Nové číslo Rádiožurnálu

24.12.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 12/2019. Z jeho obsahu: Výborná vertikálna anténa na krátke vlny, Nastal čas "vyčistiť" naše zariadenia, Zlepšenie chladenia transceivra YAESU FT-817/FT-818, DX story: DX expedícia T30GC na atol Tarawa, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Koncoročné a novoročné stretnutia rádioamatérov

17.12.2019  |  Roman OM3EI

Dňa 28.12.2019 sa v penzióne Lipa v Tlmačoch uskutoční ďalšie koncoročné stretnutie rádioamatérov regiónu Levice a okolia. Stretnutie začína o 10,00 hod. V prípade vážneho záujmu o účasť nahláste počet osôb emailom alebo telefonicky na 0908 203275, aby sme zabezpečili občerstvenie. Usporiadatelia sa tešia na vašu účasť. Karol OM5NS

Vážení priatelia rádiového vysielania a všetci priaznivci, opätovne vás pozývame na tradičné koncoročné stretnutie s burzou, ktoré sa uskutoční v sobotu 28.12.2019 od 10,00 do 14,00 hod. Stretnutie sa bude bude konať mimoriadne v priestoroch požiarnej zbrojnice v Trenčianskej Teplej na Hasičskej ulici. Zmenu si vyžiadala rekonštrukcia starej školy, preto sme museli pristúpiť na zmenu priestorov, dúfame, že len tento rok. Martin OM4ADM

Dňa 6.1.2020, na Troch kráľov, sa v horskom hoteli Partizán pri Obyciach uskutoční už 4. ročník novoročného stretnutia rádioamatérov. Príchod prvých účastníkov sa očakáva po ôsmej ráno. Prístup na stretnutie od Zlatých Moraviec je možný cez obec Obyce, po 1 km za obcou je informačná tabuľa hotela Partizán, tu odbočíte doprava a po 2,5 km lesnou asfaltovou cestou ste na mieste. Prístupová cesta býva v zimných mesiacoch udržiavaná, nemal by byť v tomto smere problém. Občerstvenie ako dobrý guláš a podobne je zabezpečené zatiaľ pre 50 ľudí. Bolo by dobré, keby ste vážnejší záujem nahlásili emailom alebo telefonicky na 0903 944174, aby som v prípade väčšieho záujmu mohol zabezpečiť potrebné. Tešíme sa na hojnú účasť. Karol OM5KP


Silent key

17.12.2019

Oznamujeme všetkým priateľom rádioamatérom, že v dňa 14.12.2019 nás po dlhej a ťažkej chorobe navždy opustil skvelý človek Jozef Ižold, OM5OA z Rybníka nad Hronom, okres Levice. Rádioamatérstvu sa venoval desiatky rokov, takmer až do poslednej chvíle.

Kto ste ho poznali venujte mu tichú spomienku.

Za rádioklub OM3KCM Levice Karol OM5NS
(TNX foto OM5KP)

                                          


Výsledky OK-OM DX CW Contestu

11.12.2019  |  Pavel OK1VK a Tomáš OK1IC

Vážení příznivci OK-OM DX CW Contestu, dnes je to přesně 30 dní od konce závodu a tak jak jsme slíbili, závod je vyhodnocen. Finální výsledky si můžete prohlédnout zde. Certifikáty v novém provedení ve formátu PDF jsou také k dispozici ke stažení. Pozor, pro stahování certifikátů nepoužívejte prohlížeče Opera a Chrome.

Za povšimnutí stojí výborné umístění OM stanic, ktoré obsadili mnoho předních pozic a kategorii SINGLE-OP ALL HIGH ovládli prakticky komplet, hi. V případě chyb, problémů či nejasností se prosím obraťte na nás prostřednictvím emailu.

Děkujeme všem za letošní účast a těšíme se na vás v dalších závodech:

- OK RTTY Contest - 21.12.2019
- OK-OM DX SSB Contest - 11.-12.4.2020


Nové číslo Rádiožurnálu

30.11.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 11/2019. Z jeho obsahu: Ochrana rádioamatérskych zariadení pred atmosférickým prepätím z antén, Recenzia SMORF – vektorový merač výkonu signálu, Štatistiky OK-OM DX Contestu, DX story: česká DX expedícia na San Andrés – 5K0K, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Predvianočné stretnutie v Bratislave

26.11.2019  |  Jaro OM1II

Pozývame rádioamatérov z Bratislavy a širokého okolia na 11. stretnutie rádioamatérov v Petržalke. Stretnutie sa bude konať v utorok 17. decembra 2019 o 15,30 hod. v kaviarni Maxoo v budove pôvodného sídla SZR v Bratislave na Wolkrovej 4. Program stretnutia je už tradičný - rozhovory s priateľmi a tombola. V ponuke bude guláš a občerstvenie podľa výberu a chuti.

Dovoz QSL lístkov na stretnutie je potrebné dohodnúť so Števom OM3JW najneskôr do 16. decembra na stránke QSL služby na www.hamradio.sk alebo emailom na qsl@szr.sk. Na stretnutí bude možnosť zaplatiť členské do SZR a predplatné na Rádiožurnál. K dispozícii budú aj čisté evidenčné listy pre OM CallBook, ktoré budú po vyplnení odovzdané Dušanovi OM2ADP na ďalšie spracovanie.

Pokiaľ máte doma nejaký nadbytočný užitočný rádioamatérsky materiál, vhodné a funkčné rádioamatérske prístroje a zariadenia, prosíme o venovanie do tomboly. Kontakt: om3cvv@omradio.sk.


Silent key

18.11.2019

V piatok 15. novembra 2019 nás opustil náš milovaný otec, dedko, radioamatér Tibor Ledvényi, OM3LO. Opustil nás tíško v pokoji a v kľude. Určite si ho všetci pamätáte ako veľmi spoločenského, kamarátskeho človeka, ktorý so zanietením rozpráva o témach jemu blízkych. Amatérčina bola jeho koníčkom, ktorý ho sprevádzal celým životom. Pamätajme si ho takto, ako aj naďalej sedí pri jeho rádiostanici a nadväzuje ďalšie spojenia s každým z nás. Každým ťuknutím do telegrafného kľúča nám posiela správu na rozlúčku: "Ahojte priatelia moji blízki..." A my so smútkom v duši spomíname.

Pohreb bude dňa 21.11.2019 o 15,00 hod. v Trenčíne na Juhu v dome smútku.

syn Braňo
(TNX foto OM8AQ)

                                          


Denníky z OK-OM DX CW Contestu

13.11.2019  |  Pavel OK1VK a Tomáš OK1IC

Děkujeme za reprezentaci a účast všech stanic v OK-OM DX CW Contestu. Nabízíme pomoc s UPLOADEM vašich deníků. Pokud máte jakýkoliv problém s nahráním vašeho deníku ze závodu, neváhejte a obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme a poradíme. Když nám váš deník pošlete, podíváme se kde je chyba a buď vás upozorníme, nebo deník rovnou opravíme. Naše emailová adresa: okomdxcontest@gmail.com.


Stretnutie TATRY 2019

9.11.2019  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 45. ročník stretnutia rádioamatérov TATRY 2019. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 15.-17. novembra 2019 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest.

QSL služba SZR oznamuje, že na stretnutie do Popradu prinesie QSL lístky pre všetkých okresných alebo klubových manažérov a pre tých jednotlivcov, ktorí sa na stretnutie prihlásili. Okrem toho prinesie QSL lístky všetkým, ktorí o to požiadajú emailom na qsl@szr.sk, cez stránku QSL služby na www.hamradio.sk, alebo telefonicky 0903 860235 (OM3JW). Termín uzávierky je 12.11.2019. Samozrejme, členovia SZR budú môcť na stretnutí odovzdať QSL službe aj svoje QSL lístky.

Pri príležitosti stretnutia bude vydané DVD TATRY 2019. Na DVD nájdete tieto témy: Ochrana rádioamatérskych zariadení pred atmosférickým prepätím z antén (autor OM3LU), Optimalizácia anténnych sústav na VKV (OK1VUM), Prevádzka cez družicu Es'hail-2 QO-100 (OM8WG), Vývoj KV transceivrov od HDR k SDR (OK7PM), Pohľad na parametre prjímačov (OK7PM) a Diaľkové ovládanie stanice - remote prevádzka (OM5ZW). Ako je už zvykom, DVD obsahuje aj bonusovú časť, v ktorej nájdete veľké množstvo kníh, časopisov a iných publikácií o technike, anténach a rádioamatérskej prevádzke. DVD TATRY 2019 si budete môcť zakúpiť vo výstavnej sále v stánku SZR za 4,00 €.

Z dejiska stretnutia bude vysielať príležitostná stanica OM45TATRY, pripomínajúca, že ide už o 45. ročník stretnutia. Stanica bude nainštalovaná vo výstavnej sále hotela SATEL a prítomní rádioamatéri budú môcť z nej vysielať. Prvý raz sa stanica ozve vo štvrtok 14. novembra o 16,00 SEČ na 3768 kHz, keď budú odvysielané pravidelné štvrtkové správy Slovenského zväzu rádioamatérov. Po správach bude možné so stanicou nadviazať spojenie. OM45TATRY bude v činnosti do soboty 16.11. približne do 15,00. QSL lístky bude vybavovať OM2FY.

