.1. do 30.6 2017. Samotná pohárová súťaž sa uskutoční v dňoch 16.-18. júna 2017 v stredisku Gazárka v Šaštíne-Stráže. Bližšie informácie o súťaži budú na tejto stránke.Hlásenia do OM DX Toplistu

5.1.2017  |  Roman OM3EI

Január je mesiac, kedy sa posielajú hlásenia do OM DX Toplistu. OM DX Toplist je dlhodobá súťaž v počte potvrdených zemí DXCC na rôznych KV pásmach a rôznych módoch. Zarátať je možné zeme potvrdené buď papierovým QSL lístkom, alebo prostredníctvom LoTW (eQSL do OM DX Toplistu neplatia). Toplist je zostavovaný raz ročne, vždy k 31.12. príslušného roka na základe hlásení od OM staníc. Vaše hlásenia zasielajte cez webovú stránku dx.szr.sk alebo e-mailom alebo poštou na adresu: Ing. Emil Horváth, OM3XX, Záhorácka 8/40, 90101 Malacky. Uzávierka hlásení je 31.1.2017. Podrobné podmienky sú na webe OM DX Toplistu.


Hlásenia do OM VKV/UKV/MW Toplistu

5.1.2017  |  Roman OM3EI

VKV/UKV/MW Toplist (rebríček) je zostavovaný za účelom podpory VKV aktivity na Slovensku. V hláseniach sa uvádza stav k 31.12. príslušného roka. Rebríček je vedený v kategóriách podľa pásiem a podľa druhu šírenia. Platia len spojenia urobené pod vlastnou značkou. V rubrike počet lokátorov sa uvádza počet potvrdených lokátorov, v rubrike počet zemí DXCC sa uvádza počet potvrdených zemí. Rovnako aj uvádzané ODX spojenia musia byť potvrdené. Za potvrdené spojenie sa považuje spojenie potvrdené papierovým QSL lístkom alebo prostredníctvom LoTW. Spojenia potvrdené cez systém eQSL do Toplistu neplatia. Poradie bude zostavené podľa počtu lokátorov.

Hlásenia je potrebné poslať na predpísanom formulári do 31.1.2017 e-mailom na adresu OM3EI. V názve xls súboru s vašim hlásením uveďte aj vašu značku (napr. vkv_toplist_om1xxx.xls).


Staršie aktuality:

2016  -  2015  -  2014  -  2013  -  2012  -  2011   

2010  -  2009  -  2008  -  2007  -  2006  -  2004-2005  -  2003 (2)  -  2003 (1)  -  2002


       
 

Členské do SZR:
 

OM Callbook:
 

QRZ.com:
  

QSL info:
  

 
DX FUN CLUSTER
Posledné spoty:
50   100   150   200
 
Selektované spoty:
KV KV+6m VUSHF
CW SSB DIGI
1,8 MHz 3,5 MHz 5 MHz
7 MHz 10 MHz 14 MHz
18 MHz 21 MHz 24 MHz
28 MHz 50 MHz 70 MHz
144 MHz 430 MHz

Kalendár DX expedícií

Slnečná aktivita