Na stretnutie prídu aj predajcovia, ktorí budú ponúkať rádioamatérsky sortiment. Zo Slovenska príde firma Anico, ktorá je známa svojimi priaznivými cenami rádioamatérskych zariadení. Ďalším predajcom bude oficiálny zástupca ICOM pre Slovensko - firma Sound Design - hamTech. Prinesie najnovšie zariadenia od firmy ICOM vrátane transceivrov IC-7300, IC-7610 a IC-9700. Aj tento rok príde z OK tradičný vystavovateľ - firma HCS, dovozca zariadení ICOM. Z Maďarska k nám opäť zavíta predajca PMR.hu, ktorý sa venuje oblasti VKV/UKV FM a CB. A tento rok, vďaka firme Bordado s.r.o., budete mať opäť možnosť kúpiť si čiapku, tričko alebo košeľu s vyšitou vašou značkou.

Samozrejme, samostatný stánok bude mať Slovenský zväz rádioamatérov, v ktorom bude fungovať QSL služba, bude možnosť zaplatiť členské na budúci rok, predplatné Rádiožurnálu, či zakúpiť DVD TATRY 2019.

Súčasťou sobotňajšieho hamfestu bude aj tradičná tombola. Ceny do tomboly zatiaľ prisľúbili: SZR, Sound Design, ANICO, pmr.hu.. Chcete venovať cenu aj vy? Máte niečo, čo nepotrebujete, no iným sa to môže hodiť? Alebo máte niečo z vlastnej produkcie? Kontakt na organizátorov: szr@szr.sk, tel. 0905 533719.

Hotel SATEL má obmedzené možnosti parkovania. Od 1.1.2019 sa hotel rozhodol situáciu riešiť spoplatnením parkovania. Cena parkovného pre ubytovaných hostí je 2 € za 24 hodín. To znamená, že od piatku do nedele to sú 4 €. Pre neubytovaných hostí sa nám pre našu akciu podarilo dohodnúť 50% zľavu na ceny parkovného. Pre návštevníkov stretnutia budú ceny parkovného nasledovné: 2 € za dobu parkovania 0-4 hod. a 3 € za 4-10 hod.

Hotel je už takmer zaplnený, zostáva už len niekoľko posledných izieb. Formulár online prihlášky a všetky potrebné informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.10.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 10/2019. Z jeho obsahu: NanoVNA – VNA pre každého, Prečo je obvykle u drôtových antén potrebný tuner, Napájacia výkonová výhybka (Bias-tee), DX story: Ostrov Jersey - MJ0ICD, ME ROB, Aktivita OL19CAMP, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Pozvánka do OK-OM DX CW Contestu

30.10.2019  |  Pavel OK1VK a Tomáš OK1IC

Zdravíme všechny OK/OM hamy. Čas velmi kvapí a nezadržitelně se blíží CW část OK/OM DX Contestu (9.-10.11.2019). Účast v contestu považujeme za reprezentaci vlastní země. Proto si dovolujeme vyzvat / pozvat / požádat vás, OK/OM amatéry, k účasti v závodě. Čím víc nás bude, tím atraktivnější bude závod pro EU a DX stanice.

V tomto roce nám jde o co největší obsazení co možná nejvíce okresů. Aktivujte prosím váš okres. Máte jen anténu na jedno pásmo? Nevadí, ukažte se v závodě, dejte možnost EU a DX stanici získat nový násobič a tím opět udělat závod atraktivnější. Spolu s propagací závodu budeme EU a DX stanicím nabízet možnost získání diplomu OK COUNTIES AWARD, což by opět mohlo přilákat více zahraničních stanic.

Co chystáme nového:

1) Samozřejmě to nejdůležitejší = pokusíme se o co nejrychlejší vyhodnocení závodu!

2) Již v tuto chvíli pracuje grafik a vytváří nový vzhled udělovaného diplomu (vítězům).

3) Budeme i nadále vytvářet statistiky s pěknými klikacími mapami, tak jako tomu bylo již letos (díky Petrovi OK1BOA).

4) PR celé akce (obesílání emailem s dostatečným předstihem před dalším ročníkem, nejlépe 2x – nejdříve měsíc a pak 14 dní před samotným závodem).

5) Před závodem oslovíme závodníky a celou OK/OM komunitu a pokusíme se zjistit odkud pojedou a ukázat, které okresy budou aktivované. Vytvoříme tzv. předzávodní mapku obsazenosti okresů. Slibujeme si od toho, že někteří vyjedou z volného okresu a pokusíme se tímto vylákat nyní nezávodící HAMy.

6) Budeme nadále vytvářet, udržovat, oživovat tabulku rekordů, jak CW, tak SSB části. Ve všech třech kategoriích OK, EU, DX.

7) Výrobu a rozesílání plaket vítězům uskutečníme hned po vyhodnocení SSB části.

Touto zprávou chceme zároveň splnit bod č. 5 a dovolujeme si vás požádat o informaci, zda se chystáte zúčastnit se závodu a jaký okres budete aktivovat. Jakmile obdržíme od vás emailovou zprávu vytvoříme/rozešleme a publikujeme před závodem tzv. předzávodní mapku obsazenosti okresů. Pište prosím na email: okomdxcontest@gmail.com.

Prosíme všechny OK/OM amatéry o pomoc a přispění ke zkvalitnění tohoto závodu. Bez vás, bez vaší účasti, bez vaší pomoci nic nezmůžeme. My uděláme maximum pro to, aby byl závod co nejdříve vyhodnocen a všechny věci kolem. Na vás je, zaplnit všechna pásma a ukázat a potvrdit to, co se o OK/OM stanicích ve světě říká: …. že jsme velmi dobří CW operátoři.

Věříme, že nám pomůžete tento reprezentativní závod oživit a předvést světu, že CW v OK a OM jen tak nevymře.


Program stretnutia TATRY 2019

22.10.2019  |  Roman OM3EI

Na webovej stránke tatry.szr.sk sme zverejnili podrobný program stretnutia. Je plný zaujímavých prednášok a prezentácií. A tu sú podrobnejšie informácie ku každej z nich:

V piatok o 17,00 h. budú mať záujemcovia o digitálne DMR prevádzače a DMR rádiostanice možnosť stretnutia v rámci DMR fóra, kde si budú môcť vymeniť informácie z oblasti nastavenia a programovania rádiostaníc. Ak si prinesiete svoju rádiostanicu, skúsenejší technici vám pomôžu s jej naprogramovaním. Fórum bude moderovať Ivan OM0AD, technickú časť povedie Rado OM8BU.

V piatok večer o 19,00 h. začne verejné zasadnutie koordinačného centra ARESu. Predseda ARES komisie Stano OM8ST bude informovať o aktivitách ARESu od posledného stretnutia.

V sobotu začína odborný program prvou prednáškou už o 9,30 h. Bude ju mať Tono OM3LU na tému Ochrana rádioamatérskych zariadení pred atmosférickým prepätím z antén. Ide o problematiku, ktorá sa týka všetkých rádioamatérov, takže si ju nenechajte ujsť.

O 10,20 h. bude nasledovať prednáška Mílu OK1VUM o optimalizácii anténnych sústav na VKV. Mílo je členom klubovej stanice OL3Z a má bohaté skúsenosti s VKV anténami a ich fázovaním.

Ako posledný pred obedňajšou prestávkou vystúpi o 11,15 h. Peter OM8WG a bude hovoriť o prevádzke cez geostacionárnu družicu Es'hail-2 (QO-100). S kolegami z rádioklubu OM3KSI sa pokúsia aj o živú ukážku prevádzky cez túto družicu.

Po obede bude o 13,00 h. prvá z dvoch prednášok Pavla OK7PM, ktorý je pravidelným účastníkom stretnutia známy aj z minulých rokov. Pavel bude najprv hovoriť o vývoji KV transceivrov od HDR k SDR a v druhej prednáške od 14,00 h. o parametroch prijímačov. Obidve prednášky prinesú odborný pohľad na parametre súčasných zariadení.

O 15,00 h. príde na rad príťažlivá prednáška na tému diaľkového ovládania stanice (remote prevádzka). Povedie ju Ľubo OM5ZW, ktorý takto vysiela počas svojich ciest po Slovensku a má s remote prevádzkou veľa skúseností.

No a potom už bude nasledovať vyvrcholenie sobotňajšieho odborného programu v podobe DX fóra s dvoma príťažlivými prezentáciami. Najprv o 16,00 vystúpi Karel OK2WM a porozpráva o len prednedávnom skončenej expedícii na ostrov Tarawa - T30GC. A po ňom príde o 17,00 h. prezentácia DX expedície, ktorá skončí len dva týždne pred stretnutím - českej expedície na ostrov San Andres - 5K0K. Prezentovať budú účastníci expedície Karel OK2ZI a Rudo OK2ZA.

Aj tohtoročný odborný program stretnutia je mimoriadne zaujímavý a veríme, že každý účastník si v ňom nájde niečo pre seba.


Stretnutie TATRY 2019

2.10.2019  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov organizuje 45. ročník stretnutia rádioamatérov Tatry 2019. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 15.-17. novembra 2019 v hoteli Satel v Poprade. Program stretnutia bude tradičný: osobné stretnuia rádioamatérov, burza, stánky a prezentácie firiem s rádioamatérskym sortimentom, odborné prednášky a fóra a samozrejme chýbať nebude ani sobotňajší hamfest. O všetkom vás budeme včas informovať. Formulár online prihlášky a postupne aj ďalšie informácie o stretnutí nájdete na stránke tatry.szr.sk.


Správy OM9HQ

2.10.2019  |  Roman OM3EI

Vo štvrtok 3.10. nebudú vysielané správy OM9HQ pre neprítomnosť Tona OM3LU.
Nové číslo Rádiožurnálu

30.9.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 9/19. Z jeho obsahu: SDR prijímač s Raspberry Pi4, Malý automatický tuner s PIC 18F1938, Má zmysel používať pri dipóle balun?, Recenzia interfejsu microHAM DXP, DX story: Market reef - OJ0O, YOTA 2019 v Bulharsku, ME v ROB – medaily aj záchrana života, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

30.9.2019

Dňa 29.9.2019 v ranných hodinách zomrel vo veku 87 rokov Ing. Július Voskár, OM7CG, bývalý významný pedagóg elektrotechniky a vedúci operátor kolektívnej stanice OK3KEU pri SPŠ J. Murgaša v Banskej Bystrici. Posledná rozlúčka bude v stredu 2.10.2019 o 14,00 hod. v krematóriu v Banskej Bystrici - Kremničke.

Česť jeho pamiatke.

Správu poslala manželka a doplnili Maroš OM7ACK a Stano OM8AQ


Silent key

26.9.2019

Dňa 24.9.2019 navždy zmĺkol telegrafný kľúč nášho priateľa Karola Petrulu, OM3CFF. Zomrel vo veku 79 rokov. Karol bol dlhoročným členom rádioklubu OM3KIJ. Niekoľko volebných období vykonával aj funkciu starostu obce Hybe. Bol tiež bývalým členom prezídia SZR a medzi rádioamatérmi známy DX-man. Posledná rozlúčka bude v nedeľu 29.9.2019 v evanjelickom kostole v Hybiach o 14,00 hod.

Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Za rádioklub OM3KIJ, Igor OM6CI


Rádioamatérsky kurz v rádioklube OM3KFF

23.9.2019  |  Ondro OM4DW

Rádioklub Omega OM3KFF otvára nový turnus kurzu pre začínajúcich rádioamatérov. Kurz bude prebiehať raz týždenne, vždy vo štvrtok o 18,00 hod. Rádioklub OM3KFF sa nachádza na bratislavskom vysokoškolskom internáte Mladosť, bloky B2 a jeho antény sú viditeľné zo širokého okolia. Pokiaľ máte záujem, príďte medzi nás vo štvrtok 3.10.2019 o 18,00 hod. alebo aj niektorý ďalší štvrtok, prípadne pošlite email. Ak sa nemôžete v tomto termíne zúčastniť, kludne nám napíšte, určite sa dohodneme.

Kontakty: www.om3kff.sk, facebook profil: radioklub.omega, email: sefovia@om3kff.sk, tel.: 0911 267504.


Rádioklub OM3KFF na vedeckom veľtrhu

12.9.2019  |  Ondro OM4DW

Členovia rádioklubu OM3KFF budú v piatok 13. septembra prezentovať naše hobby na podujatí Vedecký veľtrh. Ide o interaktívnu výstavu o vede a technike pre deti, študentov, ale aj dospelých. Akcia sa koná v Bratislave na námestí medzi budovami Eurovey od 8,30 do 17,30 hod. Týmto vás a vaše deti alebo vnúčata srdečne pozývame.

Plánujeme predvádzať a vysvetľovať prevádzku na KV, šírenie vĺn, rozdávať QSL lístky a spojenia alebo aspoň príjem satelitov. Emil OM1AEK bude prezentovať činnosť svojho elektrotechnického krúžku (CVČ BA Staré mesto). Prosíme všetkých rádioamatérov, aby zavolali OM3KFF a to aj opakovane, najmä na 80m a 40m SSB, prípadne na bratislavských prevádzačoch.

Viac informácii na webe veľtrhu.


Rádioklub OM3KEU na SPŠE Banská Bystrica

4.9.2019  |  Vlado OM7AVP, Tono OM3LU

Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici bude v nadchádzajúcom školskom roku sláviť 100. výročie svojho vzniku. Od začiatku mala učiteľov i študentov, ktorí boli, alebo sa tam stali rádioamatérmi.

Hneď po druhej svetovej vojne sa stal riaditeľom školy Ing. Imrich Ikrényi, OK3IP, ktorý tam v päťdesiatych rokoch založil kolektívnu rádiostanicu OK3KEU a stal sa jej prvým zodpovedným operátorom. V 50-tych rokoch vychoval množstvo ešte dnes žijúcich známych rádioamatérov. Potom odišiel učiť na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú do Bratislavy a jeho úlohu v Bystrici prebrali rádioamatéri učitelia, Bystričania a bývalí študenti.

V 90-tych rokoch, po odchode posledného učiteľa rádioamatéra do dôchodku, sa však rádioamatérska činnosť na škole postupne vytratila. Rádioamatérske zariadenia rádioklubu časom prestali vyhovovať predpisom, konštruktéri si ich postupne rozobrali a jeden z najväčších vychovávateľov rádioamatérov na Slovensku prestal existovať. Podobný osud stretol aj rádioklub OK3KMS pri SPŠE v Bratislave, ktorý tiež založil OK3IP. Výsledkom práce rádioamatérov rádioklubov (kolektívnych staníc) OK3KEU či OK3KMS boli stovky rádioamatérov, ktorí tam získali prvé skúsenosti s rádioamatérskou prevádzkou.

V roku 2018 sa stal učiteľom na SPŠE Banská Bystrica Ing. Vladimír Perešíni, OM7AVP a na škole založil rádioklub s historickou značkou OM3KEU. Hlavný dôvod bol, aby sa obnovili tradície výchovy mladých špecialistov v oblasti rádiovej komunikácie aj v rádioamatérskej oblasti.

Vlado OM7AVP sa stal vedúcim operátorom, hoci je medzi rádioamatérmi s vlastnou licenciou len krátko, ale ako učiteľ má možnosť rozšíriť rádioamatérstvo medzi študentmi. Vďaka pomoci členov rádioklubu Barbakan OM3KXT sa im podarilo postaviť antény na KV - 80m, na VKV i UKV. Na začiatok je rádioklub vybavený jednoduchým uBitx QRP transceivrom, niekoľkými CB rúčkami a základnou meracou technikou.

Tu by mohli pomôcť starší rádioamatéri či absolventi priemyslovky použitými zariadeniami alebo rádiovým materiálom, ktorý už doma nepoužívajú a nepoužijú, aby sa študenti mohli venovať rádioamatérskej prevádzke.

Pevne veríme, že s nástupom školského roku sa do krúžku prihlási aspoň desiatka mladých študentov, ktorí budú postupne pripravovaní na zvládnutie rádioamatérskych skúšok, aby rozšírili naše rady. Preto ak budete počuť značku OM3KEU, prosíme majte trpezlivosť, s radosťou urobte s nimi spojenie, nech naučíme komunikovať našu mládež aj bez všadeprítomných mobilov. Kontaktný email: v.peresini@gmail.com.Stretnutie Donovaly 2019

3.9.2019  |  Michal OM7AKU

Rádioklub Barbakan OM3KXT Banská Bystrica si vás dovoľuje pozvať na stretnutie priaznivcov rádiotechniky a vysielania, Donovaly 2019. Stretnutie sa bude konať v termíne 13.-15. septembra 2019 s hlavným programom v sobotu od ôsmej hodiny. Viac informácií nájdete na portáli radio73.sk.Informácie o prípravách na konferenciu WRC 2019

1.9.2019  |  Roman OM3EI

Dovoľte mi, aby som vás informoval o prebiehajúcich prípravách na Svetovú rádiokomunikačnú konferenciu WRC-2019, ktorá sa uskutoční v novembri t.r., a ako to vyzerá s návrhmi, ktoré sa týkajú amatérskej služby, čiže nás rádioamatérov.

Nešťastný francúzsky návrh

V období pred konferenciou sa objavil francúzsky návrh týkajúci sa pridelenia nových frekvencií pre letecké mobilné služby. Súčasťou návrhu bolo aj amatérske pásmo 144–146 MHz. Návrh bol predložený na prípravnom zasadnutí CEPTu (CPG PTA) v júni v Prahe. Francúzska administratíva navrhla, aby bol tento bod zaradený do programu konferencie WRC 2023 (program WRC-23 sa bude schvaľovať na WRC-19). Návrh bol predložený na poslednú chvíľu, preto nebol dostatočný čas na oboznámenie sa s ním. To spôsobilo, že v Prahe sa len Nemecko vyjadrilo k návrhu odmietavo (na zamietnutie treba viac ako 6 hlasov proti). Návrh tak postúpil do Ankary na ďalšie prípravné zasadnutie CEPTu (CPG).

Francúzsky návrh vyvolal na strane rádioamatérov veľkú vlnu nevôle a protestov. Mnohí sa v diskusiách rozhorčovali, prečo sa proti tomu nič nerobí, padali silné slová, začali sa organizovať petície, ktoré v konečnom dôsledku mohli situáciu ešte zhoršiť.

Medzinárodné orgánizácie (v tomto prípade CEPT) pracujú totiž na inom princípe ako je ľudové hlasovanie alebo internetové diskusie. Rozhodujúce sú argumenty a účinný lobbing.

A v tomto smere bolo IARU veľmi aktívne. Prezident IARU Region 1, Don Beattie, G3BJ, požiadal národné rádioamatérske organizácie, aby kontaktovali svojho regulátora a žiadali odmietnutie francúzskeho návrhu v Ankare. Išlo o vážnu hrozbu a predstava zdieľania pásma 2m, kde máme primárny štatút, s leteckou mobilnou službou bola hrozivá. Malo ísť o „nejaké“ zariadenia umiestnené na palubách lietadiel, ktoré by „nejako“ vysielali aj v našom pásme. Keďže lietadlá lietajú vo vzduchu, išlo by o priamu viditeľnosť na malú vzdialenosť (do 12 km), takže letecké signály by boli na pásme určite počuť a pri súčasnej hustote leteckej dopravy by ich bolo asi dosť. Návrh bol našťastie zamietnutý – viď ďalej.

Galileo

Ďalší vážny návrh sa týka pásma 23cm, kde máme sekundárny štatút. V tomto pásme bude pracovať európsky GPS – Galileo, ktorý má byť spustený 1.1.2021. Galileo (rozumej Európska komisia a európske vlády, ktoré Galileo financujú) sa obáva, že amatérske stanice ho budú rušiť. Preto žiada, aby sa na konferencii WRC-23 preskúmalo, či je možné zdieľanie tohto pásma s amatérskou službou.

Aj tu bolo IARU aktívne a opäť zaslalo národným organizáciám niekoľko podporných emailov k tejto téme. Ide o to, že v rámci CEPTu sú už rozbehnuté procesy a štúdie, ktorých cieľom je overiť možnú koexistenciu Galilea a amatérskej služby. A IARU považuje tieto kroky za rýchlejšie a konštruktívnejšie riešenie ako vytvárať bod programu WRC-23.

Pásmo 50 MHz

Ďalšou témou je pásmo 50 MHz. Na konferencii WRC-19 má byť amatérom v Regióne 1 pridelené toto pásmo v rozsahu 50–52 MHz na sekundárnej báze, pričom jednotlivé štáty majú možnosť udeliť amatérskej službe v segmente 50,0–50,5 MHz primárny štatút.

Ostatné témy

Na konferencii WRC-19 sú aj ďalšie body, ktoré sa dotýkajú rádioamatérov, napríklad hľadanie frekvencií pre bezdrôtové prístupové systémy v segmente, ktorý zahŕňa aj naše pásmo 5 GHz, a hlavne bezdrôtové nabíjanie elektrických automobilov a limity pre jeho vyžarovanie.

Aktivity SZR

Slovenský zväz rádioamatérov zaslal na Regulačný úrad list, v ktorom vysvetlil situáciu ohľadne pásma 23cm a zároveň požiadal o osobné stretnutie k ďalším témam týkajúcich sa WRC-19. Stretnutie na RÚ sa uskutočnilo v polovici augusta za účasti predstaviteľov RÚ, Ministerstva hospodárstva a SZR.

SZR na stretnutí prezentoval názor IARU a celej rádioamatérskej komunity na nemožnosť zdieľania pásma 2m s leteckou službou a na CEPT riešenie koexistencie Galilea s amatérskou službou v pásme 23cm. Taktiež požiadal o podporu v bode týkajúcom sa pásma 50–52 MHz a zapísanie Slovenska medzi krajiny s primárnym štatútom v segmente 50,0–50,5 MHz. Predstavitelia RÚ prijali naše argumenty a prisľúbili podporu v bodoch týkajúcich sa pásiem 144–146 MHz a 50 MHz. Ohľadne pásma 23cm tiež uprednostňujú hľadanie riešenia v rámci CEPTu, ale uvedomujú si aj dôležitosť celosvetovej ochrany Galilea.

Na viac tém už na stretnutí nebol priestor, preto SZR poslal na Regulačný úrad ešte ďalší list, v ktorom požiadal o podporu aj vo zvyšných bodoch, ktoré sa dotýkajú rádioamatérov.

Aktivity IARU

Spomínané dôležité zasadnutie CPG CEPTu v Ankare (Conference Preparatory Meeting) sa konalo posledný augustový týždeň. IARU sa na ňom aktívne zúčastnilo prostredníctvom svojich zástupcov. Po skončení zasadnutia vydalo IARU Region 1 nasledovnú správu:

„Zasadnutie CEPT Conference Preparatory Group sa konalo tento týždeň v tureckej Ankare. Body, týkajúce sa amatérskej služby, boli vyriešené nasledovne:

– Súhlas so Spoločným európskym návrhom (ECP) žiadajúcim pridelenie pásma 50–52 MHz amatérskej službe v Regióne 1 na sekundárnej báze s poznámkou, umožňujúcou jednotlivým krajinám povoliť v segmente 50,0–50,5 MHz amatérsku službu na primárnej báze (WRC Agenda Item 1.1).

– Súhlas s ECP požadujúcim frekvenčné spektrum pre medzinárodné mobilné telekomunikácie, pričom súčasťou návrhu už nie je primárne amatérske pásmo 47 GHz (WRC Agenda Item 1.13).

– Súhlas s ECP, ktorý zachováva súčasný stav v rozsahu 5725–5850 MHz, kde sa nachádza aj amatérske pásmo 6cm (WRC Agenda Item 1.16).

– Vylúčenie pásma 144–146 MHz z francúzskeho návrhu požadujúceho dodatočné spektrum pre letecké aplikácie (WRC Agenda Item 10).

– Na naliehanie Európskej komisie bol do programu WRC-23 navrhnutý bod žiadajúci celosvetovú ochranu regionálneho navigačného satelitného systému (Galileo) pred emisiami amatérskych staníc v pásme 1240–1300 MHz. Ako súčasť tohto bodu bol však odsúhlasený aj návrh uznesenia WRC, ktorý zdôrazňuje dôležitosť tohto pásma pre amatérsku službu a výslovne vylučuje zrušenie jej súčasného frekvenčného prídelu (WRC Agenda Item 10).

– Nedošlo k zmenám už schváleného postoja CEPTu k bezdrôtovému prenosu energie (WPT-EV = bezdrôtové nabíjanie elektrických automobilov). To znamená, že v Rádiokomunikačnom poriadku nie sú potrebné žiadne zmeny, pokiaľ ide o prevádzkové frekvencie pre WPT-EV. Ponecháva sa však otvorená otázka rušivých emisií z WPT-EV. (WRC Agenda item 9.1.6).

Predseda IARU Region 1, Don Beattie, G3BJ, v komentári k výsledkom CPG uvádza, že tím IARU v Ankare (jediní predstavitelia amatérskej služby na zasadnutí) predložil jasné a presvedčivé argumenty k jednotlivým bodom a uvítal, že regulačné orgány uznali a potvrdili ich dôležitosť pre amatérsku službu. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí prispeli k výsledku zasadnutia CPG v Ankare.

Konečné rozhodnutie v uvedených otázkach bude prijaté na novembrovej konferencii WRC-19 v Egypte. IARU tím tam opäť bude.“Čo k tomu dodať? Zasadnutie CEPTu v Ankare skončilo pre rádioamatérov veľkým úspechom. Podarilo sa odvrátiť hrozbu v pásme 2m, podarilo sa rozšírenie pásma 50 MHz a podarilo sa zabrániť zrušeniu pásma 23cm.

Hoci konečné slovo bude mať konferencia WRC-19, už teraz môžeme povedať, že sa opäť ukázala sila našej medzinárodnej organizácie IARU a rovnako aj sila národných rádioamatérskych organizácií. Preto má stále zmysel byť ich členom, preto má zmysel ich podporovať a zapájať sa do ich činnosti.


Nové číslo Rádiožurnálu

31.8.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 8/19. Z jeho obsahu: Recenzia KV/50/70 MHz transceivra Yaesu FTDX101D (2), Antény G5RV a PA0FRI, Softvérový digitálny voice keyer, ADALM PlutoSDR – pripojenie rozhraní, Prípravy na WRC 2019, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Rádioamatérske stretnutie v Banskej Bystrici zrušené

31.8.2019  |  Jozef OM3MV

Pravidelné septembrové stretnutie rádioamatérov v Banskej Bystrici - Podlaviciach sa pre problémy s priestormi stretnutia neuskutoční.

Silent key

30.8.2019

25. augusta 2019 navždy utíchol telegrafný kľúč nášho kolegu a kamaráta Ondreja Szaba, OM5SB (ex OK3TCN). Bandi bol jednoducho tá povestná "veselá kopa", ktorý aj napriek vážnym zdravotným problémom so srdcom nikdy nezabudol na úsmev na perách a nejaký ten dobrý vtip. Naposledy sme sa jeho príjemnej spoločnosti tešili len nedávno počas Poľného dňa. Veľa rádioamatérov zo Slovenska si ho určite pamätá ako lektora telegrafie na PO kurzoch v Patinciach.

Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Kolektív rádioklubu OM3RJB


Memoriál OTC SARA CW

28.8.2019  |  Karol OM5KP

Druhú septembrovú nedeľu (8.9.2019) sa uskutoční ďalší Memoriál OTC SARA - CW. Začiatok je o 06:00 UTC a pretek trvá hodinu v 80m pásme. Podmienky memoriálu sú na stránke OTC.

Vopred ďakujeme za vašu účasť, ktorou si uctíme pamiatku zosnulých členov OTC.


Preteky SNP – Memoriál OM6SA už túto nedeľu

12.8.2019  |  Bohuš OM6ABS

Pozývame všetkých rádioamatérov k účasti na preteku k 75. výročiu Slovenského národného povstania – Memoriál OM6SA. Uskutoční sa v nedeľu 18.8.2019 od 06,00 do 08,00 letného času v pásme 80m prevádzkou CW aj SSB. Vlani sa do súťaže zapojilo 90 staníc z OM a OK. Podrobné podmienky ako aj vzor súťažného denníka nájdete na webe kv.szr.sk alebo na webe rádioklubu OM3KFV.
Nové číslo Rádiožurnálu

31.7.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 7/19. Z jeho obsahu: Recenzia KV/50/70 MHz transceivra Yaesu FTDX101D, Ako na prevádzku cez geostacionárny transpondér Es‘Hail (2), Spoločné zemné prúdy, ADALM PlutoSDR – programové vybavenie, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


19. stretnutie rádioamatérov na Drozdove

26.7.2019  |  Karol OM5KP

V sobotu 20. júla sa uskutočnilo v penzióne Drozdovo pri Novej Bani už 19. stretnutie rádioamatérov. Podaktorí prišli na Drozdovo už v piatok večer a využili ubytovacie priestory penziónu. Prví účastníci stretnutia, ktorí túto možnosť nevyužili, začali prichádzať po siedmej hodine ráno, parkovacie priestory penziónu sa začali veľmi rýchlo zapĺňať. Svoje predajné stánky si začali zriaďovať predajcovia z HA, OK, miest pre burzu bolo pod strechou dosť. Vďaka priaznivému počasiu prebiehali debaty a rozhovory nielen v priestoroch penziónu, ale aj vonku. Po desiatej hodine bola možnosť postaviť sa do radu na guláš, ktorý podľa všetkého tentokrát chutil všetkým. Počítalo sa, že na stretnutie príde i vďaka peknému počasiu aspoň 300 ľudí, no nebolo tomu tak. Aj vďaka nedávnemu stretnutiu v Rakoviciach sa na stretnutí zúčastnilo iba do 200 rádioamatérov a rodinných príslušníkov, čo je síce pekné číslo, ale mohlo by to byť aj lepšie. Organizovať dve veľké stretnutia s odstupom mesiaca sa nevypláca a je to ponaučenie pre budúcnosť. Ako bolo už na tomto mieste spomenuté, ďalšie - 20. stretnutie na Drozdove (a zrejme posledné) bude 13.6.2020 a tento termín už nebude menený. Dobrovoľné príspevky na prevádzač na Inovci a na organizovanie stretnutia tentokrát predstavujú sumu 189 eur, vďaka za to všetkým! Zaujímavá je skutočnosť, že najvyššou sumou prispeli rádioamatéri, ktorí prevádzač vôbec nevyužívajú. Tí, čo sú tam najčastejšie, hodili do kasy šestáky (hi) alebo nič. Na záver ďakujem všetkým účastníkom stretnutia za účasť a dovidenia na Drozdove.

            


Nové číslo Rádiožurnálu

30.6.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 6/19. Z jeho obsahu: ADALM PlutoSDR – prvé zoznámenie, Skracovať či neskracovať dipól, Identifikácia a zameranie rušenia, E51DWC – tretia expedícia do južného Pacifiku, 60 rokov OM3KAG, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Stretnutie rádioamatérov na Drozdove

18.6.2019  |  Karol OM5KP

Dňa 20.7.2019 sa v priestoroch penziónu na Drozdove pri Novej Bani uskutoční už 19. stretnutie rádioamatérov. Príchod prvých účastníkov sa očakáva okolo 7:00 ráno, zahájenie bude o 8:00. Program stretnutia je rovnaký ako pri predchádzajúcich ročníkoch: zahájenie, QSL služba, burza, vzájomné debaty, možnosť výstupu na neďalekú chatu na Veľkom Inovci. Tradične bude zabezpečený guláš a iné občerstvenie, sympatický personál sa na vás už teší. Na stretnutí sa zúčastnia aj predajcovia rádiotechniky zo Slovenska, Čiech a Maďarska. Pri penzióne boli rozšírené priestory vhodné pre burzovníkov, v prípade nepriaznivého počasia nikto nezmokne.

Príchod na stretnutie je možný od Novej Bane smerom na Veľkú Lehotu, pred touto obcou treba odbočiť doľava, po 2,5 km ste na mieste. Ďalšia možnosť príchodu je od Zlatých Moraviec, cez obce Žitavany, Machulince, Obyce, miniete Jedľové Kostoľany. Asi po 7 km od Jedľových Kostolian prídete na rázcestie, tu odbočíte doprava na Veľkú Lehotu, Novú Baňu. Po prechode Veľkou Lehotou odbočíte doprava, po 2,5 km ste na Drozdove. Všade budú umiestnené smerovky "Drozdovo".

Pri penzióne je parkovisko pre veľký počet aut, parkovanie je zadarmo. Z piatka na sobotu je v penzióne aj možnosť ubytovania v turistickej nocľahárni alebo v apartmánoch, všetko sa dozviete na stránke penziónu Drozdovo.

Ešte jedna informácia: Ďalšie stretnutie na Drozdove bude 13.6.2020 a bude asi posledné, dvadsiate. Náhradou budú stretnutia v obci Rakovice alebo v Borovciach. Tešíme sa na vašu hojnú účasť.


Silent key

7.6.2019

So zármutkom oznamujem, že 5. júna 2019 po dlhšej chorobe zomrel náš kamarát RNDr. Imrich Balogh, OM5BI (ex OM3TBI). Odišiel zdatný technik, vzdelaný a dobrý človek. Posledná rozlúčka bude v dome smútku v Nových Zámkoch 11. júna o 13,00 h. Česť jeho pamiatke!

Imrich OM5GU


Silent key

4.6.2019

31. mája 2019 nás vo veku 73 rokov opustil Ladislav Križan, OK2BSV. Začínal v Trnave v rádioklube OM3KTR a po vojenčine odišiel na Moravu. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Brat Dezider OM1AKD a členovia OM3KTR


Nové číslo Rádiožurnálu

31.5.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 5/19. Z jeho obsahu: Ako na prevádzku cez geostacionárny transpondér Es‘Hail-2, Na konci napájaný polvlnný dipól, Nový WSJT-X mód FT4, Anténny stožiar s výsuvným systémom, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

28.5.2019

20. mája 2019 nás vo veku 82 rokov opustil člen rádioklubu OM3KVE v Piešťanoch Zeno Kubeš, OM3VIK. Bol dlhoročným predsedom a VO rádioklubu, ochotný v každom čase pomôcť klubu aj jednotlivcom. Pracoval na letisku pri zabezpečení prevádzky spojovacej a rádionavigačnej vojenskej techniky. Bol vynikajúci vf technik a skonštruoval niekoľko transceivrov. Venoval sa najmä prevádzke na 144 MHz, neskôr aj na krátkych vlnách.

Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Členovia rádioklubu OM3KVE


Zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií – nová povinnosť pre rádiokluby

25.5.2019  |  Roman OM3EI

Upozorňujeme na dôležitú povinnosť, ktorá v zmysle novelizácie právnych predpisov vyplýva pre tých z vás, ktorí máte svoje rádiokluby založené ako neziskové organizácie – občianske združenia. Novelizácia zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov (zákonom č. 346/2018 Z.z.) je platná a účinná od 1. januára 2019 a prináša so sebou novú povinnosť doplnenia údajov do registra mimovládnych neziskových organizácií (MNO) do 30.6.2019.

Nový zákon zavádza jednotný register mimovládnych organizácií, medzi ktoré patria aj občianske združenia. Pre existujúce organizácie nie je potrebná kompletná preregistrácia, ale len doplnenie chýbajúcich údajov do registra.

V zmysle nového ustanovenia §20a ods.1 zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov ste povinní do 30. júna 2019 písomne zaslať Ministerstvu vnútra SR aktuálne údaje. Konkrétne ide o údaje o štatutárnom orgáne alebo členoch štatutárneho orgánu (ak máte ako štatutárov ustanovených viac osôb, napr. predseda a podpredseda, prípadne tajomník a pod.). Údaje je potrebné nahlásiť v rozsahu:

1. meno, priezvisko
2. adresa trvalého pobytu
3. dátum narodenia
4. rodné číslo
5. deň vzniku funkcie (t.j. kedy bol štatutár do funkcie zvolený)

Do registra MNO je možný aj zápis dobrovoľných údajov:

1. webové sídlo občianskeho združenia
2. všeobecne prospešný účel (aj viac), ak je cieľom alebo predmetom činnosti občianskeho združenia tvorba, podpora, ochrana alebo rozvoj: 1. kultúrnych a duchovných hodnôt, 2. životného prostredia, 3. ľudských práv, 4. zdravia, 5. sociálnych služieb a sociálnej pomoci, 6. vzdelávania, 7. vedy, výskumu a vývoja, 8. telovýchovy, 9. dobrovoľníctva, 10. rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Všetky skutočnosti uvedené v registri mimovládnych organizácií musia byť podložené a preukázané dokumentmi, ktoré potvrdzujú ich pravdivosť. To znamená, že k oznámeniu treba priložiť aj uznesenie alebo zápisnicu z členskej schôdze, na ktorej boli štatutári zvolení. Dokument musí byť úradne osvedčený.

Oznámenie údajov o štatutárnom orgáne alebo členoch štatutárneho orgánu musí byť podpísané štatutárom alebo takým počtom štatutárov, aký je potrebný podľa zaregistrovaných stanov. To znamená, že ak máte v stanovách upravené konanie v mene rádioklubu tak, že konajú dve osoby spoločne, tak musia rovnako tieto osoby podpísať spoločne aj predmetné oznámenie o údajoch. Naviac, pravosť podpisov musí byť úradne osvedčená (u notára alebo na matrike).

Ak oznámenie zašlete Ministerstvu vnútra SR písomne do 30.6.2019, správny poplatok sa nevyberá. V prípade, ak tak neurobíte do stanoveného dátumu, oznámenie je od 1.7.2019 spoplatnené sumou 16,50 €.

Ak v registri MNO nebudú doplnené údaje o štatutárnom orgáne, takáto organizácia nebude môcť prijímať verejné zdroje (napr. 2% dane, dotácie z miest a pod.) až dovtedy, kým tieto údaje nedoplní.

Podrobnejší článok na túto tému vyjde v Rádiožurnále 5/2019.

Vzor oznámenia si môžete stiahnuť TU.


Stretnutie v Rakoviciach

21.5.2019  |  Ivan OM4ATT

Rádioklub Stredné Považie OM3KUK pod vedením Ivana OM4ATT pozýva na stretnutie rádioamatérov a priaznivcov rádiového vysielania, ktoré sa uskutoční 15. júna 2019 v obci Rakovice v priestoroch jedálne a nádvoria Strednej odbornej školy. Rakovice sa nachádzajú 3 km južne od Boroviec (smerom na Trnavu). Areál Strednej odbornej školy je priamo pri hlavnej ceste a je označený informačnou tabuľou. Oficiálne zahájenie stretnutia bude o 7,30 hod. a ukončenie o 13,30 hod.

Stretnutie nadväzuje na 20 ročníkov stretnutí v Borovciach, ktoré organizoval Laco OM2ALA. Z dôvodu rekonštrukcie kultúrneho domu v Borovciach je miesto konania presunuté do náhradných priestorov v Rakoviciach.

Príďte sa stretnúť s priateľmi, porozprávať a vymeniť si skúsenosti. Zároveň môžete na burze zakúpiť alebo predať rôzny rádioamatérsky materiál a zaujímavosti.


Silent key

21.5.2019

Dňa 20. mája 2019 nás navždy opustil Ján Havránek, OM1AKK, QTH Hodruša Hámre. Pohreb bude 23.5.2019 o 16,15 hod. v bratislavskom krematóriu. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Vlado OM1CR


Memoriál OTC SARA SSB už túto nedeľu

7.5.2019  |  Karol OM5KP

Druhú májovú nedeľu (12.5.2019) sa uskutoční ďalší Memoriál OTC SARA - SSB. Začiatok je o 06:00 UTC a pretek trvá hodinu v 80m pásme. Podmienky memoriálu sú na stránke OTC.

Keď sa pozrieme na výsledkové listiny tohto memoriálu, zistíme, že sa ho zúčastňuje malý počet platných členov, ktorých je v súčasnosti 401. Tých 126 členov klubu, ktorí už nie sú medzi nami, by si zaslúžilo dôstojnejšiu spomienku od nás žijúcich členov, aspoň formou našej účasti v memoriáli. Vopred ďakujeme za vašu účasť.


Nové číslo Rádiožurnálu

30.4.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 4/19. Z jeho obsahu: Ďalšie vylepšenia IC-7300, Rezonancia dipólu a jeho prispôsobenie, MLA v byte – niečo z praxe okolo magnetickej antény, Ako spustiť Morserunner pod Linuxom, Vanuatu story – YJ0GC, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Aktivita k 83. Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji

26.4.2019  |  Jozef OM5CD

Ako sme vás už informovali, pri príležitosti blížiacich sa 83. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v tomto roku konajú na Slovensku, organizuje Slovenský zväz rádioamatérov radioamatérsku aktivitu príležitostných staníc OM2019IIHF a OM83IHWC.

Príležitostné stanice budú v prevádzke od 1. do 31. mája 2019 a budú pracovať na KV a VKV pásmach prevádzkami CW, SSB a DIGI (preferované RTTY, PSK a FT8). Protistanice získajú po dosiahnutí potrebného počtu spojení elektronický diplom.

Zapojiť sa do aktivity môže ktorýkoľvek rádioamatér zo Slovenska, člen aj nečlen SZR. Stačí mať chuť a nabrať trochu odvahy a z chuti si zavysielať, záujem o spojenia bude veľký. Všetci zaregistrovaní operátori obdržia prihlasovacie údaje na server awards.szr.sk a pred začiatkom prevádzky si obsadia niektorú z voľných pozícií pásma a módu, kde momentálne nikto nepracuje. K dispozícii sú dve volacie značky, takže atraktivitu na pásme si operátor dokáže udržať aj tým, že prepne svoj LOG na druhú volaciu značku a opäť sa pre všetky stanice na pásme stáva zaujímavým cieľom. Účasť v aktivite zaručuje skutočné operátorské vyžitie sa.

Aktivitou našich príležitostných staníc sa snažíme rozšíriť celkové povedomie o Slovensku, nielen to rádioamatérske. Pre obidve volacie značky sme vytvorili stránky na QRZ.com (OM2019IIHF a OM83IHWC), ktoré okrem informácií o majstrovstvách sveta a okrem našich informácií o možnostiach získania diplomu, obsahujú aj zaujímavé prezentačné upútavky o Slovensku na podporu cestovného ruchu.

Touto cestou preto vyzývame všetkých slovenských rádioamatérov. Zapojte sa a priložte ruku k dielu v záujme pozitívnej prezentácie našej krajiny vo svete. Urobiť tak môžete zaslaním emailu Jozefovi OM5CD.


Aktivita OM100MRS

19.4.2019  |  Martin OM6AT

Na pamiatku 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika pracuje od 15. apríla 2019 príležitostná stanica OM100MRS. Pod touto značkou budú až do konca roka 2019 vysielať na KV i VKV pásmach členovia rádioklubu Horec – OM3KHT, ako aj ďalší operátori. Bližšie informácie sú na stránke QRZ.com. QSL via OM3KHT.

Aktivita k 83. Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji

16.4.2019  |  Roman OM3EI

Pri príležitosti blížiacich sa 83. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v tomto roku konajú na Slovensku, organizuje Slovenský zväz rádioamatérov radioamatérsku aktivitu príležitostných staníc OM2019IIHF a OM83IHWC.

1. V období od 1. do 31. mája 2019 budú na KV a VKV pásmach aktívne stanice OM2019IIHF a OM83IHWC.

2. Záujemcovia budú mať možnosť získať elektronické diplomy:

stanice OM a OK:
– bronzový za 6 b.
– strieborný za 12 b.
– zlatý za 18 b.

ostatné stanice:
– bronzový za 4 b.
– strieborný za 8 b.
– zlatý za 12 b.

3. Stanica získá 1 bod za 1 spojenie so stanicami OM2019IIHF a OM83IHWC na rôznych pásmach a rôznymi druhmi prevádzky – CW, SSB, DIGI. Opakované spojenia na rovnakom pásme rovnakým druhom prevádzky sa nepočítajú.

4. Na webovej stránke awards.szr.sk budú priebežne zverejňované informácie o nadviazaných spojeniach a po dosiahnutí príslušného počtu bodov si budete môcť stiahnuť elektronický diplom.

5. Záujemcovia o prevádzku pod značkami OM2019IIHF a OM83IHWC pošlú email Jozefovi OM5CD. Jozef im pošle prístupové údaje na portál awards.szr.sk, kde si budú môcť online vybrať značku, pásmo a mód, na ktorom chcú pracovať, a po skončení vysielania nahrať denník.

6. QSL manažérom pre stanice OM2019IIHF a OM83IHWC je OM2FY. Všetky spojenia budú vložené aj do ClubLogu, kde bude aktivovaný systém OQRS a bude možnosť požiadať o QSL via bureau alebo direkt.

Ďalšie informácie budú zverejnené pred začatím akcie. Všetkým, ktorí sa do aktivity k majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji zapoja, či už ako "aktivátori" alebo "lovci", prajeme peknú zábavu.


Silent key

16.4.2019

So zármutkom oznamujem, že dňa 14.4.2019 nás náhle navždy opustil náš priateľ rádioamatér Pavel Vlček, OM3COE, člen rádioklubu v Žiline. Posledná rozlúčka bude vo štvrtok 18.4.2019 o 14:00 hod. na Starom cintoríne v Žiline.

Marian OM6MF


Hamradio.sk má 20 rokov

13.4.2019  |  Roman OM3EI

Zdá sa to neuveriteľné, ale je to už je to 20 rokov, čo existujú naše stránky www.hamradio.sk. Spustené boli 8. apríla 1999. Zásluhu na tom mal Rado OM6KW. Ich spusteniu predchádzali štyri mesiace prác na návrhu dizajnu, kódovaní html stránok, výrobe obrázkov. Bola to doba, kedy neexistovali redakčné systémy, všetko sa muselo poctivo programovať. Po desiatich rokoch prevzal po Radovi administráciu stránok Roman OM3EI. A s menšími i väčšími zmenami funguje hamradio.sk dodnes a dúfajme, že tu bude aj o ďalších 20 rokov.


OM DX Toplist

6.4.2019  |  Roman OM3EI

Do rubriky OM DX Toplist bol pridaný Toplist k 31.12.2018.
Nové číslo Rádiožurnálu

30.3.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 3/19. Z jeho obsahu: Dipól a jeho vyžarovanie, WSJT-X na Raspberry PI, Popis ionogramu a výpočet dĺžky skoku odrazom od ionosféry, Najžiadanejšie zeme DXCC, Market Reef – OJ0C, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

22.3.2019

Dňa 21. marca 2019 zomrel vo veku 82 rokov Ladislav Tornáry, OM7EW. Posledná rozlúčka bude 23.3.2019 o 14,00 h. na cintoríne vo Valaskej. Kto ste ho poznali venujte mu tichú spomienku.

Julo OM7TJ


20. rádioamatérske stretnutie v Košiciach

18.3.2019  |  Stano OM8ST a Fero OM8TA

Pozývame širokú rádioamatérsku verejnosť na 20. jubilejné stretnutie rádioamatérov, ktoré sa bude konať už túto sobotu 23.3.2019 v obvyklých priestoroch Centra voľného času na Orgovánovej ulici 5 v Košiciach (sídlisko Terasa). Začiatok stretnutia je o 9:00 hod.

Po otvorení stretnutia a prednesení aktuálnych rádioamatérskych informácií budú nasledovať dve prednášky s týmto obsahom:

1. Typológia jednoduchých antén a ich modelovanie pomocou softvéru EZNEC DEMO (Stano OM8ST)
2. Nové možnosti merania smerových charakteristík antén v pásme UKV dostupné aj pre rádioamatérov (doc. Ing. Ján Labun, PhD. z Leteckej Fakukty Technickej Univerzity Košice)

Po prednáškach bude nasledovať krátka schôdzka členov a priaznivcov tiesňovej služby ARES a po nej panelová diskusia na tému "Rádioamatéri v 21. storočí". Súčasťou stretnutia bude aj obvyklá burza a firma ANICO donesie na stretnutie rádioamatérom vopred objednané zariadenia, tak ako to bolo uvedené v predchádzajúcom ozname.

Tešíme sa na vašu účasť.


Gratulácia

5.3.2019  |  Ivan OM0AD

V mene celého kolektívu večerného pokecu na prevádzači OM0OVT, ale aj v mene ostatných slovenských rádioamatérov čo najsrdečnejšie gratulujeme Jozefovi Tkáčovi, OM3VEB z Vranova nad Topľou, ktorý sa pred niekoľkými dňami dožil krásnych 91 rokov.


Podporte SZR percentami vašej dane

27.2.2019  |  Roman OM3EI

Slovenský zväz rádioamatérov každoročne podporuje aktivity mladých záujemcov o rádioamatérstvo, či už formou rádioamatérskych kurzov, súťaží alebo iných aktivít. Na tieto akcie je možné využiť prostriedky získané od darcov 2%, resp. 3% dane, ktoré môže venovať každá fyzická a právnická osoba v SR. Takto získané prostriedky môže SZR použiť len na podporu detí a mládeže. Obraciame sa preto na všetkých členov SZR s prosbou o podporu týchto aktivít formou poukázania 2%, resp. 3% dane. Viac..

Predvyplnené tlačivo vyhlásenia pre zamestnancov - editovateľné pdf

Ostatné tlačivá na poukázanie 2% dane


Nové číslo Rádiožurnálu

27.2.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 2/19. Z jeho obsahu: QRM eliminátor, 6-portový anténny prepínač do 150 MHz, Vplyv zemniaceho systému na vertikálne antény, Ako posudzovať vlastnosti prijímačov, OM a OK Toplisty, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, Novinky, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Silent key

12.2.2019

Dňa 11.2.2019 vo veku 65 rokov po ťažkej chorobe zomrel Dušan Mitáľ, OM0MD (ex OM0ZMD). Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku. Posledná rozlúčka bude 13. februára 2019 o 14,00 hod. na prešovskom hlavnom cintoríne.

Marián OM0MW


Silent key

9.2.2019

Dňa 8.2.2019 vo veku 75 rokov odišiel do rádioamatérskeho neba Milan Lako, OM6AC. Kto ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Vlado OM6MV
(TNX foto OM5KP)

                                          


Silent key

1.2.2019

Dňa 31.1.2019 po ťažkej chorobe zomrel vo veku 59 rokov Ing. Rudolf Košarík, OM3COR. Rudko bol členom rádioklubov OM3RWB a OM3RRC. Bol aktívny hlavne CW do posledných chvíľ. Pohreb bude 2.2. o 10,00 hod. v Slopnej pri Považskej Bystrici. Česť jeho pamiatke.

Jozef OM4AQ


Nové číslo Rádiožurnálu

31.1.2019  |  Roman OM3EI

Vyšiel Rádiožurnál č. 1/19. Z jeho obsahu: Recenzia Kenwood TS-890S – klasika pre náročných (2), Predzosilňovače s vysokou odolnosťou na pásma 50, 144 a 432 MHz, Čo ak je vertikál šikmý?, Yaesu FTDX-101D/MP na obzore, Kto platí naše nové zeme?, kalendár rádioamatérskych akcií, rubriky: Aktuality, DX, KV, VKV, EME. Všetci predplatitelia už dostali email s odkazom, kde si môžu číslo stiahnuť. Informácie o predplatnom nájdete na www.radiozurnal.sk.


Výberové konanie

27.1.2019  |  Roman OM3EI

Vzhľadom na skončenie funkčného obdobia trénera mládežníckej reprezentácie a vzdanie sa funkcie trénera juniorskej a seniorskej reprezentácie vyhlasuje prezídium SZR výberové konanie na funkcie:

– tréner reprezentácie SR v rádiovom orientačnom behu pre kategórie M19, M21, W19 a W21
– tréner reprezentácie SR v rádiovom orientačnom behu pre kategórie M14, M16, W14 a W16


Náplňou práce bude zabezpečenie komplexnej športovej a technickej prípravy športovcov príslušných kategórií zaradených do reprezentačného výberu Slovenskej republiky v rádiovom orientačnom behu na vrcholné podujatia sezóny (majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy).

Funkčné obdobie: od menovania do 31.12.2022

Od záujemcov požadujeme predloženie koncepcie prípravy reprezentácie, odbornú kvalifikáciu a skúsenosti s trénerskou činnosťou, dobrý zdravotný stav.

Výška odmeny za trénerskú činnosť bude každý rok stanovená podľa výšky dotácie Ministerstva školstva SR. V roku 2019 by mala byť výška dotácie známa koncom marca.

Termín doručenia prihlášok: do 3.2.2019
Termín vyhodnotenia: do 7.2.2019
Prihlášky zasielajte elektronicky na adresu: szr@szr.sk


20. rádioamatérske stretnutie v Košiciach

22.1.2019  |  Stano OM8ST

Po upresnení a potvrdení vhodného termínu môžeme oznámiť, že Centrum voľného času na Orgovánovej ul. 5 v Košiciach a rádioklub OM3KWM usporiadajú v sobotu dňa 23.3.2019 jubilejné 20. stretnutie rádioamatérov v Košiciach so začiatkom o 9,00 hod. Predpokladaný program stretnutia bude podobný ako v predchádzajúcich ročníkoch. Po otvorení a prednesení aktuálnych rádioamatérskych informácií budú nasledovať tradičné prednášky s rádioamatérskou tématikou a schôdzka členov a priaznivcov tiesňovej služby A.R.E.S.

Súčasťou bude aj obvyklá burza a príde aj firma ANICO Slovakia, ktorá oznamuje, že podobne ako vlani neprinesie so sebou celý sortiment výrobkov, ale len tie zariadenia, ktoré si rádioamatéri objednajú pred stretnutím a ktoré sú k dispozícii skladom. Na stretnutí si bude možné objednať ďalšie zariadenia s výhodnou zľavnenou cenou a tie dostanú potom poštou.

Pokiaľ má niekto záujem prezentovať nejakú prednášku alebo zhotovené zariadenie v rozsahu max. 30 minút, nech pošle názov svojej prednášky, jej obsah, rozsah a či potrebuje dataprojektor, najlepšie emailom na adresu OM8ST. Uzávierka programu stretnutia je 3.3.2019, aby sme ho mohli včas pred stretnutím zverejniť.


Členské príspevky do SZR a predplatné Rádiožurnálu

17.1.2019  |  Roman OM3EI

Začiatok roka je vždy obdobím, kedy je potrebné vybaviť si svoje členské povinnosti do Slovenského zväzu rádioamatérov a zaplatiť predplatné na Rádiožurnál.
Výška členského do SZR:

20 € pre riadnych členov
15 € pre študentov a dôchodcov
5 € pre mládež do 18 rokov

Členské môžete zaplatiť bankovým prevodom na účet: SK91 0200 0000 0001 1333 3012. V poznámke k platbe uveďte vašu volaciu značku. V prípade, že budete platiť za viacerých členov, zašlite emailom na sekretariát SZR správu, v ktorej uvediete dátum platby, výšku celkovej sumy, mená a značky osôb a výšku členského príspevku za každú osobu. Pri platbe členského z mobilného zariadenia môžete použiť QR kód, ktorý si vygenerujete na tejto stránke .

Výška predplatného na Rádiožurnál je 16 € za 12 čísel. Predplatné sa hradí bankovým prevodom na účet: SK97 0900 0000 0000 1157 1618. V poznámke k platbe uveďte vašu značku. Noví predplatitelia musia vyplniť aj formulár, ktorý nájdu na webe Rádiožurnálu. Pri platbe členského z mobilného zariadenia môžete použiť QR kód, ktorý si vygenerujete tiež na webe Rádiožurnálu.

Členské a predplatné môžete zaplatiť aj osobne v priestoroch SZR v Stupave na Mlynskej ulici 4 každý utorok od 9,00 do 16,30 hod.


Zmena spôsobu úhrady správnych poplatkov

17.1.2019  |  Roman OM3EI

Regulačný úrad oznamuje, že s účinnosťou od 1.1.2019 bol zrušený bankový účet Regulačného úradu a tým bola zrušená aj možnosť platenia správnych poplatkov na bankový účet. Od 1.1.2019 je možné uhradiť správny poplatok zakúpením tzv. Potvrdenia o úhrade správneho poplatku (eKolok):

- na pobočkách Slovenskej pošty
- prostredníctvom webovej aplikácie eKolok
- prostredníctvom mobilnej aplikácie eKolok (iOS aj Android)

eKolok zakúpený na pobočkách Slovenskej pošty je možné použiť do 2 rokov odo dňa zakúpenia. eKolok zakúpený prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie je možné použiť do 30 dní odo dňa zakúpenia.

Z tohto dôvodu došlo aj k zmene predpísaných tlačív žiadostí v súvislosti s rádioamatérskymi povoleniami. Nové formuláre nájdete v rubrike Infoservis.


Silent key

17.1.2019

14. januára 2019 nás vo veku 68 rokov opustil dlhoročný člen rádioklubu OM3KTD v Dunajskej Strede, predtým člen OM3VSZ v Košiciach, Alexander Jaško, OM3CRF. Bol jedným z aktívnych členov rádioklubu, ochotný v každom čase pomôcť klubu aj jednotlivcom. Tí, ktorí ste ho poznali, venujte mu tichú spomienku.

Za všetkých známych a priateľov, Laco OM2VL


Prevádzka OL120AB

17.1.2019  |  Jindra OM0RM

Od 20. januára 2019 bude v prevádzke príležitostná značka OL120AB na pamiatku 120. výročia narodenia jedného z prvých šiestich československých rádioamatérov s legálnou koncesiou, Pravoslava Motyčku, OK1AB. Pri tejto príležitosti bude vydávaný aj diplom “Pravoslav Motyčka – 120 let”.

Bližšie informácie a úplné podmienky diplomu.
YOTA CAMP 2019

10.1.2019  |  Ondro OM4DW

Tohtoročný letný tábor YOTA (Youngsters On The Air) sa uskutoční v Bulharsku, neďaleko Sofie, v termíne 11.-17. augusta 2019. SZR hľadá záujemcov o účasť z radov mladých rádioamatérov vo veku od 15 do 25 rokov, ktorí chcú zažiť trochu dobrodružstva, niečo sa naučiť a hlavne získať nových priateľov z celého sveta. Účastníci si budú hradiť cestovné náklady (letenky) a účastnícky poplatok 25 €. Ak máte záujem zúčastniť sa a zároveň spĺňate vekové kritériá, pošlite vyplnenú prihlášku spolu s motivačným listom podľa inštrukcií emailom na Ondra OM4DW. Komunikačným jazykom v tábore je angličtina, preto je jej znalosť podmienkou pre účasť. Uzávierka prihlášok je 27. januára 2019.


Hlásenia do OM DX Toplistu

10.1.2019  |  Roman OM3EI

OM DX Toplist je dlhodobá súťaž v počte potvrdených zemí DXCC na rôznych KV pásmach a rôznych módoch, resp. spojení platných do rôznych diplomov. Hlásenie do OM DX Toplistu môže poslať každá OM stanica. Skóre je možné nahlásiť do ľubovoľnej kategórie. Zarátať je možné zeme DXCC, resp. spojenia, potvrdené papierovým QSL lístkom, prostredníctvom LoTW, alebo prostredníctvom eQSL. Uznávanie elektronických QSL lístkov zo serveru eQSL.cc je novinkou od tohto roku. Lístky je možné ale zarátať len za predpokladu, že užívateľ eQSL má overenú identitu (autenticitu). Hlásenia sa posielajú prostredníctvom webového formulára na stránke dx.szr.sk. Uzávierka hlásení je 31. januára 2019.


Hlásenia do OM VKV/UKV Toplistu

10.1.2019  |  Roman OM3EI

Za účelom podpory VKV aktivity je zostavovaný každoročný VKV/UKV Toplist slovenských staníc. V hláseniach sa uvádza stav k 31.12. príslušného roka. Platia len spojenia urobené pod vlastnou značkou. Do Toplistu neplatia spojenia odrazom od Mesiaca (EME) a cez prevádzače. Všetky započítané spojenia musia byť potvrdené papierovým QSL lístkom alebo prostredníctvom elektronických systémov LoTW alebo eQSL. Toplist je vedený v pásmach 50 MHz, 70 MHz, 144 MHz, 432 MHz, 1,3 GHz, 2.3 GHz, 3.4 GHz, 5.7 GHz, 10 GHz a 24 GHz. Na každom pásme sa hlási počet potvrdených lokátorov, počet potvrdených zemí DXCC a Tropo ODX, a v závislosti od pásma aj Es ODX, Aurora ODX, MS ODX, F2 ODX, Rain scatter (RS) ODX, Aircraft scatter (AS) ODX. Poradie na každom pásme bude zostavené podľa počtu lokátorov, s výnimkou pásma 50 MHz, kde bude poradie zostavené podľa počtu zemí. Hlásenia sa posielajú prostredníctvom webového formulára na stránke vkv.szr.sk/toplist. Uzávierka hlásení je 31. januára 2019.


Staršie aktuality:

2018  -  2017  -  2016  -  2015  -  2014  -  2013  -  2012  -  2011   

2010  -  2009  -  2008  -  2007  -  2006  -  2004-2005  -  2003 (2)  -  2003 (1)  -  2002


       
 

Členské do SZR:
 

OM Callbook:
 

QRZ.com:
  

QSL info:
  

 
DX FUN CLUSTER
Posledné spoty:
50   100   150   200
 
Selektované spoty:
KV KV+6m VUSHF
CW SSB DIGI
1,8 MHz 3,5 MHz 5 MHz
7 MHz 10 MHz 14 MHz
18 MHz 21 MHz 24 MHz
28 MHz 50 MHz 70 MHz
144 MHz 430 MHz

Kalendár DX expedícií

Slnečná aktivita